Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Süreçler

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Görünüm

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Estetik burun ameliyatı sonrası eskiden çok ağrılı ve sıkıntılı bir süreç geçmekteydi. Ancak gelişen tıp teknolojisi sayesinde artık eski teknikler yerine daha modern teknikler kullanıldığı için operasyon sonrası süreçler daha rahat ilerlemektedir.

Estetik Burun Ameliyatı Nedir?

Şekil bozukluğu olan burnun estetik olarak daha iyi bir görünüme kavuşturulması amacıyla yapılan cerrahi işleme burun estetiği ameliyatı adı verilmektedir. Tıp literatüründe karşılılığı rinoplasti olan burun ameliyatı, alanında uzman bir plastik cerrah tarafından yapılmaktadır. Eskiden steril spançların tampon olarak kullanıldığı bu operasyonlarda yeni modern tekniklerle artık tampona gerek kalmamaktadır. Tampon kullanılmaması da iyileşme sürecinin daha rahat geçmesine olanak tanır.

Estetik Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır. İşlemden önce hastanın genel sağlık durumunda ameliyata engel bir durum olup olmadığını belirlemek için çeşitli klinik testler yapılmaktadır. Bu testler arasında kanama sorunları, kronik veya bulaşıcı hastalık olup olmadığını anlamaya yarayan testler bulunmaktadır. Aynı zamanda hastanın sorunsuz bir şekilde anestezi alabilmesi için sağlıklı bir akciğere sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle akciğer problemleri de dahil tüm hastalıkların detaylı taraması yapılmaktadır. Ameliyata engel bir durumun olmadığı anlaşıldığında ise operasyon günü kararlaştırılmaktadır. Daha sonra hastaya işlem hakkında detaylı bir bilgi verilir.

Burun estetiğinde önce cerrah burnun iki deliğinin kenarlarında ufak kesiler açar. Ardından içerdeki kemik ve dokulara ulaşır. Daha sonra çeşitli tıbbi cihazlarla bu kemik ve dokularda var olan fazlalıkları alır ve şekil bozukluklarını düzeltir. İşlemin sonunda tüm cilt ve mukozalar yerine yerleştirilerek burna ufak bir atel takılır.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme genellikle iki haftayı bulmaktadır. Bu süre oluşan morluk ve şişliklerin azalması ve dikişlerin iyileşmesi gerekli olan süreyi kapsamaktadır. Ancak burnun tam olarak şeklini alması ve ödemin tamamen inmesi yaklaşık 8-12 ayı bulmaktadır. Bununla birlikte iyileşme sürecinde burna herhangi bir darbe gelmesini önlemek çok önemlidir.

Burun estetiği ameliyatından sonra hasta bir gün süre ile hastanede tedavi görür. Ertesi gün her şeyin yolunda gitmesi halinde, hasta taburcu edilmektedir. Operasyondan sonra ilk gün genellikle anestezinin vücuttan atıldığı süreci kapsar. İşlemden dört saat sonra yumuşak ve sıvı ağırlıklı gıdaların alınması sağlanır. Ancak bu saatler içinde anestezi komplikasyonu olarak gelişen bulantı, kusma ve baş dönmesi gibi şikayetler olabilmektedir. Bununla birlikte genellikle burunda ağrı vb. gibi şikayetler çok fazla yaşanmaz. Aynı zamanda buruna saat başı buz uygulaması yapılarak hem ağrı hem de şişlik gibi şikayetler yaşanması en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Hasta yemeğini yedikten sonra ilk yürüyüşünü hemşire eşliğinde yapar. Bu yürüyüşün sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi halinde artık aralıklı olarak hastanın yürümesi istenir. Burnun ödem toplamaması için ise yatarken bacakların yukarı doğru kaldırılmaması gerekir. Bununla birlikte başın 45 derecelik açı ile yüksekte durması önemlidir. Operasyon sonrası doktorun önerilerinin birebir uygulanması, iyileşme sürecinin çok daha hızlı ve rahat bir şekilde atlatılmasını sağlar.

Burun Estetiği Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Burun Ameliyatından Sonra Neler Yapılmaz?

İlk bir ay çok sert besinlerin tüketilmemesi önerilmektedir. Bunun amacı, üst damağın burun kemiklerine baskı yapması sonucu doğacak kötü sonuçları önlemektir. Operasyondan sonra hastaların üç ay boyunca deniz, havuz vb. gibi alanlara girmemesi gerekmektedir. Bu tür alanlar bakteri ve virüslerin çok yoğun bulunduğu mekanlar olduğu için enfeksiyon kapma riski çok yüksektir. Bu nedenle ortalama üç ay havuza veya denize girmeniz tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte estetik burun operasyonu sonrası hastaların üç ay kadar cilt bakımlarından uzak durmaları önemlidir. Aynı zamanda burna darbe alma riski bulunan spor aktivelerinden uzak durulmalıdır.

Estetik Ameliyat Sonrası Burun Şişliği

Bu işlem esnasında canlı cilt dokuları ile uğraşıldığı için burunda şişlik olması son derce normaldir. Ancak yine de şişliğin daha az oluşmasını sağlamak amacıyla saat başı 15 dakika buz uygulaması yapılması önerilir. Oluşan ödem yaklaşık olarak 8-12 ay içinde tamamen inmektedir. Ancak gözle görülür derecede olan şişlikler yalnızca bir hafta kalır. Birinci haftanın sonunda bu sorun kendiliğinden geçmektedir.

Bunların yanında estetik burun ameliyatı sonrası burun ucu sertliği de yaşanmaktadır. Bu durum yaklaşık üç ay kadar sürer. Hatta sertlikle birlikte uyuşukluk da hissedilebilir. Ancak tüm bunlar iyileşme sürecinin doğal bir parçası olarak kendini göstermektedir. Zaman içinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Burun Ucu Düşmesi

Burun estetiği operasyonlarının ardından burun ucu çoğunlukla düşmektedir. Bu nedenle bazı cerrahlar işlem esnasında burun ucunu olması gereken hizadan biraz daha yükseğe konumlandırırlar. Nedeni ise, burun ucu düştüğünde seviyenin istenilen hizanın altına değil de tam noktasına gelmiş olmasını sağlamaktır. Burun ucunda düşmelerin yaşanması genel itibari ile burnun doğal yapısına ve işlem esnasında içerden doku alınmasına bağlı olarak gelişmektedir. Yaşanan bu durum iyileşme sürecinin doğal bir parçası oalrak kendini göstermektedir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Burunda Çökme

Bu operasyonların ardından burunda çökme, genellikle çok büyük olan deviasyonların düzeltilmesi sonucunda oluşmaktadır. Ancak yine de alanında deneyimli bir cerrah tarafından işlemlerde bu tür sorunların gelişme olasılığı oldukça düşüktür. Burunda çökmenin olması halinde estetik operasyonu tekrarlanarak, sorun giderilir. Yapılan bu işleme ise revizyon adı verilmektedir. Bunun dışında estetik burun ameliyatı sonrası yamukluk olması halinde de yine revizyon operasyonları gerçekleştirilmektedir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Yan Yatmak

Burun estetiği ameliyatı sonrası sonraki ilk bir hafta hastanın yan yatmaması gerekir. Bunun aksine düz bir şekilde ve en az iki yastıkla uyumak burnun şeklini koruması bakımından önem taşımaktadır. Aynı zamanda erken dönemde yan yatılması halinde burunda daha fazla şişlik ve göz kapaklarının altında morluk oluşacaktır. Bu nedenle ilk bir hafta baş yüksekte olacak biçimde sırt üstü yatmak doğru bir yatıl pozisyonu olacaktır.

Estetik Burun Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler genel olarak şunları içermektedir:

  • Operasyondan sonra bir hafta burundan aralıklı ve hafif derece kan gelmesi normaldir. Ancak bunun artması ve açık renkli aktif bir kanamanın olması halinde vakit kaybetmeden doktora haber verilmesi gerekmektedir. Bunula birlikte estetik burun ameliyatı sonrası hapşırmak veya şiddetli öksürmek gibi reflekslerden sonra bu tür şikayetler yaşanabilmektedir.
  • Aşırı sıcak veya soğuğa maruz kalmamanız önerilmektedir.
  • Operasyondan sonra ilk 3 ay deniz ve havuz gibi alanlara girilmemeli,
  • Ilık banyo yapmakta bir sakınca yoktur,
  • İlk üç ay ağır spor aktivitelerinden kaçınılmalı,
  • Burna herhangi bir şekilde darbe alınmamalı,
  • Operasyondan sonra ilk iki hafta yan yatmamaya özen gösterilmelidir.

SONUÇ

Estetik burun ameliyatı sonrası ve ameliyat süreci hakkında merak edilenleri bir araya getirdik. Görünüşünüzde büyük değişiklikler yapabilecek estetik ameliyatlar, uzman ellere güvenilerek yapıldığında mükemmel sonuçlar yaratmaktadır. Burun ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak ve muayene olmak için estetik uzmanlarıyla birebir görüşme yapmanız gerekmektedir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi uzman doktorlarımızdan randevu alarak, yüz yüze görüşme sağlayabilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular

Burun ameliyatı sonrası burun içi ne zaman iyileşir?

Burnun içi genellikle ameliyattan sonra 10 gün içinde iyileşmektedir. Onuncu günün donunda içerdeki şişliklerin nerdeyse tamamı geçmiş olur. Bununla birlikte genel oalrak burundaki ödemin atılması 8-12 ayı bulabilmektedir.

Burun ameliyatı sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Burun estetiği ameliyatlarından sonra iyileşme hızı kişinin genel sağlık durumuna ve burnun yapısına göre farklılık göstermektedir. Ancak ortala bir veya iki sene içinde tam bir iyileşme gerçekleşmektedir. Ondan önce gözle görülür derecede şişliklerin ve morukların kaybolması, normal yaşama dönme süresi bir haftadır.

Burun ameliyatında ölüm riski var mı?

Alanında uzman bir cerrah tarafından yapılan operasyonlarda bu tür bir risk yok denecek kadar azdır. Bununla birlikte altta yatan bir kronik hastalığın bulunması halinde gerekli tedbirlerin alınması ile operasyonlar sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣