Hamilelikte Miyomlar ve Gebelik Sürecine Etkileri

Avicenna Hastanesi Kadım Doğum Bölümü uzman doktorları, hamilelikte miyomlar ve gebelik sürecine etkileri hakkında bilgiler paylaştılar.

Hamilelikte Miyomlar Neden Oluşur?

Miyom, bayanlarda en sık görülen iyi huylu, uterus adelesi olarak bilinen miyometrium denilen, düz kas hücrelerinden köken alan bir kitledir. Tedavi alternatifleri değerlendirilirken; hastanın yakınmaları, öncelikleri, problemleri, miyom(ların) sayısı, büyüklüğü, yerleşimleri dikkate alınmalıdır. Geniş bir özet yapmamız gerekir ise; hastanın düzenli olarak doktor kontrolüne gideceği kabul edilirse, sadece rutin zaman aralıklarıyla gözlemlenip, büyümesi takip edilebilir, ki bu süreç son yıllarda, az gelişme gösteren ve iyi huylu olma ihtimali yüksek olan miyomlarda, ameliyat yöntemlerine göre çok daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. Hamilelikte miyom, erken doğum gibi sebeplere bile yol açabilen bir hastalıktır.

Hamilelikte Miyom Tedavisi

Tıbbi tedaviler, gebelikte miyomlar ile karşı karşıya olan hastada, kanama ve bunun getirdiği dahili problemlerin azaltılmasına yöneliktir. Ayrıntılı tıbbi tedavi alternatifleri, hastanın tıbbi şartlarına ve tedaviye uyumuna göre ele alınmalıdır. Karar cerrahi işlem yönünde verilmişse, hastanın yaşı, çocuk isteği, miyom sebebiyle yaşadığı sorunlar göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Bu noktada miyomun lokasyonu, boyutu ve miktarı dikkate alınarak; sadece miyomun alındığı miyomektomi ameliyatından, toplam abdominal histerektomi ve bilateral salpingooferektomi şeklindeki iç genital organların tümünün alınabileceği bir süreç ihtimal dahilindedir. Cerrahi işlemin kapalı (laparoskopik) veya açık (laparotomik) ya da vajinal bölgeden yapılıp yapılmayacağına ise yine miyomun işlevleri, miktarı, boyutu, cerrahın tecrübesi ve ameliyathane imkanları belirleyecektir.

Miyomun belirtileri nelerdir?

Miyom belirtileri kadından kadına değişiklik gösterebilse de, genel olarak birbirlerine benzer şikayetler ortaya çıkmaktadır. Cinsel ilişki sırasında ağrılara neden olabilirken, hamilelikte miyomlar erken doğuma neden olabilmektedir.

  • Beklenmeyen kanamalar
  • Ağrı ve büyüklüğüne/yerleşimine göre bası semptomları
  • İnfertilite (kısırlık)
  • Düşük ya da erken doğum

Gebelikte Miyomlar ve Kanser

Son dönemlerde üretilen çalışmalarda, miyomdaki genişleme ile kanser ihtimalinde bir artış olma olasılığında, herhangi bir birliktelik belirlenememiş olup, problem sadece miyomun sebep olduğu kanama ve dolayısıyla anemi ve bununla beraber gelen tıbbi komplikasyonlar şeklinde olacaktır.

Hamilelikte Miyom Kadınlar

Doğurganlık çağındaki bayanlar ele alındığında, önemli bir sağlık sorunu olmasına rağmen, oluş nedenleri hakkında somut ve tutarlı verilere şimdilik ulaşılamamıştır. Genetik yatkınlık üstünde durulmaktadır.

Hamilelikte Miyomlar

Hastanın hastalık geçmişi, doktora anlattığı şikayetleri ve jinekolojik muayene esnasında belirlenebilen miyomlar, ayrıca ultrasonografi ile kolaylıkla görülebilmektedirler. Kötü huylu miyom problemini ekarte etmek amacıyla, tanısal kürtaj yapılıp; tedavi noktasında atılacak adım kesinleştirilebilir.

Miyom çeşitleri kendi içerisinde üçe ayrılmaktadır. Yerleşim yerlerine göre submüköz, intramural ya da subseröz saplı miyomlar olabilir.

Miyomlar Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Yerleşim yerleri ve büyüklüklerine göre, böyle bir olasılık söz konusudur. Mekanik olarak, gamet ve embriyo transferine engel olabilirler. Sperm hareketliliğini kolaylaştıran uterus kasılmalarını bozabilirler. Gebeliğin tutunacağı alanı bozup, uterusun büyümesine engel olabilirler. Erken gebelik sonlanmalarına neden olabilirler.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.