Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

göz ameliyatı sonrası göz muayenesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Göz ameliyatı sonrası genellikle ışığa duyarlılık, ağrı, yanma ve batma hissi gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Ancak alanında deneyimli bir uzman hekim tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda yan etki veya komplikasyon görülme olasılığı oldukça düşüktür.

[treyebanner]

Göz Ameliyatları Nelerdir?

Göz ameliyatlarından bahsetmeden önce gözün anatomik yapısı ve işlevleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Gözde renkli olan kısım iris olarak isimlendirilmektedir. İrisin dışında onu örten saydam bir zar olan kornea yer almaktadır. Gözün akı olarak bilinen beyaz kısım ise, sklera tabakasıdır. Tüm bu kısmı dışardan saran saydam yapı ise, konjoktiva olarak isimlendirilmektedir. İrisin arka tarafında göz merceği bulunmaktadır.

Göz boşluğunun iç kısmını arka tarafta bulunan vitreus adı verilen bir sıvı doldurmaktadır. Bu sıvı jel kıvamındadır. Yine bu boşluk bir sinir lifi tabakasıyla sarmalanmıştır. Bu tabakaya retina denilmektedir. Bu bölümün hemen altında ise, koroid olarak anılan damar tabaka bulunmaktadır. Bunlara optik disk ve makula eşlik etmektedir. Göze gelen ışınlar sırayla göz yaşı, kornea ve lensi geçerek retinaya düşmektedir. Ardından sinir lifleri aracılığıyla beyinde bulunan görme merkezine iletilir.

Katarakt Cerrahisi

Göze ait olan lensin bozulmasıyla birlikte saydamlığını kaybedip, bulanıklaşmasına katarakt denilmektedir. Bu bulanıklık hafif derecede ise çoğu zaman ameliyat gerekmez. Bununla birlikte katarakt cerrahisi, altta yatan başka bir hastalık olmadığı müddetçe yüksek oranda olumlu sonuçlanan bir işlemdir. Bu ameliyatı gerçekleştirmek için FAKO adı verilen bir yöntem uygulanmaktadır. Bu teknik için korneada 2-3 mm uzunluğunda bir kesi yapılır ve buradan girilerek önce göz içinde bulunan lensin ön kapsülü açılır. Bu işlemden sonra FAKO cihazı ile yüksek ses dalgaları gönderilir ve lens parçalanır. Bu parçalar daha sonra emilerek toplanmaktadır. Bu göz ameliyatı sonrasında görülen en önemli komplikasyonlar arasında enfeksiyon, kanama ve retina dekolmanı vardır. Ancak deneyimli bir hekimin kontrollü bir biçimde yaptığı ameliyatların ardından bu tür komplikasyonların gelişme olasılığı yok denecek kadar azdır.

Glokom Cerrahisi

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen bu hastalık, göz içi basıncının yükselmesi sonucu meydana gelen göz siniri hasarıdır. Göz içi basıncını kontrol etmek için uygulanan hiçbir tedaviye cevap verilmediği durumlarda bu hastalığı tedavi etmek için cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Ameliyatlarda yapılan işlemin amacı, gözün dışına çıkmakta zorlanan ve bu sebeple göz içi basıncı artıran sıvının hareketini kolaylaştırmaktır. Sonuçta bu sıvının dışarı daha kolay çıkması sağlanır.

Femtosaniye Yardımlı Katarakt Cerrahisi

Çok eski olmayan bu teknik, katarakt ameliyatlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Normal bir katarakt ameliyatında kullanılan bistürinin yerine lazer ışını kullanılmasını temel alır. Bu yöntemle birlikte lazer ışını normal dokulara zarar vermeden hasarlı dokunun en derinine ulaşabilmekte ve bu şekilde daha etkili bir katarakt operasyonunun gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Femtosaniye yardımlı katarakt göz ameliyatı sonrası, iyileşme de daha hızlı olmaktadır. Ayrıca komplikasyon gelişme riski de bu yöntemle en aza inmektedir.

Göz İçi Mercek Uygulaması

Bu işlem genellikle astigmat, miyop veya hipermetrop gibi göz sorunları bulunan kişilerde diğer tedavilerin yeterli olmadığı durumlar için uygulanmaktadır. Bu göz ameliyatı sonrasında hastaneye kalmaya gerek olmayıp, korneada ödem oluşmadığı takdirde normal yaşama ertesi gün dönülmektedir. Rutin kontrollerin ise sırasıyla birinci gün, birinci hafta, birinci ay ve üçüncü ayda yapılması gerekir.

Kornea Nakli

Kornea nakli, kornea tabakasının bozulduğu durumlarda hasarlı olan dokunun sağlam, sağlıklı bir doku ile değiştirilmesi işlemidir. Bu ameliyatın tıbbi karşılığı ise, keratoplastidir. Bu nakiller genel olarak hastalık, korneanın hangi tabakasını tutuyorsa o tabakası üzerinde yapılmaktadır. Bu göz ameliyatı sonrasında birkaç hafta yanma, batma ve sulanma gibi şikayetleriniz olabilir. Görme seviyesi zamanla artacaktır.

Bunlarla birlikte genel olarak uygulanan göz ameliyatları çok çeşitlidir. Ancak en sık uygulanan ameliyatlar yukarda belirtilen operasyonlardır.

Göz Ameliyatı Sonrası Süreçler

Genel olarak göz ameliyatı sonrası hastanede kalma süresi 1 gündür. Bunun yanında hafif ve orta düzeyde işlemlerden 3-4 saat sonra hastalar taburcu edilmektedir. Yapılan ameliyatın çeşidine göre süreçler farklılık gösterse de göz ameliyatlarından sonra birkaç gün içinde hastalar toparlanmaktadır.

Lazer Göz Ameliyatı

Lazerli göz ameliyatı, gözlük ve lens kullanımına son vermek adına uygulanan bir işlemdir. Halk arasında göz çizdirme ameliyatı olarak da bilinmektedir. Göz çizdirmek, özellikle miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme kusurları olan bireylerin sıklıkla yaptırmak istediği bir işlemdir. Lazer ameliyatı ile korneadaki görme kusurları düzeltilmekte ve bununla birlikte net görüş sağlanmaktadır. İşlem yaklaşık olarak 5 veya 10 dakika sürmektedir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Göz lazer ameliyatı, uygun şartlarda ve uzman bir hekim tarafından kontrollü bir şekilde uygulandığı takdirde çok güvenli bir işlemdir. Genel olarak işlemden sonra bir süre için göz kuruluğu yaşanmaktadır. Ancak bu durum doktorunuzun önereceği suni göz yaşı damlaları ile rahatlıkla giderilebilmektedir. Bu damlaları ne kadar süre ile kullanacağınız ise yine doktorunuz tarafından belirlenmektedir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası Bulanık Görme

Bu ameliyatların kapsamı oldukça geniştir. Bununla birlikte görülen şikayetler hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Lazer göz ameliyatı sonrasında bulanık görme durumu birkaç gün yaşanabilmektedir. Hatta ek olarak gözlerde batma veya sulanma şikayetleri de görülür. Ancak belirttiğimiz gibi bu şikayetler kişiye göre değişmekle birlikte hiçbir etki görülmeyebilir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Bu göz ameliyatı sonrasında bulanık görme ve gözlerde yanma, batma gibi şikayetlerin görülmesi çok normaldir. Bu süreçte doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanmanız çok önemlidir. Bununla birlikte kan sulandırıcı özelliği bulunan bazı ilaçların da yine doktor kontrolünde alınması önerilir.

Göz ameliyatı sonrası iyileşene kadar tozlu ortamlarda bulunmamaya dikkat etmelisiniz. Özellikle ilk 24 saat gözlerinize hiçbir şekilde dokunmamanız gerekir. İşlemden 1 gün sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Bununla birlikte damla kullanımı 3 ve 6 ay arasında değişmektedir. Ameliyat sonrası kontrol süreleri ise hastanın genel sağlık durumuna ve yapılan işlemin büyüklüğüne göre değişmektedir. Bunun yanında ilk kontrol genel olarak işlemden 1 gün sonra yapılmaktadır. Bundan sonra ikinci kontrol bir hafta sonra olur. Ardından sırasıyla 1 ay ve 3 ay sonra kontroller yapılmaktadır.

Göz Estetiği Ameliyatları

Göz ameliyatları kategorisi içine hastalığa bağlı tedavi amaçlı cerrahi müdahalelerle birlikte estetik amaçlı yapılan müdahaleler de girmektedir. Bu kapsamda, göz estetiği ameliyatları genel olarak daha estetik bir görünüm elde edebilmek için yapılmaktadır. Özellikle sarkan göz kapakları için sıklıkla cerrahi işlemler tercih edilmektedir. Bu şekilde yaşlı ve yorgun görünüm giderilerek daha estetik, canlı ve genç bir görünüm elde edilir.

Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)

Göz kapakları, fazla derinin birikerek yaş aldıkça aşağıya doğru sarkmasıyla ortaya çıkan kötü görüntünün giderildiği bir estetik operasyondur. Normal bir blefaroplastide, göz kapağı derisi, deri altında bulunan ince kas tabakası ve göz torbalarını dolduran yağlar alınmaktadır. Bu işlemden sonra hastalar çok daha genç ve estetik bir görünüme kavuşur.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Süreç

Bu operasyon aslında çok küçük ve kısa süren bir işlemdir. Ancak buna rağmen ameliyat sonrasında göz kapaklarında aşırı bir şişme olmaktadır. Bununla birlikte deri altında kanama da gerçekleşebilir. Bu durum ameliyat sonrası gerçekleşen normal süreçler içindedir. Ek olarak gözlerde morarma ve ağrı şikayetleri de görülebilmektedir. Ancak bu şikayetlerin tümü mevcut olan tedavi ve önlemlerle giderilir. Bu sebeple ameliyatı yaptıracak olan kişilerin herhangi bir tedirginlik yaşamasına gerek yoktur.

Operasyon sonrasında her şey yolunda gittiği takdirde kişi normal hayatına dönebilir. Bir haftanın sonunda dikişler alınmaktadır. Bu süre içinde kapalı olan pansuman da açılır. Hafif sporların iki hafta sonra, ağır sporların ise 4 hafta sonra yapılmasında bir sakınca yoktur.

Badem Göz Ameliyatı

Bu işlem lokal anestezi altında yapılmaktadır. Göz kapakları ve çevresinde oluşan sarkmaları yok eden ve daha çekik bir göz yapısına sahip olmayı sağlayan bir estetik operasyonudur. Bununla birlikte son yıllarda en sık uygulanan estetik işlemleri arasında yer almaktadır. Operasyon sırasında gözün dış kısmı yukarı doğru gerilerek, kemik zarına asılmaktadır. Kalıcı bir operasyondur. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte daha sonraki zamanlarda yeniden bu operasyona ihtiyaç duyulabilmektedir.

Badem Göz Ameliyatı Sonrası

Badem göz ameliyatı sonrasında ikinci gün duş almanızda bir sakınca yoktur. Bununla birlikte işlemde kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için daha rahat bir süreç yaşarsınız. Genel olarak operasyondan 10 gün sonra hastalar tamamen iyileşmektedir. Bunların yanı sıra, hastalar işlemden sonra bir hafta kadar yüze herhangi bir kimyasal ürün sürülmemesi gerekir. Bu işlemden sonra hastaların yaşam konforunu etkileyecek düzeyde komplikasyon görülmemektedir. İlk bir hafta sırt üstü bir şekilde ve yüksek seviyede uyumanız tavsiye edilir.

 

Sık Sorulan Sorular

Lazer ameliyatı sonrası göz bozukluğu yaşanır mı?

Bu ameliyat, uygun şartlarda ve uzman bir hekim tarafından kontrollü bir şekilde uygulandığı takdirde çok güvenli bir işlemdir. Genel olarak işlemden sonra bir süre için göz kuruluğu yaşanmaktadır. Ancak bu durum doktorunuzun önereceği suni göz yaşı damlaları ile rahatlıkla giderilebilmektedir. Bu damlaları ne kadar süre ile kullanacağınız ise yine doktorunuz tarafından belirlenmektedir. Genel olarak görülen şikayetler arasında bulanık görme, gözlerde batma veya sulanma şikayetleri de olabilmektedir. Ancak doktorunuzun önereceği tedaviler ile bu şikayetler azaltılarak süreci daha rahat geçirmeniz kolaylıkla sağlanır.

No touch lazer ne demektir?

Göze herhangi bir temas olmadan yapılan lazer tedavisine no touch lazer adı verilmektedir. Uzakta bulunan bir ışığa maksimum elli saniye bakarak uygulanan bir tedavidir.

Lazer göz ameliyatı sonrası ne kadar sürede iyileşir?

Bu ameliyattan sonra bir süre bulanık görmeniz çok normaldir. Görmenin tam olarak netleşmesi ise yavaş yavaş 1 ay içinde gerçekleşmektedir. İşlem sonrası yapılacak olan destekleyici tedavilerle görüş 3 ay içinde tam netleşmiş bir hale gelmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣