Göz Kapağı İltihabı: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı İltihabı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Halk dilinde göz kapağı iltihabı olarak bilinen blefarit, göz kapaklarının iltihaplanması durumudur. Blefarit sıklıkla göz kapaklarının kenarları boyunca ilerler ve her iki gözü de etkiler.

[treyebanner]

Blefarit Nedir?

Blefarit, genellikle kirpiklerin tabanına yakın küçük yağ bezlerinin tıkanmasına bağlı olarak kızarıklık şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Çok sayıda durum ve hastalık göz kapağı iltihabına neden olabilir. Hastaların bazıları bu durumu kirpik iltihabı olarak adlandırır. Blefarit, genellikle zor tedavi edilen, kronik bir hastalıktır. Rahatsız edici ve çirkin bir görüntüye neden olabilir. Fakat görme duyusunda kalıcı hasara sebep olmaması ve bulaşıcılığının bulunmaması nedeniyle pek ciddiye alınmamaktadır.

Göz Kapağı İltihabı Belirtileri

Blefarit belirtileri ve semptomları sıklıkla sabahları daha fazla ortaya çıkar. Göz kapağı iltihabının belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Gözlerde kızarıklık
 • Sulu gözler
 • Sertlik ve batma hissi
 • Göz yanması
 • Yağlanmış bir görüntü
 • Gözlerde kaşıntı
 • Gözlerin şişmesi
 • Göz çevresindeki derinin pullanması
 • Kirpiklerin kabuklanması
 • Gözleri kırparken göz kapağının yapışması
 • Işığa duyarlılık
 • Gözleri kırptıkça düzelen bulanık görme hali

Gözlerin temizliğine dikkat edilmesine rağmen iyileşmeyen blefarit belirtileri ile karşı karşıya kalırsanız, doktorunuzdan randevu almanız gerekir.

Göz Kapağı İltihabı Neden Olur?

Göz kapağı enfeksiyonu nedenleri henüz kesinleştirilememiştir. Blefaritin aşağıda yer alan nedenlerle ilişkisi olduğu düşünülmektedir:

 • Kafa derisi ve kaşlarda kepek
 • Enfeksiyon
 • Göz kapaklarının tıkanması ve yağ bezlerinin arızalanması
 • Yüzde kızarıklıklar çıkması (Rosacea)
 • Göz ilacı, lens ve göz makyajı gibi kullanımlara bağlı alerjik reaksiyonlar
 • Kirpik akarları ve bitleri
 • Göz kuruluğu

Komplikasyonlar

Göz kapağı iltihabı olan hastalar, aşağıda yer alan komplikasyonlarla da karşı karşıya kalabilirler:

 • Kirpik problemleri: Blefarit, (kirpik dibi iltihabı neticesinde) kirpiklerin dökülmesine, anormal seviyelerde büyümesine ya da renginin değişmesine neden olabilir. Kirpik dibinde iltihap çıkmasının üzerine, kirpik yönlerinde değişim de olabilmektedir.
 • Göz kapağında değişim: Uzun süren göz kapağı iltihabı neticesinde, göz kapağının kenarları içe ya da dışa doğru yönelebilir. Öte yandan, yine uzun süren iltihap sonucunda yara izi oluşabilir.
 • Göz kuruması: Kepek ya da pullanma gibi göz kapaklarından dökülen döküntüler, göz pınarınızın kurumasına neden olabilir. Göz kuruması zamanla göz pınarı şişmesi gibi problemlere yol açabilir.
 • Arpacık: Göz kapağı iltihabına bağlı olarak arpacık çıkma ihtimali bir hayli yüksektir. Arpacık, göz kapağının çevresinde çıkan bir enfeksiyon türüdür. Ağrılı bir yumru şeklinde ortaya çıkar.
 • Sarkma ve kist: Göz kapağı çevresindeki küçük yağ bezlerinden birisinde tıkanma olabilir ve burada kist oluşabilir. Bu kist, göz kapağının sarkmasına ve şişmesine neden olur.
 • Konjunktivit: Blefarite bağlı olarak tekrar tekrar konjunktivit olma ihtimali bir hayli yüksektir.
 • Kornea zararı: İltihaplanmış göz kapakları ve yönü değişmiş kirpikler, korneayı sürekli tahriş edebilir. Gözyaşının da azalmasıyla birlikte korneada yara oluşabilir. Kornea enfeksiyon kapabilir ve gözyaşı eksikliğine bağlı olarak hızla büyüyebilir.

Göz Kapağı İltihabı Teşhisi

Blefarit teşhisi, doktor muayenesi ile koyulabilmektedir. Doktorunuz göz kapaklarınızı ve gözlerini incelemek için özel bir büyüteç kullanabilir. Kimi durumlarda doktorunuz, göz kapağınızda oluşan yağdan ya da kabuktan numune alabilmek adına ucu pamuklu çubuk kullanabilir. Bu numune daha sonra alerji, bakteri ya da mantar gibi bir kanıt bulabilmek için analiz edilir.

Göz Kapağı İltihabı Tedavisi

Blefarit hastalarının bir çoğu için, gözleri yıkamak ve gözlere sıcak uygulamak önerilir. Her hastanın kendi kendisine evde yapabileceği bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda, aşağıda yer alan tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

 • Enfeksiyon ilaçları: Göz kapağındaki iltihaba karşı antibiyotik kullanımının, semptomları hafiflettiği ve göz kapaklarındaki bakteriyel enfeksiyonu temizlediği ortaya konmuştur. Bu antibiyotik ilaçlar kimi zaman krem, kimi zaman göz damlası kimi zaman da hap olarak kullanılmaktadır. Hap antibiyotikler, göz kapağında iltihap olan hastalar için doktorların ilk tercihi olmamaktadır.
 • Enflamasyon kontrol ilaçları: Steroid göz damlaları ve merhemleri, antibiyotiklere cevap vermeyen hastalar için tercih edilebilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar: Bazı bağışıklık sistemi güçlendirici ilaçların, blefaritin semptomlarını azalttığı ve hastaların rahatlama göstermesini sağladığı ortaya koyulmuştur.
 • Hastalığın nedenlerinin tedavisi: Blefarit hastalığına neden olan hastalıkların tedavi edilmesiyle, göz kapağı iltihaplanması hastalığının iyileşmesi mümkün hale getirilebilir.

Göz kapağı iltihabı, nadiren tamamen iyileşir. Hastaların bir çoğunda kroniktir ve göz kapağı hijyeninin günlük olarak sağlanması gerekir.

Yaşam Tarzında Değişikliğe Gidin!

Blefarit hastalarının günlük olarak gözlerinin temizliğini yapması gerekir. Durumun kontrol altına alınmasıyla birlikte günde bir ya da iki kez, bakım ilacı uygulamak gerekir. Alevlenme denilen semptomların ortaya çıkması gibi durumlarda, bakım ilacının kullanımı günde 4 kereye çıkarılabilir.

Günlük Göz Temizliği

Göz temizliğine dikkat etmek, göz kapağı iltihabı alevlenmelerinin önüne geçebilir. Bu yüzden günlük olarak gözlerinizin etrafındaki kabukları, pulları ve yağları temizlemeniz gerekir. Bunun için nemli bir bez kullanılabilir. Nemli bez ile yapılan temizlik, korneanın da zarar görmesine engel olur. Göz kapaklarının günlük olarak ılık suyla durulanması ve kuru bir havluyla kurulanması gerekir. Göz kapağı iltihabı yaşayan hastaların, göz makyajını tamamen bırakması gerekmektedir. Makyaj, göz kapaklarının temiz kalmasına ve kirden arındırılmasına engel olur. Makyaj yüzünden bölgeye tekrar bakteri bulaşabilir ve alerjik reaksiyon oluşabilir.

Yapay Gözyaşı Kullanımı

Reçetesiz olarak satılan yapay gözyaşları, doktorlar tarafından zaman zaman tavsiye edilir. Bu damlalar, kuruyan gözlerin rahatlamasını sağlar.

Kepek ve Akar Kontrolü

Eğer blefarit oluşumuna neden olduğunu düşündüğünüz bir kepek probleminiz varsa, doktorunuzdan kepek şampuanı önermesini isteyebilirsiniz. Göz kapaklarınıza günlük olarak çay ağacı yağı şampuanı sürmek, akarların önüne geçmenizi sağlayabilir. Gözlerinizin tahriş olması durumunda çay ağacı yayı kullanımını durdurun. Doktorunuz önermeden bu tarz ürünleri kullanmayın.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Göz kapağı iltihabı için net şekilde ortaya konmuş bir alternatif tedavi yöntemi yoktur. Bununla beraber, omega 3’ün blefarite iyi geldiğine yönelik bazı iddialar bulunmaktadır. Omega 3, somon, ton balığı, alabalık, keten tohumu ve ceviz gibi besinlerde bulunur. Elbette bu konuda çok daha fazla çalışma yapılması ve omega 3’ün göz kapağı iltihabına iyi geldiğinin ispatlanması gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Göz kapağı iltihabı nasıl geçer?

Kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır ve evde tedavi edilebilir. Her gün düzenli olarak nemli, sıcak ve temiz bir bez ya da pamuk yardımı ile göz kapağına ve kirpik diplerine hafif bir masaj yapabilirsiniz.

Göz kapağı enfeksiyonu neden olur?

Göz kapağında yer alan bazı bakterilerin aşırı miktarda çoğalmasından dolayı meydana gelir. Ayrıca bu bakterilerin artıkları, toksinleri iltihabi belirtilere yol açar. Cildin yağlı olması ve göz kapağındaki yağ bezlerinin anormal olması da bakterileri çoğaltır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣