Pediatrik Fizik Tedavi Nedir?

pediatrik fizik tedavi uygulanan kız çocuk

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Pediatrik fizik tedavi, çocuklarda ve bebeklerde uygulanabilen fizik tedavi için kullanılan bir terimdir. Fizik tedavi her zaman sporcular ve yetişkinler için değildir. Daha küçük yaşlarda da uygulanabilen fizik tedavi yöntemleri hakkında detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Pediatrik Fizik Tedavi Nedir?

Pediatrik fizik tedavi uygulamaları; bebekleri, çocukları ve gençleri etkileyen hastalıkların tedavi etmeyi amaçlayan terapidir. Fizik tedavi sadece yetişkinlere uygulanan bir tedavi yöntemi gibi görülse de durum böyle değildir. Uygulama türleri ve kapsamı çok geniş olmakla birlikte her yaş grubunda uygulanabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları tarafından yapılan muayenede aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok konuda bulgulara rastlanabilir. Bu durumlar arasında;

 • Yürümesi gereken bir çocuk gibi gelişimde gecikmeler
 • Yaşları kadar yürüyememek
 • Down sendromu gibi genetik bozukluklar
 • Kas zayıflığı veya kas dengesizlikleri
 • Zayıf koordinasyon veya motor planlama
 • Serebral palsi gibi sinir/kas rahatsızlıkları

Bahsedilen durum veya daha fazlasının bulunması durumunda, doktor kontrolü esnasında tespit edilebilir. Çocuk veya bebeğinizin yaşıtlarıyla aynı aktiviteleri yapmasına engel olan durumun tespit edilmesi sonrası, gecikmenin düzeltilmesi adına fizik tedavi uygulamabilir. Ancak bu uıygulamanın hangi yönteminin seçileceği ve faydalı oalacağına fizik tedavi uzmanınız karar verecektir. Ön muayene sonrasında karar verilen tedavi yöntemlerinin uygulanması fizyoterapistler eşliğinde gerçekleşmektedir.

Hangi Durumlarda Pediatrik Fizik Tedavi Gereklidir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının yapılması için olması gereken bazı durumlar mevcuttur. Bu durumlar arasında;

 • Gelişimsel sorunlar
 • Serebral palsi
 • Spina bifida
 • Tortikolis
 • Kistik fibrozis
 • Kanser
 • Kardiyo-pulmoner bozukluklar
 • Ortopedik ameliyatlar sonrası bozukluklar
 • Otizm
 • Skolyoz
 • Spor yaralanmaları
 • Down sendromu
 • Kas-iskelet sistemini etkileyen durumlar

Pediatrik fizyoterapistler uyguladıkları fizyoterapi ile; hareketliliği iyileştirmek, ağrıyı hafifletmek, işlevi geliştirmeyi veya eski haline getirmeyi amaçlamaktadır. Fizik tedavi etkinlikleri doğrultusunda hareket kısıtlamasının tamamen ortadan kalkması veya daha iyi hale gelmesi amaçlanmaktadır. Fizyoterapistler, çocuğun evde ve okulda bağımsız ve aktif olarak işlev görme yeteneğini geliştirmek için çocuklarla birebir çalışırlar.

Ailesinin isteği durumunda, çocukla fizyoterapi seanslarına dahil olabilir, yakından gözlemleyebilir. Fizyoterapist ile yapılan uygulamalarda, çocukların çevrelerinde kolay ve etkili bir şekilde hareket etmesi amaçlanır. Fizik tedavi uygulamaları kapsamında; duruş, yürüyüş, denge koordinasyonu ve beceri geliştirmeleri üzerine odaklanılır. Motor gelişimleri değerlendiren ve bunlar üzerine çalışmalar sağlayan fizyoterapistler, çocukların daha iyi hayat kalitesine ulaşmasına yardımcı olurlar.

Çocuklarda Fizik Tedavi Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Pediatrik fizik tedavi seansları, çocuklar ve bebekler için birer oyun gibi görülebilir. Çocukların endişeli olmasına neden olmayacak şekilde rahat uygulanabilecek olan fizik tedaviler çocukları motive edecektir. Fizyoterapistler, terapi alan çocuğun yaşına uygun aktiviteler bularak çocukları eğlendirerek meşgul ederler. Daha sonrasında aşağıda bahsedeceğimiz uygulamalara yönlendirerek, çocukların kaba motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olurlar.

Çocuklarda fizik tedavi esnasında;

 • Güç oluşturmak için büyük egzersiz topları üzerinde oynanır
 • Koordinasyonlarını geliştirmek için etrafta koş / zıpla
 • Bir denge aleti üzerinde denge kurulması sağlanır
 • Tek ayak üzerinde durması sağlanır
 • Hareket kısıtlaması olan bölgede güçlendirme çalışmaları
 • Kas egzersizleri

Çocuk fizik tedavi uygulamaları, pediatrik fizyoterapi eğitimi görmüş uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bebeklerde fizik tedavi ve çocuklarda fizik tedavi uygulamalarını oyun haline getirmek ve çocuklara hissettirmemek oldukça önemlidir. Motivasyon faktörlerine dikkat edilerek yapılan uygulamalarda daha hızlı iyileşme görüşebilir. Çocuğun psikolojisini kötü etkilemeden ve bir sorun varmış hissi yaratmak adına evde fizik tedavi uygulamaları da tercih edilebilir. Gelişim çağındaki çocuklarda hareket kısıtlamasının kalmaması adına uygun fizik tedavi oldukça önemlidir. Bu nedenle fizik tedavi yöntemleri hakkında sertifikaya sahip fizyoterapistler ve güvenilir sağlık kurumlarını tercih etmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sonuç

Pediatrik fizik tedavi uygulamaları, gelişim çağındaki çocukların motor harekletlerinin gelişmesi ve hareket sınırlamasını ortadan kaldırmaya yöneliktir. Hastalıklar veya gelişim bozukluklarıo nedeni,yle beden hareketliliği sınırlanan çocukların çevreye uyum sağlaması oldukça önemlidir. Çevresindki hareketliliğe dahil olabilmesi için fizik tedavi uygulamaları yaılırken bir yandan da çocuğun motivasyonu yüksek tutulmalıdır. Fiziksel tıp ve rehabilitasyoın uygulamalarını eğlenceli bir hale getirerek, çocuğun hem beden hem de ruh sağlığı korunmuş olur. Ancak bu uygulamada başarı sağlanması için uzman pedaitrik fizyoterapi eğimi almış kişilerle çalışmak önemlidir. Avicenna Fizik Tedavi Merkezi’nde her yaş grubuna uygun fizik tedavi yöntemleri üzerine çalışılmaktaır. Bebeklerde veya çoıcuklarda fizik tedavi uygulamaları için Avicenna Sağlık Grubu Fizik Tedavi Uzmanı doktorlarmızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedavi uygulamaları kaç dakika sürer?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamalarının süresi, egzersizlerin yapılacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Uygulama seansları ortalama 20 dakika ile 60 dakika arasında değişmektedir.

Evde fizyoterapi uygulamaları güvenli midir?

Evde fizik tedavi yöntemlerinin güvenli olması için fizyoterapistler eşliğinde yapılmalıdır. Ancak doktorunuzun ve fizyoterapistinizin uygun görmesi durumunda, egzersizleri gösterildiği şekilde evde uygulayabilirsiniz. Evde yapılan uygulamalarda kendinizi zorlamamanız ve ağrı hissetmeniz durumunda doktorunuza bildirmeniz önerilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣