erkeklerde saçkıran

Saçkıran (Alopesi) Nedir? Saçkıran Neden Olur?

Tıpta alopesi aerata olarak anılan saçkıran hastalığı hakkında merak edilen her şeyi, Avicenna Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Bölümü uzman hekimleri anlattı.

Saçkıran (Alopesi) Nedir?

Saçkıran, bireyin saçlarında, kirpiklerinde ya da kaşlarında bölgesel kelleşme yaşanması anlamına geliyor. Erkeklerde, kadınlara göre çok daha fazla karşılaşılan bu hastalık, 40 yaş altında çok daha sık görülür ve cilt hastalığı olarak kategorilendirilir. Alopesi hastalığı ile Dermatoloji bölümleri ilgilenmektedir. Bu hastalığın ilk ve en güçlü sebebi, bağışıklık sisteminde yaşanan güçsüzlüklerdir. Genellikle 40 yaş altı kişilerde görülür. Bu hastalığın başladığı bölgede öncelikle saçın canlılığını kaybettiği, sonra da döküldüğü görülür.

Saçkıran (Alopesi) Belirtileri

Bu hastalık her ne kadar yoğunlukla saçlarda ortaya çıksa da, kaşta ve sakalda saçkıran gibi türleri de bulunmaktadır. Koltuk altında ya da kasık tüylerinde de az da olsa görülebilmektedir. Basit bir saç dökülmesi dışında yaşanan diğer anormallikler, alopesi hastalığı belirtisi olarak algılanmalıdır. Saçkıranın tek belirtisi kıl/tüy dökülmesi olarak görülse de, özünde her insanda farklı bir yol izleyen bir hastalıktır. Hastalığın nasıl bir yolculuk yaşayacağı kişiden kişiye göre değişir ve kronikleşerek tekrar tekrar aynı kişide görülebilmektedir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saçkıran (Alopesi) Nedenleri

Araştırmacılar, henüz alopesi areata hastalığının kesin ve net nedenini bulamamışlardır. İnsanoğlunun şu an için elindeki bilgilere bakıldığında, bağışıklık sistemi problemlerinin saçkırana neden olduğu belirtiliyor. Otoimmün hastalıklar, genellikle bedenin kendi hücrelerine savaş açması olarak bilinmektedir. Bazı uzmanlara göre alopesi olmanın bir diğer nedeni de genlerimizdir. Aileden çocuğa kalıtsal olarak geçen bir hastalık olduğu ileri sürülmektedir. Bir araştırmaya göre ailesinde bu hastalığa sahip olan kişilerin alopesi yaşam ihtimali 6 kat daha fazladır.

Saçkırana Kesin Çözüm Tedavi

Saçkıran tedavisi, genellikle bir dermatoloji uzmanı tarafından planlanmaktadır. Hastanın, bu hastalığı hangi evrede yaşadığı, planlama için önem taşımaktadır. Genellikle hastalığın ilerleyişini durdurmaya yönelik bir tedavi uygulanır. Bu hastalığı düşük seviyede yaşayan insanlarda, tedaviye bile ihtiyaç duymadan iyileşme ve hatta saçların kendi kendine geri gelmesi mümkündür. Hastalığın ilerleyişi durduktan sonra, kelleşen bölgeye saç ekimi yapılabilmektedir. Avicenna Saç Ekim Merkezi, saçkıran hastalığı yaşayan tüm hastalar için ücretsiz muayene ve tedavi imkanı sunmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saçkıran belirtileri nedir?

Saçkıran belirtileri arasında saçta gözle görülür dökülmeler ve açılmalardır. Saçta , sakalda veya kasıkta küme halinde dökülmeler gözlemlenir.

Saçkıran kimlerde görülür?

Saçkıran kadın ve erkeklerde olmak üzere her iki cinste her yaşta görülebilir. Ancak genellikle erkeklerde daha çok görülen hastalık yaş olarak da 40 yaşın altındaki kişilerde gözlemlenir.

 

Avicenna Hastanesi Saç Ekimi Merkezi Uzmanlarımız

Saç Ekimi Merkezi bölümü uzman listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.