Gözde Sinek Uçuşması

Gözde Sinek Uçuşması kadın gözü

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Gözde sinek uçuşması veya göz önünde uçuşan cisimler görmek, fazlasıyla sık karşılaşılan bir göz durumudur. Avicenna Ataşehir Hastanesi Göz Hastalıkları bölümü uzman hekimleri, gözde uçuşan cisimler görmek hakkında merak edilenleri anlattılar.

[treyebanner]

Gözde Sinek Uçuşması Nedir?

Gözler normalde ön kamara adı verilen ve göz bebeği ile kornea ortasında bulunan boşlukla, arka kamara ismi verilen, gözün çok büyük bir bölümünü oluşturan bölgeden oluşmaktadır. Arka kamara denilen bölgenin içerisini oluşturan ve yumurta akına benzeyen sıvıya vitreus sıvısı denmektedir. Genç yaşlardayken homojen ve şeffaf bir yapıya sahip olan bu sıvı, yaşlanmaya bağlı olarak katılaşmaya başlar. Zamanla örümcek ağını andıran bir yapıya sahip olur.

Bu değişim bütün insanlarda yaşanmaktadır. Bu yüzden bütün insanlar gökyüzüne ya da beyaz bir zemine odaklanarak baktığı zaman, iplik, örümcek ağı ve hatta sinek benzeri görüntüler görürler. İşte bu tarz görüntülere neden olan yapılar, göz sıvısı içerisinde hareket ederler. Bu yüzden gözler oynadıkça sola ve sağa doğru hareket edebilirler. Bu sebeple düz bir zemine ya da mavi gökyüzüne bakarken, bu tarz yapılardan birkaç tane görmek gayet normaldir.

Gözde Sinek Uçuşması Ne Zaman Olur?

Gençlik döneminden itibaren başlayan bu durum, özelikle orta yaş döneminden itibaren çok daha belirgin hale gelir. Genellikle gökyüzüne bakarken ya da beyaz bir duvara, masaya veya yüzeye odaklanıldığında ortaya çıkar.

Fakat zamanla vitreus sıvısı fazlasıyla koyulaşabilmektedir. Bu durumda vitreusla retina birbirlerinden ayrılabilir. Bu süreçte yaşanan ayrılığa bağlı olarak vitreusun arka tarafında halka benzeri bir gölge izi oluşabilmektedir. İşte bu duruma Weiss halkası denir. Hasta tarafından net bir şekilde hissedilebilen bu durum da doğal kabul edilir. Fakat bazı hastalarda vitreus ile retina ayrılığı esnasında, vitreus retinayı çekmeye başlar. İşte böyle anlarda gözde şimşek çakması gözlemlenebilir.

Hastalarda, gözleri kapalıyken bile sanki kaynak işlemi izlermişcesine ya da şimşek çakmasına denk gelinmiş gibi görüntüler oluşur. Aynı şekilde bu süreçte eğer gözde iç kanama meydana gelirse, hasta sayısız siyah nokta görmeye başlayabilir. Hasta için kurum yağmurunu andıran gözde siyah noktalar uçuşması, mutlaka acil tedavi gerektirmektedir.

Vitreus ile Retina Ayrılması

Ayrılma sürecinde vitreusun başarısız olması halinde, retinada delik ya da yırtık oluşabilmektedir. Bu da retinanın bütünlüğünü bozar ve birkaç gün içerisinde retina adeta yırtılan bir jelatin gibi ortaya toplanabilir. Böyle bir durumda retina dekolmanı adı verilen durum meydana gelir. Bu da hastanın görme kaybı yaşamasına neden olur. Bu sebeple gözlerde patlak veren şimşek çakmalarında ya da kurum yağmuruna benzer şekilde binlerce siyah nokta görülmesi halinde, hiç vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmak gerekmektedir. Eğer gözde yaşanan ayrışma erken teşhis edilebilirse, kolay bir lazer operasyonuyla sorun çözülebilir. İlerleyen dönemlerde muhtemelen olmak zorunda kalınacak zorlayıcı ameliyatlardan, basit bir şekilde kurtulmak mümkündür.

Gözde Uçuşan Cisimler Geçer mi?

Peki gözde lekeler görme nasıl geçer? Bu durum, yaşlanmanın doğal bir sonucudur. Bu yüzden geçmesi değil, yaşlandıkça artış göstermesi beklenir. Fakat zamanla bu görüntülerin aşağıya doğru toplanması ve daha az görülmeye başlanması beklenmektedir. Öte yandan beynin tıpkı buzdolabı sesini yok sayması gibi, zamanla bu görüntüler de kişinin beyni tarafından yok sayılmaya başlayabilir.

Gözde Uçuşan Cisimler Psikolojik Olabilir mi?

Gözde sinek uçuşması tıp dilinde miyodizopsi olarak bilinir. Yurt dışında ise daha çok eye floaters olarak anılır. İpe, kuyruğa ve noktaya benzeyen bu görüntüler tamamen gerçektir. Herhangi bir psikolojik nedeni bulunmamaktadır. Gözün yaşlanmaya bağlı olarak oluşan doğal süreçlerinden sadece biridir.

Göz Tansiyonu Gözde Sinek Uçuşması Yapar mı?

Bu sorunun yanıtı kesin bir şekilde olumsuzdur. Çünkü göz tansiyonu yani glokom, genellikle hiç belirti göstermeden ilerler ve kısa süre içerisinde körlüğe neden olarak sonuçlanır. Bu yüzden 40 yaşının üzerindeki her insan, yılda 1 kez göz kontrollerini yaptırmayı unutmamalıdır.

Gözde Uçuşan Cisimler Tedavisi

Gözde sinek uçuşması, göz hastalıkları içerisinde görülmemektedir. Bir başka deyişle hastalık olarak kabul edilmediği için, tedaviye gerek duyulmamaktadır. Ancak hastaların fazla rahatsız olduğu durumlarda, vitreus içerisindeki bu yapıların lazerle parçalanması mümkündür. Parçalama işlemiyle koyulukları ve büyüklükleri azaltılabilse de, sayılarının artacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden operasyon sonrasında hastaların büyük bir bölümünde memnuniyet gözlemlenmemektedir.

Vitreus ile retina arasındaki ayrışmanın erken teşhis edilmesi halinde basit bir lazer işlemi ile yakarak dikme yapılabilir. Erken teşhis rahatsızlığın önüne geçmek oldukça kolaydır. Ancak rahatsızlığın ilerlemesi halinde, ciddi ve riskli vitreus ameliyatları gerekebilir.

Gözde Şimşek Çakması Tehlikeli Midir?

Gözde şimşek çakması, oldukça tehlikeli bir durumun habercisidir. Retina yırtıkları, genellikle göz açıkken ya da kapalıyken fark etmeksizin ortaya çıkan kaynak makinesi ya da şimşek benzeri görüntülerle kendisini göstermektedir. Bu tarz durumlarda hastaların hiç vakit kaybetmeden muayene olması ve varsa yırtığın lazer işlemiyle tedavi edilmesi gerekmektedir. Gözde ışık çakması halinde hastanın, gözlerine zaman tanıması ve kendi kendine geçmesini beklemesi hiç doğru bir tercih olmayacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gözde sinek uçuşması kendiliğinden geçer mi?

Gözde sinek uçuşması sorunu ek göz içi sıvıdan kaynaklı bir sorun olduğu için kendiliğinden geçmez. Tedavi edilmemesi durumunda daha da artarak ilerler.

Gözde sinek uçuşması tedavi edilebilir mi?

Gözde sinek uçuşması rahatsızlığının altında ek nedenler bulunmuyorsa, lazerle tedavi sağlanabilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣