Gebelik Takibi Nedir ve Nasıl Yapılır?

gebelik takibi hamile kadın doktor kontrolünde

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Gebelik takibi, hamilelik süresince anne adayının genel sağlık durumunun korunması ve bebeğin sorunsuz şekilde doğması amacıyla yapılır. Gebelik takip süreci, hamilelikle birlikte başlamalıdır. İdrar ve kan testleri ile hamilelik teşhisi yapıldıktan 2 hafta sonra, hamilelik kesesi ultrason ile görülebilir hale gelmektedir. Gebelik izlemi sürecinde, hamilelik kesesinin rahim içerisinde yer alıp almadığına bakılır ve anne adayı dış gebelik riskine karşı incelenir. Annenin tiroid rahatsızlığı, kan uyuşmazlığı ya da şeker hastalığı açısından risk altında olup olmadığına da kan ve idrar testleri ile bakılmaktadır.

Gebelik Takibi Sıklığı Nasıl Ayarlanır?

Pek, anneler hangi sıklıklarla takiplerini yaptırmalıdır? Haftalık gebelik takibi ne kadar gerekir? Gebelik kontrol takvimi farklılıkları hangi nedenlerden oluşur? İkiz ya da üçüz gibi bir durum yoksa bebek anne karnında tek başınaysa, ilk 3 ay için 2 haftada bir takip yeterli olmaktadır. Sağlıklı ilerleyen bir gebelikte aylık takibe devam edilmesi yeterli olur. Çoğul hamilelik, annede var olan kronik hastalık ya da önceden yaşanan düşükler varsa, hafta hafta gebelik takibi yapılabilir. Riskin yüksek olduğu annelerde gün gün gebelik takibi yapılması gerekirse, anne hastaneye yatırılabilir. Anne adaylarının gebelik kontrol takvimi farklılıklarının nedeni, risk ve genel sağlık durumu farklılıklarıdır. Anneyle ilgili riskler genel olarak şunlardır:

 • Fazla kilo
 • Aşırı zayıf olma
 • Hipertansiyon
 • Diyabet hastalığı
 • Rahim anormallikleri
 • Kansızlık

Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir anne için gebelik takip programı aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • 10 – 14 hafta aralığında, ultrason yardımıyla bebeğin ensesinin kalınlığı ölçülür. İki tarama testi gibi testlerle, down sendromu olup olmadığına bakılır.
 • 16 – 18 hafta aralığında, üçlü tarama testi uygulanır. Bebeğin ultrason yardımıyla değerlendirmesi yapılır. Üçlü tarama testi sonuçları şüphe uyandırıcı olursa, kesin teşhis için amniyosentez yapılmaktadır. Bebeğin içerisinde büyüdüğü sıvının iğne ile alınmasına amniyosentez denir.
 • 20 – 24 hafta aralığında bebeklerin organ gelişimleri büyük oranda gerçekleştiği için, bebeğin ultrasonografisi çekilir. Radyolog kontrolünde gerçekleştirilen bu çekimde, bebekte herhangi bir anormallik olup olmadığına iyice bakılır.
 • 24 – 28 hafta aralığında, hamileliğe bağlı diyabet rahatsızlığını teşhis etmek adına şeker yükleme testi gerçekleştirilir. Gestasyonel diyabet bebek için risklidir ve bu testin sonucuna göre anneye şeker yüklemesi yapılmalıdır. 28 haftadan itibaren gebelik takibi sürecinde kan uyuşmazlığı tespit edilen hamileliklerde kan uyuşmazlığı iğnesi gereklidir.
 • 28 – 36 hafta aralığında bebeğin ultrasonla izlenmesi sürdürülür. Anne adayının kilosu ve tansiyonu takip altına alınır, idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığı incelenir.
 • 36. haftadan itibaren annenin bebeği hangi yöntemle doğuracağı belirlenir. Eğer annenin normal doğum yapmasına engel bir durum varsa, sezeryan doğum planı gerçekleştirilir. Bu süreçte NST testi yapılır. Haftada bir kez yapılması gereken NST testi, 40. haftadan itibaren 3 günde bir yapılabilir. Doğuma az kaldığı için bebeğin su seviyesi ultrasonla ölçülmelidir.
 • 40. haftadan itibaren anne adayının gebelik takibi için doktoruyla 2 – 3 günde bir görüşmesi gerekmektedir. Doğum doğal yollarla başlamadığı anne adaylarında, doğum başlatıcı ilaçlar kullanılabilir.

Hamilelik Hesaplama

Hamilelik hesaplama, gebenin son regl tarihinin net bilinmesiyle gerçekleştirilebilmektedir. Anne adayının son regl tarihinden 280 gün saymasıyla gerçekleşir. Son regl tarihinden itibaren sayıma başlanır. Çin takvimi gibi bazı takvimler, tarihe göre cinsiyetin belirlenebileceğini iddia eder. Bu tarz hurafeler dikkate alınmamalıdır. Hafta hafta gebelik hesaplama cinsiyet belirleme için değildir. Hamilelik hesaplama cetveli şu şekildedir:

 • 1 – 4 hafta = 1. ay
 • 5 – 8 hafta = 2. ay
 • 9 – 13 hafta = 3. ay
 • 14 – 17 hafta = 4. ay
 • 18 – 21 hafta = 5. ay
 • 22 – 26 hafta = 6. ay
 • 27 – 30 hafta = 7. ay
 • 31 – 35 hafta = 8. ay
 • 36 – 40 hafta = 9. ay

Hamileliğin 1, 2, 3 aylık dönemi 1. Trimester, 4, 5, 6 aylık dönemi 2. Trimester, 7, 8, 9 aylık dönemi 3. Trimester dönemidir. Bu dönemlerde doktorunuz düzenli kontroller için sık sık muayeneye gelmenizi isteyebilir. Gebelik döneminde yapılması gereken testler hakkında bilgi alarak, hangi dönemde hangi testlerin uygulanacağını inceleyebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gebelikte, bebek kaçıncı haftada göbek deliği hizasına kadar çıkar?

Hamileliğin 5. ayında bebeğinizin büyüklüğü, göbek deliğinizin hizasına ulaşabilir.

Gebelikte 9 aylık bebek kaç haftalığa denk gelir?

Hamileliğinizin 9. ayını doldurmuş olmanız demek 38 haftadır hamile olduğunuz anlamına gelir.

Gebelikte erken doğum hissedilebilir mi?

Erken doğum durumunda; leğen kemiğinde, uyluk veya kasıklarda basınç, ağrı hissiyatı oluşabilir. Bel veya sırt ağrıları da gebelikte erken doğum belirtileri arasında yer almaktadır.

 

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣