Gece körlüğü (tavuk karası) yaşayan kadın

Gece Körlüğü (Tavuk Karası): Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Gece körlüğü, bir diğer adıyla da bilinen niktalopi, ışığın yetersiz olduğu alanlarda görme alanının ve keskinliğinin belirgin olarak azalması durumudur. Bu durum körlüğü ifade etmez, sadece görme bozukluğuna yol açar. Peki tavuk karası olarak da bilinen gece körlüğü nedir? Gece körlüğü belirtileri nelerdir? ve Gece körlüğü neden olur? Hepsi ve daha fazlasına Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gece Körlüğü Nedir?

Tavuk karası nedir diye merak edenlere, kısaca gece ya da zayıf ışıkta iyi görememe durumudur diyebiliriz. Farklı nedenlerden dolayı meydana gelen gece körlüğü, loş ışıkta ya da karanlıkta görme sorunları ile kendini belli eder. Ancak bunun bir hastalık değil bir belirti olduğunu söylemeliyiz. Bir çeşit görme bozukluğu olan tavuk karası hastalığı, gece veya karanlıkta hiç görememe durumu değildir. Karanlıkta görmek ya da araba kullanmakta zorluk yaşamanın yanı sıra aydınlıktan loş ışığa geçerken uyum sağlamada sorun yaşanır.

Gece Körlüğü Nedenleri

 • Yaş
 • Presbiyopi
 • Miyop
 • Göz tansiyonu
 • Göz tansiyonunda kullanılan birtakım ilaçlar
 • Katarakt
 • Diyabetik retinopati
 • Retinitis pigmentosa
 • A vitamini ya da çinko eksikliği
 • Güneşe maruz kalmak
 • Keratokonus
 • LASIK göz ameliyatını takip eden komplikasyonlar

Gece Körlüğü Belirtileri

Gözler, ışık değişikliklerine normalden daha yavaş adapte olur. Örneğin, aydınlık ışıklı mekanlardan karanlık bir odaya veya alana girerken olduğu gibi… Bu belirtinin dışında çoğu hasta, gökyüzündeki yıldızları göremeyebilir ve geceleri, parlak farlar ve sokak lambalarından dolayı görme sorunları yaşayabilir. Bu belirtilerin yanı sıra gece görüş problemlerinin altta yatan sebebine göre başka belirtiler de meydana gelebilir. Eğer gece körlüğü hastalığınız varsa, hava karardıktan sonra araba kullanmamalı ve geceleri dışarıda dolaşırken yanınızda biri olmasına dikkat etmelisiniz.

Gece Körlüğü Tanısı

Tavuk karasının teşhisi için öncelikle alan testi yapılır. Bu alan testi ile hastanın loş ışıktaki görüş kalitesi değerlendirilir ve retinasındaki pigment hücrelerinin kontrolü sağlanır. Hastalığı altında başka bir problem olup olmadığını öğrenmek için ise elektroretinografi ve göz dibi muayenesi de yapılır.

Gece Körlüğü Tedavisi

Gece körlüğü, farklı hastalıklardan dolayı meydana geldiği için öncelikle altta yatan sağlık sorununun doğru bir şekilde tespit edilip tedavi yapılması gerekir. Bunun dışında ilk olarak hastanın sağlık geçmişi dinlenir ve detaylı bir fizik muayene yapılır. Görme ile alakalı tetkikler ve ölçümler yapıldıktan sonra, altta yatan sağlık problemi belirlenir. Eğer katarakt ya da keratokonus gibi bir durum söz konusu ise, cerrahi müdahale gerekebilir. Ameliyatla katarakt olan lens düzeltilir ya da değiştirilirken, keratokonus için ise kontakt lens uygulamasına başvurulur.

Diyabet hastalarında, kan şekeri kontrolü sağlanır ve uygun, etkili bir tedavi yapıldığında göz hasarı da önlenmiş olur. A vitamini eksikliğinde, vitamin takviyesi yapılır ve bu eksikliğe neden olan sağlık sorunu giderilir. Miyop durumlarında, ilk olarak gece körlüğü ile başlayan sorun, görme problemlerinin derinleşmesi ile devam eder. Bunun için de miyop tedavisi için çalışmalar yapılmalıdır.

Bunların dışında genetik temelli bazı problemlerden, özellikle de retinitis pigmentosa gibi ilerleyici ve tedavisi olmayan durumlardan, dolayı meydana gelen gece körlüğü tedavi edilemeyebilir. Böyle durumlarda kişinin hayat kalitesi artırılmaya çalışılır. Gece körlüğünden şikayet eden kişiler, tedavi bitene kadar karanlık alanlarda çalışmamalı ve akşam geç saatlerinde araç kullanmamalıdır.

Önlemek İçin Neler Yapılır?

Yeterli ve dengeli beslenmek gerekmektedir. A vitamini bakımından zengin olan balkabağı, havuç, mango, ıspanak, yumurta ve tatlı patates gibi besinler mutlaka tüketilmelidir. Günlük beslenme sırasında antioksidan içeriği yüksek besinler, yani narenciye, brokoli, bitter çikolata, çilek ve ahududu, tüketilmelidir. Diyabet hastaları ise düzenli olarak kan şekeri kontrolü yapmalı, yediğine içtiğine dikkat etmeli ve ilaçların yetersiz olduğu durumlarda doktora giderek yeniden ilaç istemelidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gece körlüğü testi nasıl yapılır?

Gözlerin karanlığa uyum süresini ölçmek için bir alan testi uygulanır. Bu test oldukça basit ve tekrarlanabilir bir özelliğe sahiptir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu test sayesinde, hastanın retinasındaki pigment hücreleri kontrol edilir ve loş ışıktaki görüşü değerlendirilir.

Gece körlüğü hangi vitamin eksikliğinde görülür?

A vitamini ya da çinko eksikliğinden dolayı gece körlüğü meydana gelebilir.

Gözümüz karanlıkta neden göremez?

Göz bebekleri, karanlıkta veya loş ışıkta yeterince genişlemez ve göze giren ışık miktarı azalır. Böylelikle gece körlüğü meydana gelir.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.