Menstrüasyon - Adet

Menstrüasyon (Adet) Hakkında Merak Edilen Her Şey

Menstrüasyon ya da halk dilindeki adıyla adet, kadınlarda ortalama 28 günde bir meydana gelen, vajinal kanama rutini şeklinde tanımlanabilen doğal bir süreçtir. Kadınlarda, üreme işlevselliğinin düzgün çalıştığını gösteren adet, kadınlardaki hormonal değişikliklerinin bir sonucu olarak karşımıza çıkar.

Menstrüasyon toplum içerisinde adet olarak bilindiği gibi, regl olarak da bilinmektedir. Birçok genç kadın, regl nedir, regli nedir, regle nedir ve pms nedir gibi araştırmalar yapmaktadır. Menstruasyon dönemi hakkında yapılan bu araştırmalar, internet üzerinde birçok zararlı içeriğin üretilmesine neden olmaktadır. Uzman kontrolünden geçirilmeyen yanlış yazılar, gençlerin bu konuda yanlış bilgiler elde etmesine neden olur.

Menstrüasyon Nedir?

Menstrüasyon, bedensel bir rutindir ve kadınların bedeninin olası bir hamilelik için kendi kendisini hazır hale getirilmesi olarak tanımlanabilmektedir. Her sağlıklı kadının, ergenlikten menopoza kadar düzenli olarak ade olması gerekir. Adet düzeni kişiden kişiye değişiklikler gösterebilir. Her 4 kadından 3’ü regl öncesi sancıları çekmektedir.

Kadınlarda adetin gerçekleşebilmesi için dört ayrı sistemin düzgün, sağlıklı ve uyumlu çalışması gerekmektedir. Yumurtalıklar, hipofiz bezi, hipotalamus ve rahim – vajina uyumunun oluşmuş olması gerekir. Ergenlik döneminde adet düzensizliği yaşanması doğal kabul edilir. Ancak bir süre sonra menstruasyon düzensizliği kendi kendisine sonlanır ve düzen oluşur.

Peki, düzensiz menstrüasyon nedir? Her sağlıklı kadın, 21 ile 35 gün aralığında değişkenlik gösterebilen bir regl döngüsü yaşar. Bu rutinin dışında kalan ara kanamalara ya da aşırı menstrüasyona regl düzensizliği adı verilir. “Aşırı menstrüasyon nedir?” diye soracak olursak, anormal seviyelerde ağır ve uzun adetlere aşırı menstrüasyon ya da menoraji adı verilmektedir.

Yerleşme Kanaması Nedir?

Yerleşme kanaması toplum içerisinde üstüne görme olarak da bilinmektedir. Adet döneminden ortalama 2 ile 5 gün önce başlayan bu süreçte, kadınlar lekeye benzer pembe veya kahverengi kanamalar görürler. Her kadında olmayan bu durum, ender olarak görülen bir süreçtir.

Hamilelik başlangıcı sürecinde de yerleşme kanaması görülebilir. Hatta tüp bebek tedavisi olan kadınlar, hamilelik testi yaptırmadan üstüne görme ile karşı karşıya kalınca, adet olduğunu sanıp ilaçları bırakabilirler. Aslında bu lekelenme tarzı kanama, bebeğin rahime tutunması halinde oluşan kanama olabilmektedir.

Menstrüasyon Yokluğu, Azlığı ve Seyrekliği Nedir?

 • Kadınlarda adetin yokluğu, azlığı ya da seyrekliği hamilelik, emzirme süreci ya da menopoz döneminde doğal kabul edilir. Bunlar dışında gerçekleştiği dönemlerde, bir hastalık belirtisi olarak kabul edilmelidir.
 • Daha önce düzenli olarak regl gören bir kadın, 3 ay, 6 ay gibi sürelerde adet görmezse, bir hastalığın belirtisi ortaya çıkmış olabilir.
 • Hiç regl olmayan bir kadında, beyin, yumurtalık, rahim ve vajina gibi çok sayıda bölgeden kaynaklı bir problem olabilir. Bu tarz hastaların çok detaylı bir muayeneden geçirilmesi gerekmektedir.
 • Regl yokluğu, azlığı ve seyrekliği gibi durumlar genellikle yumurtalıkların gelişmemesi ile ilgilidir. Yumurta üretmeyen kadın, adet yokluğu yaşayabilir. Bir diğer önemli sebep ise, hastada vajenin oluşmamasıdır.
 • Beyin sapı hastalıklarına bağlı olarak da oluşabildiği bilinmektedir. Bir kadının aşırı zayıf olması, psikolojik problemler yaşaması, çeşitli tümörler ya da bu tümörlerin tedavisinde radyasyon görmek, kafa travmaları gibi nedenler de, adet yokluğuna, azlığına ve seyrekliğine neden olabilmektedir.
 • Eskiden mestrüasyon olurken, sonradan olamamaya başlamak, yumurtalıklardan kaynaklı kistlerin oluşmasına, tiroit hastalıklarına, süt hormonu hastalıklarına, kürtaj sonrası rahim içi yapışıklığına ve erkenden menopoz olmaya kadar çok sayıda probleme neden olabilmektedir.

Menstrüasyon Hesaplama

Kadınlar için adet günü hesaplama, oldukça önemli bir konudur. Çünkü bu hesabın yapılması, beraberinde birçok kolaylığı getirmektedir. Çeşitli hesaplama araçlarını kullanarak, adet tarihi, döngü uzunluğunun süresi, en son adetin periyodu, ovülasyon tarihi ve bir sonraki adetin hangi tarihte olacağının tahminini öğrenmek mümkündür.

Nasıl Yapılır?

Peki, adet hesaplama nasıl yapılır? Regl, genellikle düzeni olan bir döngüdür. Zaman zaman çeşitli etkenlere bağlı olarak düzen bozulabilir ve adet gecikmesi yaşanabilir. Sadece fiziksel özelliklere bağlı olarak bile adet düzensizlikleri yaşamak mümkündür. Ancak her adetin tarihini bir takvime işaretleyerek, bir düzen varsa bir sonraki tarih tahmin edilebilmektedir. Eğer bir düzensizlik bile varsa, düzensizliğin ortalaması çıkartılarak tahminlerde bulunulabilir. Yani her durumda hesaplama yaparak, bir sonraki tarihin tahmin edilmesi mümkündür.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesinin en büyük nedeni hamilelik olarak bilinir. Ancak bir kadın, stres yüzünden, hayatıyla ilgili beklenmedik bir değişiklik yaşamaktan ya da mevsimsel değişikliklerden dolayı menstrüasyon gecikmesi yaşayabilmektedir. Psikolojik ya da fizyolojik bir travma geçirmek ya da ameliyat olmak gecikmelere neden olabilmektedir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda gecikmeler çok sık meydana gelmektedir. Bununla birlikte korunma iğnesi ya da hormon çubukları da, regl gecikmelerine neden olabilir. Tüm bunların yanında, diğer regl gecikmesi sebepleri şunlardır:

 • Fazla spor yapmak
 • Kronik hastalıklar
 • Fazla kilo alma ya da verme
 • Polistik over sendromu
 • Lohusalık ve emzirme dönemi
 • Tiroid hastalıkları
 • Erken menopoz

Eğer adet gecikmesi yaşıyorsanız, Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları bölümü uzman hekimlerine başvurarak, menstrüasyon gecikmesinin nedenini araştırabilir ve hiç vakit kaybetmeden tedavinizi başlatabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Menstrüasyon nedir?

Puberte ile başlayan kadın üreme döngüsünün bir parçasına menstrüel period denir. Bu period, gebelik yaşanmadığı sürece yaklaşık 28 gün sürer. Bu 28 günlük period içerisinde 3 – 7 gün süren ve vajinal kanama olan döneme menstrüasyon dönemi denir.

Menstrüasyon bozukluğu ne demek?

Hipotalamus, hipofiz bezi, yumurtalıklar, rahim, rahim ağzı ve vajinayı etkileyen durumlardır. Bozukluklar, hiç adet görememe ya da düzensiz sikluslar şeklinde meydana gelebilir.

Menstrual döngü kaç gün sürer?

Ortalama adet döngüsü 28 gündür.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.