Gözünde arpacık çıkan kadın

Gözde Arpacık Neden Oluşur ve Nasıl Giderilir?

Arpacık, çok yaygın görülen ama tehlikeli olmayan bir sorundur. Gözlerinize çok iyi baktığınız halde bile oluşabilir. Bu enfeksiyonun birçok görülme nedeni vardır. Peki, gözde arpacık neden çıkar ve nasıl tedavi edilir?

Gözde Arpacık Nedir?

Hordeolum (arpacık), göz kapaklarının kenarına yakın bölgede çıkan, sivilce gibi görünen iltihaplı ve ağrılı bir şişliktir. Göz kapaklarındaki yağ bezlerinde veya kirpik köklerinde meydana gelen enfeksiyon sonucu gelişir. Makyaj kalıntıları, ölü deri veya kir ile göz kapakları tıkandığı zaman bakteriler burada enfeksiyona ve ardından göz arpacığına sebep olabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Bu enfeksiyonun belirtileri genel itibari ile şunları içerir:

 • Göz kapağında iltihaplanma sebebiyle sivilceye benzeyen kırmızı, küçük yumru,
 • Gözlerde hassasiyet, ağrı ve şişlik,
 • Kuruluk,
 • Sarı renkli akıntı,
 • Batma hissi,
 • Kaşıntı.

Gözde Arpacık Nedenleri

Gözde çıkan arpacık, stafilakok adı verilen bakterilerden kaynaklanmaktadır. Bu bakteriler, kirpik köklerinde iltihaplanmaya sebep olduğunda kırmızı ve hassas bir şişlik meydana gelir. Bununla beraber en yaygın sebepleri şunlardır:

 • Kirli ellerle gözlere dokunmak,
 • Kontakt lensleri iyice dezenfekte etmeden veya kirli ellerle kullanmak,
 • Göz makyajını temizlemeden uyumak veya iyi temizleyememek,
 • Miadı geçmiş veya kalitesiz kozmetik ürünleri kullanmak,
 • Şeker hastalığı vb. gibi bazı kronik hastalıklar sebep olabilir.

Arpacık Türleri

Dış ve iç arpacık olmak üzere bilinen iki türü vardır. Kirpik diplerinde çıkan dış, göz kapağındaki küçük yağ bezlerinden birinin içinde çıkıyorsa iç olarak adlandırılır. İçerde oluşanlar büyüdükçe gözünüzü açıp kapatmanızı zorlar ve bu nedenle dış arpacıklardan daha acı verici olma eğilimindedirler.

Doktora Ne Zaman Gitmeliyim?

Genel itibari ile bu enfeksiyonun varlığında ev şartlarında ılık kompres uygulamaları vb. gibi tedavi biçimleri ile gidermeye çalışabilirsiniz. Ancak 48 saat içinde iyileşmeyen ve kızarıklık ile şişlik tüm göz kapağınıza yayıldığı, enfeksiyon belirtilerinin arttığı durumlarda mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Ayrıca görme bozukluğu yaşadığınız durumlarda da doktor muayenesi gerekir.

Arpacık Tedavisi

Bu enfeksiyon şekli çok uzun sürmemekle birlikte 3-5 gün devam eder. Birkaç gün içinde patlar veya kendiliğinden kaybolur. Peki bu tür arpacığa ne iyi gelir? Bu tür göz enfeksiyonuna çok sıcak olmayan, ılık kompres uygulamaktır. Bunu 5 veya 10 dk. kadar uygulayabilirsiniz. Ancak işlemden önce göz kapağınızı temiz bir su ile yıkayın ve mümkünse bunu günde 2 veya 3 kez tekrarlayın. Sonuç olarak yüzünüzü ve göz bölgenizi olabildiğince temiz tutmaya çalışın.

Doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesicileri ve antibiyotikli kremleri kullanın. Bunun dışında yine doktorunuzun önerdiği pansuman şeklini uygulayın.

Arpacık Oluştuğunda Bunları Yapmaktan Kaçının

Göz enfeksiyonlarına genellikle yanlış bakım uygulamaları ve kontakt lens kullanımı sebep olur. Bununla birlikte gözünüzde arpacık varken bazı müdahalelerden kaçınmanız gerekir. Hastalık halinde enfeksiyon riskinizi artıran davranışlar şunlardır:

 • Kontakt lensle uyumak,
 • Makyaj yapmak,
 • Enfekte şişliği sıkmaya çalışmak,
 • Gece boyunca makyajla uyumak,
 • Gözleri sert bir şekilde ovmak,
 • Yeterince uyumamak.

Yukarda belirttiğimiz davranışlardan bir veya birkaç tanesini uyguladığınız takdirde enfeksiyonunuzun ilerleme riskini arttırabilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular

Arpacık bulaşıcı mıdır?

Göz enfeksiyonları bakteri taşırlar ancak bulaşıcı değillerdir.

Arpacık neden çıkar?

Bu enfeksiyon, stafilakok adı verilen bakterilerden kaynaklanmaktadır. Bu bakteriler, kirpik köklerinde iltihaplanmaya sebep olduğunda kırmızı ve hassas bir şişlik meydana gelir. Bununla beraber kirli ellerle gözlere dokunmak, kontakt lensleri iyice dezenfekte etmeden kullanmak ve göz makyajını temizlemeden uyumak gibi diğer sebeplere bağlı olarak oluşabilir.

Gözde arpacık nasıl geçer?

Bu enfeksiyon şekli çok uzun sürmemekle birlikte 3-5 gün devam eder. Birkaç gün içinde patlar veya kendiliğinden kaybolur. Bununla birlikte doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesicileri ve antibiyotikli kremleri kullanarak düzenli pansuman yaparak enfeksiyonun geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları

Göz Hastalıkları bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.