Kornea hastalıkları tedavisi

Kornea Hastalıkları Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kornea hastalıkları, gözün ön bölümünde bulunan şeffaf ve koruyucu yapının zamanla ya da bir travmaya bağlı olarak bozulmasıdır. Kornea rahatsızlıkları, kademeli olarak ilerleyici bir yapıya sahip olduğu için, mutlaka tedavi edilmelidir. Kornea problemleri hakkında merak edilenleri, Avicenna Göz Hastalıkları Merkezi uzman hekimleri anlattılar.

Göz Korneası Nedir?

Kornea, gözün en ön tarafında bulunan, içerisinde damar bulunmayan saydam bir yapıdır. Işığı odaklama, gözü dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruma gibi görevleri bulunur. Her insanda doğuştan, kalıtsal ya da sonradan kornea hastalıkları oluşabilir. Korneanın saydam yapısının değişmesi halinde görüş kalitesinde azalma meydana gelir. Aynı şekilde korneanın herhangi bir değişime uğraması, örneğin kornea incelmesi ya da kornea sivrileşmesi gibi durumlarda ağrılar, batmalar, yanmalar ve ışığa karşı hassasiyetler oluşabilir.

Keratokonus Nedir?

Keratokonus hastalığı, kornea sivrileşmesi olarak da bilinir. Normal şartlar altında oval bir yapıya sahip olan kornea, keratokonus hastalarında öne doğru sivrileşme yapar. Genellikle ilerleme gösteren bu rahatsızlık, görüş problemleri yaratır. Keratokonus göz hastalığı yaşayanların büyük bölümünün ergenlik çağında olması, bu rahatsızlığın daha çok bir ergenlik rahatsızlığı olarak anılmaya başlamasını sağlamıştır.

Kornea Dejenerasyonu Nedir?

Kornea dejenerasyonu ya da kornea bozukluğu, korneanın kademeli olarak parçalanmasıdır. Kornea dejenerasyonuna bağlı olarak ilerleyici görme kaybı olabilir. Hastaların büyük bölümünde sebep genetik kalıtsallık olsa da, bazı hastalarda geçirilen fiziksel travmalar, çevresel faktörler ve A vitamini eksikliği nedenler arasındadır. Kornea dejenerasyonuna sebep olan ve en çok karşılaşılan hastalıklar, endotel distrofis ve keratokonusdur.

Kornea Neden Bozulur?

Kornea hastalıklarının genellikle nedeni kalıtsal bozukluklardır. Bu tarz rahatsızlıklar genel olarak kişinin genetik yapısında bulunur ve yine genellikle ergenlik döneminde kendisini gösterir. Ancak bazı hastalarda fiziksel yaralanma gibi nedenlerle de kornea bozulmaları görülebilir. Bazı hastalar, hangi vitamin eksikliği kornea tabakasında hastalıklara neden olur sorusunun yanıtını merak etmektedir. Bazı hastalarda A vitamini eksikliğine bağlı olarak korneal problemler tespit edilebilir.

Kornea Hastalıkları Nelerdir?

Genel olarak kornea rahatsızlıkları şunlardır:

 • Kornea alerjileri
 • Konjonktivit
 • Kornea enfeksiyonları
 • Kornea distrofileri
 • Kornea ülseri
 • Pterigium
 • Kuru göz
 • Keratokonus

Kornea Hastalıkları Belirtileri

Hastalarda ortaya çıkan genel belirti, uzağı da, yakını da çok net görememeleridir. Çünkü hastalarda miyopi ve astigmatizma gelişmektedir. Tedavi edilmemeleri halinde hastalık devamlı ilerleme göstereceği için, sık sık göz dereceleri yükselir ve hastaların devamlı gözlük değiştirmeleri gerekir.

Kornea Hastalıkları Tedavisi

Kornea rahatsızlıkları, erken dönemde gözlüklerle ya da kontakt lenslerle aşılabilmektedir. Fakat hastalığın ilerlemesiyle birlikte, korneadaki hasar ilerleme kaydeder ve şekli daha da bozulur. Bu da lenslerin de, gözlüklerin de yetersiz kalmasına neden olur. Böylece kornea hastalıklarına karşı aşağıda yer alan tedavi yöntemleri, bir kornea hastalıkları uzmanı tarafından uygulanmalıdır:

 • Özel üretilen daha yumuşak lensler
 • Kornea çapraz bağlaması (Cross-linking)
 • Gaz geçirebilen sert lensler
 • Sert ve gaz geçiren kontakt lenslerin altına yumuşak kontakt lens yerleştirme
 • Skleral ya da yarı skleral lens tedavisi
 • Melez kontakt lens
 • Kornea nakli
 • Kornea içi halka tedavisi
 • PTK lazer uygulaması (Korneada leke tedavisi)

Kornea Kaç Günde İyileşir?

Sağlıklı insanlarda basit ve yüzeysel bir zarar gören kornea, genellikle 2 – 3 gün içerisinde hızla iyileşir. Ancak daha yoğun zarar görmüş bir kornea için, gözde uzun süreler kalabilen antibiyotikler, iltihabı ve skarlaşmayı azaltıcı steroidler ya da ağrıların azalması için farklı ilaçlar kullanmak gerekebilir.

Keratokonus Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda, yüzde 100 görme kaybı dahi yaşanabilir. Bu yüzden keratokonus hastalığı bulunan herkesin, tedavi sürecine sadık kalması ve göz hastalıkları uzmanı ile rutin kontrollerini aksatmaması gerekir. Tedavi sürecinde kullanılan en güncel tedavi yöntemi, hiç kuşkusuz hibrid kontakt lenslerdir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kornea gözün hangi tabakasında bulunur?

Gözün dış tabakasının en önünde bulunan kornea, şeffaf yapıda ve kubbe şeklinde bir dokudur.

Kornea neden bozulur?

Doğuştan, genetik kökenli ya da sonradan meydana gelen travma, enfeksiyon ve cerrahi sonrasında korneada bozulma olabilir.

Kornea kendini yeniler mi?

Embriyolojik olarak saç, tırnak ve deri gibi ektoderm kökenli olduğu için sürekli olarak yenilenir.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.