Hamilelikte bebek hareketleri bekleyen anne ve baba

Hamilelikte Bebek Hareketleri: İlk Tekme Ne Zaman Gelir?

İçindekiler;

  • Hamilelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?
  • Bebeğimin Tekmelediğini İlk Ne Zaman Hissedeceğim?
  • Bebeğin Tekmelemesi Ne Hissettirir?
  • Bebeğim Ne Sıklıkla Hareket Eder?
  • Bebeğim Hareket Etmeyi Bırakırsa Ne Yapmalıyım?

Hamilelikte bebek hareketleri, bebeğin ayaklarını hissetmek ve karın içindeki hareketleri anne ile bebeğin ilk bağlarının oluşmasını sağlar. Anne adayları için oldukça özel olan bebeği hissetme ve atılan ilk tekme sabırsızlıkla beklenen anlar arasında yerini alıyor. Gebelikte bebeğin hareketleri ne zaman başlar diye merak ediyorsanız, içeriğimizde tüm merak edilenlerin cevaplarını bulabilirsiniz.

Hamilelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Gebelikte bebeğin hareketleri, hamileliğinizin 18. haftasına (4,5 ay) yaklaştığınızda arttığını hissetmeye başlayabilirsiniz. Anneler için bu durum ilk veya ikinci hamileliklerine göre değişiklik gösterebilir. İlk hamilelikte bebek hareketlerini hissetmeniz 20. haftaya kadar uzayabilirken, ikinci hamileliklerde 16. haftada bile hissedebilirsiniz.

Gebeliğinizde 20. haftayı doldurmuş olmanıza rağmen bebek hareketlerinde hızlanma hissetmiyorsanız, muayene esnasında doktorunuzdan detaylı bilgi isteyebilirsiniz. Hamilelikte bebek hareketleri neye benzer diye merak ediyorsanız, merak ettiğiniz o hissi hamileliğinizin 4. ayında yaşamış olacaksınız. İlk defa anne olanlar bebekleri hareket ettikçe karnında ”kelebek uçuşması” hissi yaşadığını tarif ediyorlar.

Bebeğimin Tekmelediğini İlk Ne Zaman Hissedeceğim?

Anne ve baba adayları için hamilelikte en unutulmaz anlardan biri de bebeğin ilk tekmesidir. Bebek tekmesi ne zaman hissedilir diye heyecanla bekleyen anneler, 4. veya 5. aya kadar bebeğin tekmelediğini hissetmezler. Normalde 7. haftadan itibaren belirgin hareketlere bulunan bebeler, çok küçük oldukları için hareketleri fark edilmemektedir. Ancak 18. ve 20. haftalar arasında belirginleşen hareketler sayesinde hamilelikte ilk tekme hissini yaşamanız mümkün olacaktır.

Bebeğin Tekmelemesi Ne Hissettirir?

İlk defa gebelik yaşayan anneler için bebek hareketlerinin ne hissettirdiği merak konusudur. Karın içinde gelişen fetüs, her hareketiyle vücudumuzda farklı bir his yaratabilir. Bebek hareketleri ilk başlarda kıpırtı hissi (kelebek uçuyor hissi), açlık ve gaz sorunlarına neden olabilir. Zamanla azalacak ve almanıza neden olacak bu hareketler, ilk gebelikten sonra normal gelmeye başlayacaktır. Birden oluşan açlık krizlerini aslında bebeğinizin el ve ayak hareketlerinden kaynaklı olabilir.

Bebeğim Ne Sıklıkla Hareket Eder?

Anne karnında bebek hareketleri, gelişim aşamasına bağlı olarak hızlanıp,artmaktadır. Bebek büyüdükçe gerilen rahminizde haftalar geçtikçe bebek hareketlerini hissetmeniz daha kolay hale gelecektir. Zaman geçtikçe bebeğinizin hareketlerinin el mi, ayak mı yoksa dirsek hareketi mi olduğunu anlayabileceksiniz.

Hamileliğin 7. haftasından itibaren hareketlenen bebekte, 20. ve 24. haftalar arasında hareketler net hissedilebilir hale gelecektir. İkinci trimester olarak bilinen bu dönemde tekmelerin daha güçlü olduğunu hissetmeniz normaldir. Ancak en sık hareketleri son üç aylık döneme girdiğiniz zaman hissedeceksiniz ve bu dönemde bebeğinizin hareketlerinde ekstra bir artış olduğunu fark edebilirsiniz. Gebeliğin son zamanlarına doğru günde 100 kez hareket ettiği düşünülen bebeğin hareketleri çok net hissedilebilir hale gelecektir.

Bebeğinizin hareketliliğinin arttığı ve azaldığı saatler olduğunu da fark edebilirsiniz. Anne karnında geçirdikleri zamanında çoğunda uyuyan bebekler, uyudukları sürece hareketlilik en aza ineceği için bazen anne telaşlanabilir. Araştırmalar anne karnındaki bebeklerin 21:00 – 01:00 saatleri arasında genellikle uyuduklarını, hareketlerin bu saatlerde en aza indiğini göstermiştir. Bebeğin gün içerisinde yeterince hareketli olması durumunda, bazen yavaşlayan hareketlerinden endişelenmenize gerek yoktur. Uyuduklarını ve her zaman tepki vermediklerinizi unutmamalısınız.

Bebeğim Hareket Etmeyi Bırakırsa Ne Yapmalıyım?

Hamilelikte bebek hareketleri, bebeğin haftalık gelişimine göre değişmektedir. Zaman içerisinde hareketlerde artı gözükse dahi, annenin her hamileliğinde durum değişebilir. Bebeklerin hareketleri öngörülebilir olmadığı için her hamilenin yaşadığı süreç farklılık gösterecektir. Bebeğiniz hareketlerinizi takip etmenize gerek yoktur. Tekme attığı zamanlar değişebileceği gibi sese ve dokunuşlara da bazen tepki vermeyebilir. Ancak hamilelikte bebek hareket etmiyorsa aşağıdaki belirtileri kontrol ederek, bir uzmanla görüşebilirsiniz.

Bebek hareketlerinde dikkat edilmesi gereken durumlar arasında;

  • Hamileliğinizde 24. haftaya ulaştığınızda hala bebeğinizde bir hareketlilik hissetmiyorsa
  • Bebeğiniz normalde hareketli ise ancak hareketlerinde 24 saat boyunca devam eden azalma olduysa

En yakın Avicenna Hastanesi’ne başvurup tıbbi yardım talep edebilirsiniz. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarımız gebelikte yapılması gereken testleri uygulayarak, bebeğin yaşamsal faktörlerinde bir değişiklik olup olmadığı kontrol edilebilir. Unutmayın ki, hamilelik döneminde stresten uzak olmanız çok önemli. Bebeğinizin hareketleriyle ilgili bir şüphe duyarsanız, stres ve panik yapmak yerine uzmanlardan yardım alarak, gebeliğinizin durumuyla ilgili bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte bebek hareketlerini hissetmek için neler yapılabilir?

Bebek hareketlerini daha çabuk hissetmek istiyorsanız, hareketliliğinizi arttırabilirsiniz. Hafif yürüyüşlerle destekleyeceğiniz gebeliğinizde bebek de hareketlenip, ilk tekmelerini daha erken atabilir.

Bebeğin hareketleri karnın neresinde hissedilir? 

Bebeğin duruşuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak bebek hareketleri genellikle; alt karın, göbek deliği ve karnın sağ alt tarafında hissedilmektedir.

Tatlı yiyecekler yemek, bebeğin anne karnındaki hareketlerini etkiler mi?

Çikolata gibi tatlı yiyecekler, serotonin ve endorfin salgılanmasını arttırarak mutluluk hormonunun daha fazla salgılanmasını sağlamaktadır. Bebeğe geçen bu hormonlar, bebekte hareketliliğin artmasına ve kas rahatlamasına yardımcı olur.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Doktorlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.