Astigmat (Astigmatizma): Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Astigmat sorunu yaşayan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Göze gelen ışıkların kırılmasındaki bozukluğa astigmat denir. Genel olarak korneada doğuştan meydana gelen bir şekil bozukluğundan dolayı oluşur. Miyop ve hipermetrop gibi göz bozukluklarının aksine astigmatizma, hem yakını hem de uzağı görememe sorunudur. Kişiler yakın ve uzaktaki nesneleri her türlü bulanık görürler. Ancak miyop ve hipermetrop göz bozukluğuna sahip kişilerde, aynı zamanda bu rahatsızlıkta oluşabilir. Basit bir ışık kırma kusuru olan bu göz hastalığı, gözlük ya da lens kullanarak tedavi edilebilir. Peki astigmat nedir? Astigmat belirtileri nelerdir? ve Astigmat testi nedir, nasıl yapılır? gibi soruların yanıtına ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Astigmat Nedir?

Astigmat, gözde ışığın kırılmasından dolayı meydana gelen bir göz kusurudur ve gözün ön yüzeyinde veya iç mercekte şekil bozukluğuna yol açar. Böylece göze gelen ışınlar düzensiz bir şekilde kırılır ve retinada tek bir noktada odaklanmazlar. Bundan dolayı da net bir görünüm kazanılmaz. Yuvarlak bir kornea nadir olarak görülür ancak korneadaki şekil bozukluğu kişiden kişiye göre değişmektedir. Astigmatın derecesi de bu açıdan değişmektedir.

Dereceleri

Zaman içerisinde genellikle aynı kalır ve belirgin bir artış ya da azalma görülmez. Aynı zamanda zayıf bir ışıkta bir şeyler okumak, gözleri kısmak ya da televizyonu çok yakından izlemek gibi eylemler bu rahatsızlığı kötüleştirmez.

Türleri

 • Basit miyop astigmat
 • Basit hipermetrop astigmat
 • Bileşik miyop a.
 • Bileşik hipermetrop a.
 • Karma a.
 • Korneal a.
 • Lentiküler a.
 • Düzenli a.
 • Düzensiz a.

Nedenleri

Genellikle kornea kavisindeki bir düzensizlik nedeniyle ortaya çıkan bu rahatsızlık, keratokonus, kornea hasarı veya göz kapağı nodülleri nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bunun dışında bu rahatsızlık, miyop ve hipermetrop olan kişilerde ek kusur olarak ortaya çıkar. Öte yandan ailedeki diğer kişilerde bu rahatsızlığa sahip olan varsa, o kişide de bu hastalığın görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Astigmat Belirtileri

 • Bulanık görme
 • Çift görme
 • Gölgeli görme
 • Baş ve göz ağrısı
 • Net görmek için gözleri kısma
 • Uzun süreli okumanın veya bir şeye odaklanmanın ardından oluşan göz yorgunluğu ve baş ağrısı
 • Gece araç kullanırken görmede zorlanma

Astigmat Testi

Astigmat testi, gözlerin ışığa nasıl odaklandığını ölçer ve optik lenslerin numaralarını belirlemeye yarar. Göz hastalıklarının erken dönemde teşhis ve tedavi edilebilmesi adına düzenli olarak göz testlerinin yapılması gerekmektedir. Göz kusurlarını tespit etmek ve gözleri incelemek için, birkaç test ve araçlara başvurulabilir.

 • Görme keskinliği testi: Bu rahatsızlığı belirleyen rutin bir görme testidir. Bu testte, kişinin belirli bir mesafeden karşısındaki tablodaki harfleri ve şekilleri okuması gerekir.
 • Keratometri / Topografi: Korneanın eğriliğini ölçmek için kullanılan bir araçtır.
 • Phoropter: Bu alet sayesinde gözlerin ışığa nasıl odaklandığı ölçülür.

Astigmat Tanısı

Öncelikle bir uzman tarafından kapsamlı bir göz muayenesi yapılır. Bunun ardından optik sinirler ve retina incelenir ve eğer gerek duyulursa göz damlası ile göz bebeği büyütülerek tekrardan muayene yapılır. Bu hastalık düşük dereceli ise, hastalar bu rahatsızlığı fark etmeyebilir. Bu nedenle de rutin göz muayenesi yaptırmak gerekmektedir.

Astigmat Tedavisi

Genel olarak numaralı gözlük veya kontakt lens kullanımı ile çözülür. Bu rahatsızlık için özel olarak üretilen lensleri de kullanmanız mümkün. Kişinin hayatını etkileyecek vakalarda ise, uzman doktor uygun gördüğü takdirde lazerli göz ameliyatı yapılabilir. Bunun dışında astigmat türlerini düzeltmek için de kornea ameliyatına başvurulabilir. Korneayı yeniden şekillendirmek için uygulanan lazer cerrahisi, göz tansiyonu olan kişiler, hamileler ve keratokonus hastaları dışındaki 18 yaşından büyük bireylere yapılır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Miyop astigmat nedir?

Miyop uzağı görememe sorunu iken, astigmat ise hem uzağı hem de yakını görememe durumudur.

Astigmat nasıl görür?

Hem uzak mesafeyi hem de yakın mesafeyi bulanık görür. Yani nesneleri net ve düzgün göremezler.

Astigmatizma ilerler mi?

Doğuştan ilerleyebilir ya da sonradan da meydana gelebilir. Tedavi edilmediği sürece derecesi de artar.

Hipermetrop astigmat nedir?

Hipermetrop yakını görememe durumu iken, astigmat hem uzağı hem de yakını görememe durumudur.

Astigmat düzeltilebilir mi?

Evet, tedaviler ile düzelir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣