Hamilelikte Koronavirüs

Hamilelikte Koronavirüs

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hamilelikte Koronavirüs veya gebelikte Covid 19 oldukça merak edilen bir konu. Hamilelikte corona virüs etkisi hangi seviyelerde oluyor? Hastalık, anne adayları için daha da mı riskli? Corona virüs testi pozitif çıkmış bir anne emzirebilir mi? Korona virüs ve gebelik hakkında her şey bu yazımızda.

Corona Virüsü

İlk kez Aralık ayında Çin’de görülen korona virüs kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edildi. Bu virüsün resmi adı ise yine Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 koyuldu. Dünya Sağlık Örgütü Lideri Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 isminin hikayesini de anlattı. Korona’nın Co’su, virüs kelimesinin vi’si ve hastalık kelimesi olan disease kelimesinin d’sinin birleştirildiğini belirti. Virüse yakalanan kişilerde genel olarak ateş ve öksürük görülüyor. Özellikle bağışıklık sistemi güçsüz kalmış ve yaşı ilerlemiş insanlarda ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Koronavirüs genel olarak hastaların solunum yollarını ele geçiriyor ve hastanın solunum cihazına bağlanması gerekiyor. Peki corona virüsü hamileleri nasıl etkiler? Anneden bebeğe geçer mi? Bu soruların cevapları yazımızın devamında.

Gebelikte Covid 19

Artık bilindiği üzere corona bir virüs ailesinin adı ve Covid 19 ise bu virüsün adı. Dolayısıyla virüsten bahsedilmesi gerektiği zaman kullanılabilecek en doğru kelime Covid 19… Yaklaşık 5 aydır tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüs, akıllara hamilelikte ne gibi etkiler yaratıyor sorusunu getiriyor. Gebelikte Covid 19 oldukça merak edilen bir konu haline geliyor. Hamileler coronadan korunmak için neler yapmalı? Corona virüs anneden bebeğe geçer mi? Korona virüslü anne emzirebilir mi? Tüm bu ve bunun gibi merak edilen sorular hakkında yanıtları İngiliz Kraliyet Kadın Doğum Derneği açıkladı. Hamilelikte koronavirüs hakkında merak edilen her şey detaylı olarak anlatıldı.

Gebelikte Enfeksiyon

Hamile kadınlarda koronavirüs belirtileri, diğer insanlardan farklı olmuyor. Yine yoğunlukla yüksek ateş ve kuru öksürük ile ortaya çıkıyor. Bunun yanında gebelikte enfeksiyon geçiren anneler tat ve koku kaybı gibi belirtiler de gösteriyor. Daha sonra bu belirtileri solunum problemleri izliyor. Eğer annenin bağışıklık sistemi kuvvetli ve güçlü ise içlerini rahat tutmaları hem kendileri hem de bebeklerinin sağlığı için büyük önem taşıyor. Unutulmamalı ki bu virüs, bağışıklık sistemi güçsüz insanlara büyük zararlar verebiliyor. Psikolojinin bağışıklık sistemi için büyük önem taşıdığını unutmamak ve hem kendisini hem bebeğini korumak her gebe annenin görevi.

Gebelikte Koronavirüs Enfeksiyonunun Bebeğe Etkileri

Gebelikte koronavirüs enfeksiyonunun bebeğe etkileri de oldukça merak edilen bir diğer konu. Şu ana kadar anne karnından bebeğe corona virüsü geçtiğine yönelik bir çalışma bulunmuyor. Yapılan detaylı araştırmalarda, bebeğin içerisinde yer aldığı amniyon sıvısında, yeni doğmuş bebeğin boğaz bölgesinden alınan sürüntülerde, annenin sütünde ve kordon kanı örneklerinde herhangi bir virüs belirtisine rastlanmamıştır. Dolayısıyla şu ana kadar dünya genelinde vaka görülmediği için anne karnında bebeğe corona virüs geçmediği bilinmektedir. Yine bununla beraber hamilelikte koronavirüs sebebiyle erken doğum ya da düşük yapıldığına dair de örnekler bulunmamaktadır. Gebelikte Covid 19 teşhisi koyulan veya koyulmayan farketmeksizin her anne adayının bu süreçte bağışıklık sistemini güçlü tutması büyük önem taşımaktadır.

Corona Virüsü ve Hamilelik

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü ve hamilelik hakkında merak edilenleri anlattığımız yazımızı devam ettirirken, gebelere ne gibi tavsiyelerde bulunabileceğimzden de bahsetmek istiyoruz. Tüm anne adaylarının bu süreçte tedbiri elden bırakmamaları gerekiyor. Bu kapsamda, yolculuk yapmayı düşünen ya da önceden planı olan tüm anne adaylarının yolculuklarını ertelemeleri ve evde kalmaları tavsiye edilemektedir. Bunun yanında, kısa süre önce riskli yerlere gitmiş olan ve belirtileri göstermeye başlayan tüm anne adaylarının mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmeleri ve test yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Virüs taşıma ihtimaline karşı hastaneye giderken dikkatli olmalı ve virüsü bulaştırma tehlikesi unutulmamalıdır. Yine her anne adayının bu süreçte hijyen kurallarına herkesden daha fazla dikkat etmesi, sık sık bol köpüklü şekilde ve en az 20 saniye el yıkaması, mümkün olduğunca evden dışarıya çıkmaması tavsiye edilmektedir. Evin içerisinde riskli bölgelerle iletişim kurmak zorunda kalan bir birey var ise, anne adayından uzak durmalı, evin içerisinde kendisini izole etmelidir.

Gebelikte Koronavirüs Pozitif Çıkarsa Neler Yapılmalı?

Alınan bütün tedbirlere rağmen anne adayının testleri pozitif çıkarsa ve hamilelikte koronavirüs teşhisi koyulursa neler yapılmalıdır? Bu soru en merak edilen sorular arasında yer alıyor. Bu durumda kalan bir anne adayının hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi ve tedavi altına alınması gerekiyor. Tedavi süreci diğer hastalardan farklı ilerlememektedir. Bu süreçte çekilecek olan röntgen ve tomografi gibi görüntüleme teknikleri anneleri endişelendirebilmektedir. Bebeğe zarar vermemesi açısından tüm önlemler alındıktan sonra görüntüleme tekniklerine başvurulabilir. Bu süreçte GE Healthcare Voluson E8 EXTRAORDINARY VISION gibi özel cihazlardan yardım alınabilmektedir. Burada sağlık çalışanlarına büyük görev düşmektedir. Unutulmamalıdır ki anne sağlığı her zaman önce gelir. Öte yandan, virüs bulaşmış ama henüz belirti göstermemiş bir anne adayının doğuma alınma ihtimali de vardır. Böyle durumlarda yeteri kadar önlem alınmaz ise doğum esnasında virüs bebeğe de bulaşabilir.

Koronavirüs ve Doğum

Hamilelikte koronavirüs yaşayan bir annenin doğum süreci biraz farklı ilerler. Doğum şekli asla değişiklik göstermez ama testleri pozitif çıkan anne adayının doğumunda çok daha yoğun güvenlik önlemleri alınması gerekir. Anne ve bebeğin sağlık durumları eğer iyi ise, normal doğumdan kaçınmaya gerek yoktur. Hamilelikte koronavirüs, asla sezaryen sebebi değildir. Yine de bu konuda en doğru ve net kararı hastanın durumuna göre doktorlar almalıdır. Doktorlar bu süreçte GE Healthcare Voluson E8GE Healthcare Voluson E8 EXTRAORDINARY VISION ultrason cihazından yardım alabilirler. Eğer annenin enfeksiyon durumuna bağlı olarak ciddi sıkıntılar var ise, düşmeyen ateş ya da solunum problemleri ilerlemiş ise, sezaryen düşünülebilmektedir.

Gebelikte Covid 19 ve Emzirme

Hamilelikte koronavirüs vakası yaşayan bir anne, doğumdan sonra bebeğini emzirmeye devam etmelidir. Dünya genelinde yapılan çalışmalarda anne karnında bebeğe virüsün geçmediği ortaya koyulmuştur. Fakat doğum sonrası süreçte test yapılan bebeklerde pozitif vakalara rastlanmıştır. Araştırmalar, her ne olursa olsun, anne ile bebeğin bağının ve sütün bebek için hayati önem taşıdığını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla doğum sonrası anne ve bebek ayrı bırakılamaz. Emzirme ise mutlaka devam etmelidir. Anne ile bebeğin birbirlerinine bağlanmasının mutlaka sağlanması gerekmektedir. Bebeğin sağlığı için anne sütünü alması hayati önem taşır. Bu sebeple anne ile bebeğin aynı odada birlikte olması ne olursa olsun gerekmektedir. Bazı tedbirler ve önlemler ise alınabilir. Örneğin bebeği emzirmeden önce eller ve meme ucu yıkanabilir. Emzik ya da biberon gibi ürünler her kullanım öncesi dezenfekte edilebilir. Testleri pozitif çıkmış anneler, bebeklerini emzirmeden önce koruyucu maske takabilirler. Anne sütü sağılarak verilebilir. Sağım işleminde kullanılan materyaller her kullanım öncesi sterilize edilebilir. Süt sağılarak bebeğe veriliyor ise, bu süreci tecrübeli başka biri tüm tedbirleri alarak gerçekleştirebilir.

Hamilelikte Koronavirüs ve Risk Durumu

Hamilelikte koronavirüs yaşayan anne adayları, hastalığı çok daha ağır ve riskli atlatacağını düşünmektedirler. Şu ana kadar yapılmış olan bilimsel araştırmalarda, gebelikte covid 19 yaşayanların hastalığı çok daha ağır atlattığını gösteren bir bulguya rastlanmamıştır. Bir diğer deyişle hamilelikte koronavirüs yaşayan anne adayları, diğer corona virüs hastaları ile aynı şekilde hastalığı yaşayacaktır. Ancak, araştırmalar dışında bilinenlere bakılırsa, gebe kişilerin bağışıklık sistemleri, normal insanlara göre biraz daha düşük olabilmektedir. Başka bir ifadeyle, hamile kadınların solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha güçsüz oldukları bilinmektedir. Tabii bu durum anneden anneye değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla her annenin mutlaka tedbirleri iki katına çıkarması ve virüse karşı oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Mümkünse evden dışarıya çıkmamak ve ev içerisinde izole olmak alınabilecek en iyi önlemdir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

İkili Tarama Testi

İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi diğer adıyla İkili Testi, hamilelik sırasında yapılan bir tarama testidir. Down sendromu veya kromozomal anomalilerin riskini değerlendirmek için kullanılan bir testtir. Bu

Smear Testi

Smear Testi Nedir? Neden Yapılır?

Smear testi, çoğunlukla kadın sağlığı alanında kullanılan tıbbi bir tarama testidir. Bu test, rahim ağzı (serviks) kanseri ve prekanseröz (kanser öncüsü) durumların erken teşhisinde oldukça

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣