Fizik Tedavi Faydaları Nelerdir?

fizik tedavi faydaları fizyoterapi uygulaması

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Fizik tedavi faydaları nelerdir ? sorusu, fizik tedavi yaptırmayı düşünen kişilerin merak ettiği durumlar arasında yer alıyor. Sağlık durumlarının iyileştirilmesi adına uygulanabilen fizik tedavide sağlanacak faydalar hakkında daha fazla bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizik Tedavi Nedir?

Fiziksel tedavi ve rehabilitasyon, profesyonel terapistler tarafından uygulanan  tedavi yöntemidir. Yaralanmalar, sakatlık ve hareket kısıtlamasına neden olan durumlarda, sağlık durumunun teşhisi ve iyiye gitmesi adına bir dizi uygulamayı içermektedir. Fiziksel terapistler, kişinin hareket aralığını daha iyi hale getirmek ve yaşam kalitesini arttırmak adına tedavi uygulamalarını sağlarlar. Özel uygulamalara sahip olan fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde kas ve eklemlerin güçlendirilmesi, kan akışının artmasına yönelik egzersizler yapılmaktadır.

Fiziksel tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, bazen sakatlıklar veya ameliyat sonrası hareket kısıtlamalarında ilaçlı tedaviye ek olarak kullanılabilmektedir. Bazen tek başına tedavi yöntemi olarak da tercih edilebilen fizyoterapi uygulamaları sayesinde; eklemler, kemikler, yumuşak dokular ve lenflerde hızlı iyileşme sağlanabilir. İyileşmeyi destekleyen durum, hasarlı bölgeye kan akışının sağlanmasıdır. Fizyoterapi tedavileri sırasında doku hasarı bulunan bölgelerde çalışılarak daha fazla kan akışı sağlanır ve bu durum da tedavi sürecinin daha hızlı tamamlanmasına vesile olmaktadır. Ancak uygulanacak fizik tedavi yöntemi ve seans aralığına ancak fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorunuz karar verebilir. Bu nedenle doktorunuzla yapacağınız ön muayene sonrası profesyonel fizik tedavi desteği alabilirsiniz.

Fizik Tedavinin faydaları Nelerdir?

Fiziksel tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları sayesinde, var olan hastalıkların düzeltilmesine fayda sağlanabilir. Kullanılan uygulamaların faydaları arasında;

  • opioid ihtiyacını azaltan ağrı yönetimleri
  • ameliyata gerek kalmaması
  • gelişmiş hareketlilik ve hareket genişliği
  • yaralanma ağrısı veya travmadan kurtulma
  • felç veya felç sonrası iyileşme
  • düşme riskini önleme
  • geliştirilmiş denge
  • yaşa bağlı tıbbi sorunların yönetiminin sağlanması
  • İyileşme sürecini hızlandırmak
  • İltihaplanmanın azalması

Yukarıda bahsedilen durumlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının faydaları arasında yer almaktadır. Yaralanma veya ortopedi ameliyatları sonrası, bazı hareketleri yaparken ağrı ve zorlanma görülebilir. Bu durumun üstesinden gelebilmek adına bazen ilaçla tedaviye ek olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması da tercih edilmektedir. Uygulamanın devamlılığı sayesinde iyileşme ve eski gücüne kavuşmanız sağlanabilir. Anck burada önemli nokta fizyoterapi uygulamalarının uzman kişilerce yapılması ve güvenilir fizik tedavi merkezlerinin tercih edilmesi önemlidir. Aksi takdirde bilinçsizce yapılan evde fizik tedavi egzersizleri, hasarlı bölgede kalıcı hareket kısıtlaması oluşabilir.

 

Sonuç

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi, ameliyat sonrası veya sakatlanmalar nedeniyle oluşan bedensel kısıtlamaların tedavisini sağlamaktadır. Hastanemizde profesyonel fizyoterapistler tarafından yapılan uygulamalar sayesinde gün geçtikçe hasarlı bölgede iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Zaman içerisinde artan iyileşme sayesinde ağrıların zamanla azaldığını ve bölgedeki şişliğin geçtiğini görebilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarından randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedavide iyileşme sağlandığı nasıl anlaşılır?

İlk defa fizik tedavi yaptıran kişiler, terapi sonrası değişimlerin iyiye mi yoksa kötüye mi işaret olduğunu anlamayabilirler. Fizik tedavi sonrası şişliklerin azalması, eklem hareketliliğinin artması ve hareketlerin daha kolay yapılmaya başlanması fizik tedavinin iyiye gittiğinin bir işaretidir.

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon sonrası ağrı normal mi?

Fizik tedavi uygulaması sonrası bir miktar ağrı normal kabul edilmektedir. Ancak hissettiğiniz ağrı ameliyat ağrısı gibi değil daha çok hasarlı bölgedeki iyileşmeye bağlı hafif ağrılardır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣