hamilelikte mide bulantısı yaşayan kadın

Hamilelikte Mide Bulantısı Giderecek 10 İpucu

Hamilelikte mide bulantısı, artan hormon seviyesinin bir getirisi olarak hamilelik dönemi boyunca anne adaylarını etkileyebiliyor. Mide bulantısının günlük yaşamı etkileyen belirtilerini azaltmak için makalemizden önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte Bulantı Neden Olur?

Hamilelik dönemi, tatlara ve kokulara karşı duyarlılığın arttığı çok daha hassaslaştırdığı bir dönemdir. Genellikle sabah saatleri veya gece uyku öncesinde oluşan mide bulantıları, periyodik bir şekilde gerçekleşerek günlük hayatı ciddi şekilde etkileyebilir. Hamilelikte bulantı nedenleri tam olarak bilinmiyor ancak neden olabilecekler arasında;

  • Yükselen hormon seviyeleri
  • Duygusal stres
  • Sık seyahat
  • Artan tat ve koku duyarlılığı
  • İkiz veya üçüz bebek bekliyor olmak

hamilelikte mide bulantısı nedenleri arasında gösterilebilir. Özellikle artan koku hissi, birçok kokuyu normalden daha fazla almaya sebep olduğu için anne adaylarında mide bulantısına sebep olabilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilk belirtileri arasında yer alan bulantı ve kusma, kişiden kişiye farklılık gösterse de birçok anne adayının yakındığı sorunlar arasındadır. Özellikle fazla kusmalar sonrası susuz kalınması, vücutta dehidrasyona yol açıp ciddi sorunlar doğurabilir. Bu nedenle önlem alınması gereken kusmalar genellikle hamileliğin 5. haftasından itibaren başlamaktadır. İlk üç ay döneminde başlayan hamilelikte mide bulantısı, şiddetlenerek devam eder. Özellikle 9. haftaya kadar devam etmesi beklenen mide bulantıları, anne adaylarının bu dönemde kilo vermesine, yemek yemek istememesine neden olabilmektedir. Bu durum hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça olumsuz etkiler ortaya çıkartabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Mide bulantısı hamileliğin 5. ve 6. haftasında başlayarak 16 ve 18. haftalara kadar artarak devam eder. Genellikle ilk üç ay geçtikten sonra düzelmeye başlayan mide bulantıları, bazı anne adaylarında hamileliğin sonuna kadar devam etmektedir. Doğum sonuna kadar devam eden bulantılar için mide bulantısı geçirme önerilerimizi uygulayarak, bulantıyı hafifletmeye çalışabilirsiniz.

 

Bunları Biliyor Muydunuz?

Gebelik yaşayan kadınların %10’unda mide bulantısı doğumun son haftasına kadar devam etmektedir.

 

Hamilelikte Mide Bulantısı Giderecek 10 İpucu

Gebelik dönemi içerisinde ortaya çıkan en rahatsız edici sorunlardan olan bulantı ve kusma için çözüm arıyor olabilirsiniz. Üç ayın sonunda düzelmesi beklenen bulantılara dayanmakta zorlanıyorsanız, ipuçlarımızı inceleyebilirsiniz.

1. Küçük Öğünlerle Sık Sık Yemek

Midemizin tamamen dolu olması, mide bulantılarına yol açabilecek durumlardan biridir. Çok fazla doyma hissi bazen kusma hissine davetiye çıkardığı için gebelik döneminde öğünlerinizi kontrol etmelisiniz. Hamilelikte sabah bulantıları sıklıkla yaşandığı için öncelikle kahvaltıdan başlayarak öğünlerinizde küçülmeye gitmeniz önerilir. Kendinizi ve bebeğinizi aç bırakmayacak şekilde, büyük porsiyonlar yerine daha minimal ancak besin değeri yüksek öğünler seçebilirsiniz.

2. Yağlı Yiyeceklerden Kaçının!

Yağlı yiyecekler, tatları her ne kadar lezzetli olsa da yedikten sonra mide bulantısına sebep olabilir. Tahıl oranı yüksek ve az yağlı yiyecekler tüketildiğinde mide bulantısı yaşama riskiniz az olurken, yağlı ve yüksek karbonhidratlı ürünler midede şişkinlik yaratarak, istifra etme hissini tetiklemektedir. Bu nedenle gebelik döneminiz boyunca aşırı yağlı ve yüksek karbonhidratlı ürünleri tüketirken dikkatli olmanız önerilmektedir.

3. Güçlü Kokulardan Uzak Durun

Kadınların erkeklere oranla koku alma duyusu daha gelişmiş olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Normal dönemde bile kokuya daha hassas olan kadınlar, özellikle hamilelik dönemlerinde kokular karşı daha duyarlı olmaktadır. Değişen hormonların bir getirisi olarak artan koku alma duyusu; parfüm, baharat, sigara, yemek gibi etkenlere karşı daha duyarlı olmaktadır. Bazen ortada hiçbir sorun yokken burnunuza gelen bir koku, tüm iştahınızı kaçırıp mide bulantısını tetikleyebilir. Bu durumu göz önüne alarak ağır parfüm kullanımından uzak durup, mümkün oldukça yemek kokusundan uzak durmaya çalışabilirsiniz.

4. Aromaterapiyi Keşfedin!

Kokulara olan duyarlılığa iyi gelebilecek seçeneklerden biri aromaterapidir: Nane, limon ve portakal gibi hafif ve fresh kokular mide bulantısını azaltmak faydalı olabilir. Evinizde bulunuyorsa havalandırma sistemine, buhar makinasına veya bir pamuğa aroma yağı damlatarak kokunun etrafa yayılmasını sağlayabilirsiniz. Evinizde veya kıyafetlerinizden gelecek taze ve fresh kokular, mide bulantıları anlarında size iyi gelecektir.

5. Zencefili Hayatınıza Dahil Edin!

Sindirim sistemi üzerinde büyük faydaları bulunan zencefil, mide bulantısına iyi gelecek besinlerin başında gelmektedir. Sindirim sistemi için oldukça etkili zencefili sevdiğiniz şekilde tüketebilmeniz önemli. Keskin bir tadı olan zencefili çay halinde, reçel veya direkt çiğneyerek tüketmek mide bulantılarınızı hafifletecektir.

6. Kan Değerlerinizi Kontrol Ettirin

Hamilelikte kansızlık , mide bulantısı yaşamaya sebep olabilir. Hamilelik dönemi boyunca sıklıkla değişebilen değerlerin düzenli takibinin yapılması önemlidir. Kadın hastalıkları doktorunuzla görüşerek belirtilerden bahsedip, kontrol için kan testi yaptırabilirsiniz. Demir eksikliği durumlarında gerekli takviyeler tarafınıza reçete edilerek, hamilelik sürecindeki bulantıların kaynağı demir eksikliği ise tedavisi sağlanabilir.

7. Yoga ve Meditasyon Deneyin!

Gebelik dönemi anne adayları için inanılmaz deneyimlerin yaşandığı bir dönem olsa da beraberinde endişe ve stresi de getirebilir. Stres etkilerinin hissedildiği önemli noktalardan biri olan mide, yoğun stres ve endişe yaşanan dönemlerde etkilenebilir. Elinizde olmadan yaşanan gerginlikler ve stres birikimini doğru yönlendirebilmek için yoga ve meditasyon gibi ruh dinlendirici aktivitelere dahil olabilirsiniz. Mental sağlığınıza iyi gelecek aktiviteler aynı zamanda bedensel rahatlama ve gevşeme sağlayacaktır.

8. Reflü Tetikleyici Olabilir

Hamilelikte aşırı mide bulantısı nedenleri arasında reflü de bulunabilir. Artan mide asidinin yemeklerden sonra, uzanırken veya fiziksel aktiviteler esnasında yemek borusuna kadar ilerlemesi, mide bulantılarının ve hamilelikte mide yanması kaynağı olabilir. Mide bulantısı tedavisi ve anne sağlığı açısından ilerlemeden tedavi edilmesi önerilir.

9. Bol ve Rahat Kıyafetler Tercih Edin!

Hamilelik döneminde değişen ölçülere ayak uydurmamız gerekmektedir. Eski, dar ve karnınızı sıkıştıran kıyafetlerin giyilmesi karın bölgesinde baskı yaparak, mide bulantısına sebep olabilir. Hem bebeğini hem de anne sağlığının korunması adına kan dolaşımını engellemeyen ve sıkmayan kıyafetler tercih edilmesi önemlidir.

10. Temiz Hava ve Derin Nefes Alın

Evde, işte veya ofiste mide bulantısı atağı geçirdiğiniz anda rahatlamak için açık alana çıkmayı deneyebilirsiniz. Temiz havayı içinize çekerek, nefes alıp verişinize odaklanabilirsiniz. Oksijen alımıyla birlikte odağınızı nefes almaya yönlendirerek kusma hissinden uzaklaşıp, mide bulantısının önüne geçebilirsiniz.

Hamilelikte Bulantı: Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Hamilelikte mide bulantısı zaman içerisinde kendiliğinden geçebildiği gibi artarak hamilelik sonuna kadar devam edebilir. Her zaman korkutucu sorunlara yol açmayan bulantı için aşağıdaki belirtileri görmeniz durumunda doktor yardımı almanız önerilir;

  • Yediğiniz tüm öğünleri istifra etme durumunda
  • 5’den fazla kilo kaybı yaşadığınızda
  • Karın bölgesinde kramp, ağrı ve yanma yaşadığınızda
  • Mide bulantısına, koyu renkli idrar ve baş dönmesi sorunları eklendiğinde
  • Kanlı kusma durumu meydana geldiğinde

vakit kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız önerilmektedir. Belirtilerin altında yatan semptomların kontrolü ve tedavisi için zamanında müdahale yapılmalıdır. Özellikle geçmeyen ve git gide artan mide bulantıları için kontrol sağlanması anne ve bebek sağlığı açısından önemlidir. Anne ve bebek sağlığını kontrol altında tutabilmek için Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte aşırı bulantısının bebeğin cinsiyetiyle bir alakası var mıdır?

Hayır, hamilelikte mide bulantısının bebek cinsiyetiyle bir alakası yoktur.

Hamilelikte mide bulantısı bebeğin sağlıklı olduğunu gösterir mi?

Hamileliğin ilk belirtilerinden olan mide bulantısı ilk üç aya kadar normaldir ancak sonrasında devam eden bulantılar kontrol edilmelidir. Mide bulantısının bebeğin sağlık durumuyla doğrudan bir alakası bulunmamaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktorlarımız

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.