Gözde Arpacık Neden Oluşur ve Nasıl Giderilir?

Gözünde arpacık çıkan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Arpacık, çok yaygın görülen ama tehlikeli olmayan bir sorundur. Gözlerinize çok iyi baktığınız halde bile oluşabilir. Bu enfeksiyonun birçok görülme nedeni vardır. Peki, gözde arpacık neden çıkar ve nasıl tedavi edilir?

[treyebanner]

Gözde Arpacık Nedir?

Hordeolum (arpacık), göz kapaklarının kenarına yakın bölgede çıkan, sivilce gibi görünen iltihaplı ve ağrılı bir şişliktir. Göz kapaklarındaki yağ bezlerinde veya kirpik köklerinde meydana gelen enfeksiyon sonucu gelişir. Makyaj kalıntıları, ölü deri veya kir ile göz kapakları tıkandığı zaman bakteriler burada enfeksiyona ve ardından göz arpacığına sebep olabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Bu enfeksiyonun belirtileri genel itibari ile şunları içerir:

 • Göz kapağında iltihaplanma sebebiyle sivilceye benzeyen kırmızı, küçük yumru,
 • Gözlerde hassasiyet, ağrı ve şişlik,
 • Kuruluk,
 • Sarı renkli akıntı,
 • Batma hissi,
 • Kaşıntı.

Gözde Arpacık Nedenleri

Gözde çıkan arpacık, stafilakok adı verilen bakterilerden kaynaklanmaktadır. Bu bakteriler, kirpik köklerinde iltihaplanmaya sebep olduğunda kırmızı ve hassas bir şişlik meydana gelir. Bununla beraber en yaygın sebepleri şunlardır:

 • Kirli ellerle gözlere dokunmak,
 • Kontakt lensleri iyice dezenfekte etmeden veya kirli ellerle kullanmak,
 • Göz makyajını temizlemeden uyumak veya iyi temizleyememek,
 • Miadı geçmiş veya kalitesiz kozmetik ürünleri kullanmak,
 • Şeker hastalığı vb. gibi bazı kronik hastalıklar sebep olabilir.

Arpacık Türleri

Dış ve iç arpacık olmak üzere bilinen iki türü vardır. Kirpik diplerinde çıkan dış, göz kapağındaki küçük yağ bezlerinden birinin içinde çıkıyorsa iç olarak adlandırılır. İçerde oluşanlar büyüdükçe gözünüzü açıp kapatmanızı zorlar ve bu nedenle dış arpacıklardan daha acı verici olma eğilimindedirler.

Doktora Ne Zaman Gitmeliyim?

Genel itibari ile bu enfeksiyonun varlığında ev şartlarında ılık kompres uygulamaları vb. gibi tedavi biçimleri ile gidermeye çalışabilirsiniz. Ancak 48 saat içinde iyileşmeyen ve kızarıklık ile şişlik tüm göz kapağınıza yayıldığı, enfeksiyon belirtilerinin arttığı durumlarda mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Ayrıca görme bozukluğu yaşadığınız durumlarda da doktor muayenesi gerekir.

Arpacık Tedavisi

Bu enfeksiyon şekli çok uzun sürmemekle birlikte 3-5 gün devam eder. Birkaç gün içinde patlar veya kendiliğinden kaybolur. Peki bu tür arpacığa ne iyi gelir? Bu tür göz enfeksiyonuna çok sıcak olmayan, ılık kompres uygulamaktır. Bunu 5 veya 10 dk. kadar uygulayabilirsiniz. Ancak işlemden önce göz kapağınızı temiz bir su ile yıkayın ve mümkünse bunu günde 2 veya 3 kez tekrarlayın. Sonuç olarak yüzünüzü ve göz bölgenizi olabildiğince temiz tutmaya çalışın.

Doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesicileri ve antibiyotikli kremleri kullanın. Bunun dışında yine doktorunuzun önerdiği pansuman şeklini uygulayın.

Arpacık Oluştuğunda Bunları Yapmaktan Kaçının

Göz enfeksiyonlarına genellikle yanlış bakım uygulamaları ve kontakt lens kullanımı sebep olur. Bununla birlikte gözünüzde arpacık varken bazı müdahalelerden kaçınmanız gerekir. Hastalık halinde enfeksiyon riskinizi artıran davranışlar şunlardır:

 • Kontakt lensle uyumak,
 • Makyaj yapmak,
 • Enfekte şişliği sıkmaya çalışmak,
 • Gece boyunca makyajla uyumak,
 • Gözleri sert bir şekilde ovmak,
 • Yeterince uyumamak.

Yukarda belirttiğimiz davranışlardan bir veya birkaç tanesini uyguladığınız takdirde enfeksiyonunuzun ilerleme riskini arttırabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Arpacık bulaşıcı mıdır?

Göz enfeksiyonları bakteri taşırlar ancak bulaşıcı değillerdir.

Arpacık neden çıkar?

Bu enfeksiyon, stafilakok adı verilen bakterilerden kaynaklanmaktadır. Bu bakteriler, kirpik köklerinde iltihaplanmaya sebep olduğunda kırmızı ve hassas bir şişlik meydana gelir. Bununla beraber kirli ellerle gözlere dokunmak, kontakt lensleri iyice dezenfekte etmeden kullanmak ve göz makyajını temizlemeden uyumak gibi diğer sebeplere bağlı olarak oluşabilir.

Gözde arpacık nasıl geçer?

Bu enfeksiyon şekli çok uzun sürmemekle birlikte 3-5 gün devam eder. Birkaç gün içinde patlar veya kendiliğinden kaybolur. Bununla birlikte doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesicileri ve antibiyotikli kremleri kullanarak düzenli pansuman yaparak enfeksiyonun geçmesini sağlayabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣