Elinde Stetoskop Tutan Kadın Kadın Genel Cerrahi Uzmanı

Kadın Genel Cerrahi Uzmanı

Kadın genel cerrahi uzmanı, özellikle proloktoji alanına giren makat hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kadın hastaların kendilerini daha rahat hissedecekleri için tercih ettikleri uzmanlardır. Sadece muayene olmaya utandıkları için makat hastalıkları yaşan kadın hastaların, sağlık merkezlerine başvurmadıkları gözlemlenmiştir. Bu sebeple erken dönemde teşhis edilerek, tedavisi yapılabilecek olan hastalıklar çok daha ciddi evrelere ilerleyebilmektedir.

Kadın Genel Cerrahi Uzmanı Nedir?

Vücutta sistemik veya yerel olan sağlık sorunlarının cerrahi yöntemlerle tedavi edildiği tıbbi alana genel cerrahi adı verilmektedir. Bu alanda uzmanlaşmış olan hekimler de genel cerrahi uzmanı olarak anılmaktadır. Hem erkek hem kadın doktorların içinde görev aldığı bu alan çok çeşitli hastalıkları kapsamaktadır. Bununla birlikte erkek ve kadın genel cerrahi uzmanı genel olarak klinik çalışmalar ve cerrahi işlemleri aynı anda yapabilmektedir. Ataşehir Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi bölümünde tercih etmek isteyen tüm hastalar için kadın genel cerrahi uzmanı bulunmaktadır.

Genel Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Genel Cerrahi bölümünün ilgilendiği hastalıklar oldukça çeşitlidir. Organ, doku veya sistemlerde meydana gelen hastalıklara bağlı olarak tanı ve tedavi süreçleri ilgili uzmanlık alanının pratiklerine göre planlanmaktadır. Bununla birlikte erkek ve kadın genel cerrahlar yalnızca ameliyat değil, koruyucu tedavi yöntemlerini de gerçekleştirmektedir.

Genel Cerrahi bölümünde tedavi edilen hastalıklar genel olarak şunları kapsamaktadır:

 • Tiroid bezi hastalıkları,
 • Meme kanseri ve diğer meme hastalıkları,
 • Mide kanseri ve diğer mide hastalıkları,
 • Bağırsak kanseri ve tıkanmaları,
 • Yemek borusu (özofagus) kanseri,
 • Kolon – rektum tümörleri, iltihabi hastalıkları,
 • Anorektal hastalıklar (tümörler, hemoroid, anal fissür, fistül),
 • Karaciğerin iyi ve kötü huylu tümörleri, kistleri,
 • Dalağın cerrahi hastalıkları,
 • Karın duvarı ve kasık fıtıkları,
 • Çeşitli yumuşak doku enfeksiyonları,
 • Tüm makat hastalıkları
 • Tıkanma sarılıkları,
 • Safra kesesi taşları ve tümörleri,
 • Pankreas kist ve tümörleri,
 • Akut ve kronik pankreatitler,
 • Travmalar ve acil cerrahi.

Kadın Genel Cerrahi Uzmanı Tercihi

Kadın hastaların genellikle makat hastalıkları konusunda doktora gitmekten çekindikleri ve muayene olmayı uzun bir dönem erteledikleri sıklıkla görülen bir durumdur. Ancak bu şekilde bir yaklaşım hem hastalığın ilerlemesine neden olacağı gibi hem de tedavi şansını büyük ölçüde azaltmaktadır. Bununla birlikte kadın hekimlerin bulunduğu sağlık merkezlerine de talep artmaktadır. Genel Cerrahi İstanbul’da bulunan hastanelerin bir çoğunda tıbbi bir alan olarak hizmet vermektedir ama bu hastanelerin bazılarında kadın hekimler sayıca azdır. Bu nedenle hastalar genellikle genel cerrahi muayenesi olmak istedikleri zaman bünyesinde kadın hekimlerin de bulunduğu sağlık merkezlerini daha yüksek oranda tercih etmektedirler.

Ataşehir Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi bölümü, tecrübeli doktor kadrosu, son teknoloji cihazları ve güçlü sağlık personelleri ile 7/24 hizmet vermektedir. Genel cerrah bayan doktoru tercih etmek isteyen hastalar için birimimizde kadın hekimler de bulunmaktadır. Özellikle makat hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları, obezite cerrahisi, meme cerrahisi, tiroid hastalıkları ve kanser tedavileri burada başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ameliyatla tedavi yöntemlerinin yanında koruyucu tedaviler ve tetkikler de yapılmaktadır. Endoskopi ve kolonoskopi işlemleri genel cerrahi doktorları tarafından kontrollü bir şekilde Endoskopi ve Kolonoskopi ünitemizde gerçekleştirmektedir. Bunun yanında lazerle hemoroid tedavisinden metabolik hastalıkların cerrahisine kadar birçok hastalığın teşhis ve tedavi süreçleri sorunsuz ve hızlı bir şekilde yürütülmektedir.

Kadın Genel Cerrahi Uzmanının İlgilendiği Makat Hastalıkları

Ataşehir Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi bölümünde hizmet veren kadın genel cerrahi uzmanı, tüm makat hastalıkları konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahiptir. Hastaların teşhis süreçlerinden tedavinin sonlandırılmasına kadar her aşamada profesyonel ve disiplinlerarası bütüncül bir çalışma yürütülmektedir. Bu aşamaların her biri alanında uzman olan erkek ve bayan genel cerrahi doktoru tarafından kontrol ve organize edilmektedir.

Ataşehir Avicenna Hastanesi’nde teşhis ve tedavisi yapılan makat hastalıkları şunlardır:

Hemoroid

Anüs ve rektumun alt kısmında bulunan genişlemiş damarlara hemoroid adı verilmektedir. Genellikle beslenme alışkanlıkları, kabızlık vb. gibi nedenlerden meydana gelen bu sağlık sorunu erken evrede medikal uygulamalarla tedavi edilebilmektedir. Ancak ilerlemiş vakalarla cerrahi yöntemlerle sorun giderilir. Bununla birlikte Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi bölümünde lazerle hemoroid tedavisi de yapılmaktadır. Kadın genel cerrahların uyguladığı bu işlem ameliyatsız, ağrısız ve kanamasız olan, oldukça konforlu ve güvenli bir yöntemdir. Hastalar işlemin ardından bir gün sonra günlük yaşamlarına rahatlıkla döner.

Anal Fissür

Anal bölge genellikle çok fazla sayıda damar ve sinir uçları ile doludur. Bu nedenle çok hassas bir yapıya sahiptir. Uzun süren kabızlık, ishal vb. gibi makat kaslarını ve damarlarını zorlayan, tahriş eden sağlık sorunları bu bölgede çatlamaya neden olmaktadır. Oluşan bu çatlaklar anal fissür olarak anılır. Halk arasında makat çatlağı olarak da bilinmektedir. İlk basamakta tedavi, hastada var olan ishal veya kabızlık sorunların giderilmesine yönelik uygulanmaktadır. Medikal tedavilerle de desteklenen bu süreçte fissürler büyük oranda giderilir. Ancak tedaviye cevap vermeyen veya ilerlemiş olan anal fissürler için tek çare cerrahi yöntemler olmaktadır.

Anal Fistül

Fistül genel tanımıyla cilt dokuları arasında bir kanal oluşması durumudur. Anal fistül ise, anüs ile bağırsağın son kısmı arasında oluşan tüneli andıran yapılardır. Genellikle makat apselerinin bir sonucu olarak görülmektedir. Apse boşaldıktan sonra boşalan yerde bir kanal oluşmaktadır. Anal fistüller, genel itibari ile ciltte tahriş hissine neden olduğundan ileri evrede günlük yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Tedavisinde öncelikle antibiyotik ve analjezik ilaçlar başlanmaktadır. Bununla birlikte bazı küçük fistüller bir katater kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Bu katater ile fistül boşaltılır ve içleri doldurulur. Tüm bu tedavilere cevap vermeyen ya da daha ilerlemiş vakalarda ise cerrahi yöntemler uygulanarak fistüller kapatılmaktadır.

Makat Apsesi

Tıp literatüründe perianal apse olarak geçen bu sağlık sorunu, makat bölgesinde bulunan salgı bezlerinin tıkanması sonucu oluşur. Bu tıkanma nedeniyle dışarı atılamayan sıvı cilt altında birikerek apse oluşturmaktadır. İlk belirtileri arasında şiddetli ağrı, makatta ıslaklık hissi ve akıntı bulunmaktadır. Müdahale edilmeyen apseler kendiliğinden patlayarak boşalırlar. Bundan sonra hasta geçici bir rahatlama hisseder. Bununla birlikte apsenin kendi kendine boşalması, anal fistüllere neden olmaktadır. Bu sebeple daha sonra fistül oluşmaması için apselerin uzman bir hekim tarafından boşaltılması gerekmektedir. Tedavi sonrasında bir süre antibiyotik kullanımı gerekmektedir.

Kıl Dönmesi

Tıp literatüründe pilonidal sinüs olarak anılan kıl dönmesi, cilt altında biriken kıl yuvalarıdır. Çoğunlukla erkeklerde görülen bu rahatsızlık, deri artıklarının genellikle kuyruk sokumunda birikmesi ve iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Çok ciddi olmayan iltihaplanmalarda ufak girişimlerle apse boşaltılabilmekle birlikte ileri evrelerde ameliyatla tedavi gerekebilmektedir. Hangi tedavi yönteminin hasta için uygun olduğuna ise uzman hekim muayene sonrası karar verir.

Genel Cerrahi Hastalıkları Tanı ve Tedavisi

BU alanı kapsayan genel cerrahi müdahaleler içinde meme cerrahisi, obezite cerrahisi, minimal invaziv cerrahi ve onkolojik (kanser) cerrahi bulunmaktadır. Hastanın şikayetleri göz önünde bulundurularak en uygun tetkik ve tedavi yöntemleri uzman hekim tarafından belirlenmektedir. Teşhis süreçleri öncelikle detaylı bir fizik muayene ve sağlık öyküsünün alınması ile başlamaktadır. Daha sonra bunları çeşitli klinik testler takip etmektedir. Gastroenteroloji, radyoloji ve patoloji laboratuvarı gibi tüm birimlerle bütüncül bir çalışma yürütülerek tedavi süreçleri tamamlanır.

Ataşehir Avicenna Hastanesi Gene Cerrahi bölümü bayan doktorumuzdan randevu veya bilgi almak isterseniz, online randevu sayfamızdan form doldurabilir veya 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezimizi 7/24 arayabilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular

Kadın genel cerrah var mı?

Özellikle makat hastalıklarına sahip olan kadınlar öncelikle genel cerrahi kadın doktoru tercih etmek istemektedirler. Ancak bu alanda ülkemizde çok az sayıda bayan genel cerrah bulunmaktadır. Bununla birlikte bu alanda çalışmakta olan kadın hekimlerin olduğu hastaneler mevcuttur. Ataşehir Avicenna Hastanesi de o hastanelerden birisidir.

Genel Cerrahi uzmanı neye bakar?

Genel cerrahi uzmanları vücudun organ, sistem veya dokularına bağlı olarak gelişen tüm hastalıkların cerrahi tedavilerini yapmaktadır. Özellikle makat hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları, obezite cerrahisi, meme cerrahisi, tiroid hastalıkları, minimal invaziv cerrahiler ve kanser tedavileri bu bölümün ilgi alanına girmektedir.

Genel Cerrah her ameliyata girer mi?

Genel cerrahların tedavi ettiği çok geniş bir hastalık yelpazesi olmakla birlikte, bazı spesifik (özel) alanların ameliyatla tedavisi için o alanda uzmanlaşmış olan hekimler bulunur. Ancak genel cerrahi hekimleri de uzmanlıklarının gerektirdikleri her türlü hastalığın ameliyatını gerçekleştirebilmektedirler. Bunlar meme, ince bağırsak, safra kesesi, karaciğer, mide, yemek borusu, kalın bağırsak, fıtık, anüs, rektum, safra yolları, laparoskopik ve endoskopik cerrahiler olmak üzere geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.