Hamilelikte Miyomlar ve Gebelik Sürecine Etkileri

miyomların hamilelik sürecine etkileri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Hastanesi Kadım Doğum Bölümü uzman doktorları, hamilelikte miyomlar ve gebelik sürecine etkileri hakkında bilgiler paylaştılar.

Hamilelikte Miyomlar Neden Oluşur?

Miyom, bayanlarda en sık görülen iyi huylu, uterus adelesi olarak bilinen miyometrium denilen, düz kas hücrelerinden köken alan bir kitledir. Tedavi alternatifleri değerlendirilirken; hastanın yakınmaları, öncelikleri, problemleri, miyom(ların) sayısı, büyüklüğü, yerleşimleri dikkate alınmalıdır. Geniş bir özet yapmamız gerekir ise; hastanın düzenli olarak doktor kontrolüne gideceği kabul edilirse, sadece rutin zaman aralıklarıyla gözlemlenip, büyümesi takip edilebilir, ki bu süreç son yıllarda, az gelişme gösteren ve iyi huylu olma ihtimali yüksek olan miyomlarda, ameliyat yöntemlerine göre çok daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. Hamilelikte miyom, erken doğum gibi sebeplere bile yol açabilen bir hastalıktır.

Hamilelikte Miyom Tedavisi

Tıbbi tedaviler, gebelikte miyomlar ile karşı karşıya olan hastada, kanama ve bunun getirdiği dahili problemlerin azaltılmasına yöneliktir. Ayrıntılı tıbbi tedavi alternatifleri, hastanın tıbbi şartlarına ve tedaviye uyumuna göre ele alınmalıdır. Karar cerrahi işlem yönünde verilmişse, hastanın yaşı, çocuk isteği, miyom sebebiyle yaşadığı sorunlar göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Bu noktada miyomun lokasyonu, boyutu ve miktarı dikkate alınarak; sadece miyomun alındığı miyomektomi ameliyatından, toplam abdominal histerektomi ve bilateral salpingooferektomi şeklindeki iç genital organların tümünün alınabileceği bir süreç ihtimal dahilindedir. Cerrahi işlemin kapalı (laparoskopik) veya açık (laparotomik) ya da vajinal bölgeden yapılıp yapılmayacağına ise yine miyomun işlevleri, miktarı, boyutu, cerrahın tecrübesi ve ameliyathane imkanları belirleyecektir.

Miyomun belirtileri nelerdir?

Miyom belirtileri kadından kadına değişiklik gösterebilse de, genel olarak birbirlerine benzer şikayetler ortaya çıkmaktadır. Cinsel ilişki sırasında ağrılara neden olabilirken, hamilelikte miyomlar erken doğuma neden olabilmektedir.
  • Beklenmeyen kanamalar
  • Ağrı ve büyüklüğüne/yerleşimine göre bası semptomları
  • İnfertilite (kısırlık)
  • Düşük ya da erken doğum

Gebelikte Miyomlar ve Kanser

Son dönemlerde üretilen çalışmalarda, miyomdaki genişleme ile kanser ihtimalinde bir artış olma olasılığında, herhangi bir birliktelik belirlenememiş olup, problem sadece miyomun sebep olduğu kanama ve dolayısıyla anemi ve bununla beraber gelen tıbbi komplikasyonlar şeklinde olacaktır.

Hamilelikte Miyom Kadınlar

Doğurganlık çağındaki bayanlar ele alındığında, önemli bir sağlık sorunu olmasına rağmen, oluş nedenleri hakkında somut ve tutarlı verilere şimdilik ulaşılamamıştır. Genetik yatkınlık üstünde durulmaktadır.

Hamilelikte Miyomlar

Hastanın hastalık geçmişi, doktora anlattığı şikayetleri ve jinekolojik muayene esnasında belirlenebilen miyomlar, ayrıca ultrasonografi ile kolaylıkla görülebilmektedirler. Kötü huylu miyom problemini ekarte etmek amacıyla, tanısal kürtaj yapılıp; tedavi noktasında atılacak adım kesinleştirilebilir. Miyom çeşitleri kendi içerisinde üçe ayrılmaktadır. Yerleşim yerlerine göre submüköz, intramural ya da subseröz saplı miyomlar olabilir.

Miyomlar Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Yerleşim yerleri ve büyüklüklerine göre, böyle bir olasılık söz konusudur. Mekanik olarak, gamet ve embriyo transferine engel olabilirler. Sperm hareketliliğini kolaylaştıran uterus kasılmalarını bozabilirler. Gebeliğin tutunacağı alanı bozup, uterusun büyümesine engel olabilirler. Erken gebelik sonlanmalarına neden olabilirler.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣