Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi çeşitli protez türlerini içermektedir. Hibrit protezler, özellikle hala sağlıklı doğal dişler bulunan hastalar için tercih edilmektedir. Kısaca bu protezler, hastanın ağızında bazı doğal dişlerin kaldığı durumlarda kullanılmaktadır.

Hibrit Protezler Nedir?

Hibrit protezler, diş hekimliğinde hem sabit hem de çıkarılabilir protezleri birleştiren bir tür diş protezidir. Bu protezler, genellikle eksik dişlerin yerini almak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda hem doğal dişlere hem de dental implantlara tutturulabilir. Hibrit protezler, estetik, fonksiyonel ve konfor açısından kişiye birden fazla avantaj sunmaktadır. Bu nedenle günümüzde sıklıkla tercih edilen protez tedavi yöntemleri arasındadır. Bu protezler sabit ve çıkarılabilir protezlerin özelliklerinin birleşiminden esinlenilmiştir. Kısaca sabit protezlerin güvenilirliğini, çıkarılabilir protezlerin esnekliği ile birleştirilmiştir. Bu sayede kişi protezini günlük temizlik için kolaylıkla çıkarabilir ve temizleyebilir. Aynı zamanda protezi geri yerine taktıktan sonraki kullanım sırasında sağlam ve stabil kalmaktadır. Bu da hibrit protezin en iyi avantajlarından biridir.

Bununla birlikte bu protezler, doğal dişlere veya dental implantlara tutturulabilmektedir. Hibrit protezler çoğunlukla dayanıklı ve estetik malzemelerden yapılır. Metal alt yapılar, akrilik veya porselen dişler gibi çeşitli bileşenler içerebilmektedir. Bu protezler, doğal dişlerin görünümüyle birebir aynı olarak tasarlanmaktadır. Bu sayede gülüş estetiğini iyileştirerek kişinin özgüvenini artırmaktadır.

Hibrit Protezler Kimlere Uygulanabilir?

Bu protezler, tüm dişleri eksik olan veya kısmi diş eksikliği olan hastalarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Bir veya birkaç dişin eksik olduğu durumlarda hibrit protezler, eksik dişlerin yerine konularak estetik ve fonksiyonel bir çözüm sunmaktadır. Tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda ise özellikle implant destekli olarak kullanılmaktadırlar. Bununla birlikte bu protezler implantlar üzerine sabitlenerek daha stabil ve konforlu bir kullanım elde edilmesini sağlamaktadır. Özellikle diş eti hastalıkları nedeniyle doğal dişlerin kaybedildiği durumlarda, hibrit protezler kullanılmaktadır. Bu protezler doğal dişlerin yerine geçerek sağlıklı bir ağız yapısı oluşturarak kişinin özgüvenini geri kazandırmaktadır. Doğal bir görünüm ve işlevsellik sağlayarak yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir.

Sağladığı Faydalar Nelerdir?

 • İmplant destekli hibrit protezler kemik kaybını azaltır,
 • Doğal diş görünümüne yakın bir estetik görünüm sağlaması,
 • Temizlenmesi ve bakımı kolaydır,
 • Daha stabil ve rahat bir kullanım sunması,
 • Dayanıklı malzemelerle uzun süreli kullanım imkanı vermesi,
 • Çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını iyileştirmesi,

Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Protezlerin temizliği oldukça önemlidir. Doğal dişlerinizde olduğu gibi düzenli olarak fırçalanmalıdır. Yumuşak kıllı bir diş fırçası ve aşındırıcı olmayan diş macunu tercih etmek önemlidir. Bu, plak oluşumunu engelleyerek protezlerin temiz kalmasını sağlamaktadır. Bununla beraber fırçalamadan sonra antibakteriyel gargara kullanmak daha iyi olacaktır. Bu gargara ağız içerisindeki bakterileri azaltarak ağız sağlığını korumak için oldukça önemlidir. Bununla birlikte protezlerin ve diş etlerinin arasındaki bölgeleri temizlemek için diş ipi veya diş arası fırçası kullanılmalıdır. Bu diş ipleri protezlerin arasındaki yiyecek artıklarını ve plağı temizlemektedir. Hibrit protezler her gün çıkartılıp temizlenmelidir. Bunun için ise Protez temizleyici tabletler veya özel temizleme solüsyonları kullanılmalıdır.

Hibrit Protezler Kaç Seansta Hastaya Uygulanmaktadır?

Bu protez tedavisinin diğer klasik protezlerden pek de farkı yoktur. Ancak bu seanslar kişinin ağız yapısına, diş kaybı durumuna yani kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak 5-6 seansta tamamlanan bir işlemdir. İlk seanslarda diş hekimi hastanın ağız yapısını detaylı bir şekilde inceleyerek dişlerin, diş etlerinin ve çene kemiğinin durumu değerlendirmektedir. Sonrasında ise hasta ile protezin tasarımı ve tedavi planı hakkında detaylı bir görüşme yapılır. Eğer protezler implant destekli olacaksa, implantların yerleştirilmesi cerrahi müdahale gerektirmektedir. Bu cerrahi müdahale genellikle lokal anestezi altında yapılarak kişinin herhangi acı veya ağrı hissetmemesi sağlanmaktadır. Protezler yerleştirildikten sonra düzenli olarak kontroller yapılmaktadır. Bu kontroller, protezin uyumunu ve hastanın memnuniyetini değerlendirmek için oldukça önemlidir.

Hibrit Protezlerde Kullanılan Materyallerin Yan Etkisi Var Mı?

 • Alerjik reaksiyonlar meydana gelmesi,
 • Çok nadir durumlarda, vücudun implantı reddetmesi,
 • Zirkonyum dayanıklı bir materyaldir, ancak aşırı kuvvetlere maruz kalırsa kırılabilme imkanı vardır,
 • Zamanla, akrilik materyallerin renk değiştirebilmesi,
 • Protezlerin nadirde olsa diş etlerinde veya ağız içinde tahrişe neden olabilmesi,
 • İmplant yerleştirilmesi sırasında veya sonrasında enfeksiyon riski vardır.

Sık Sorulan Sorular

Hibrit Protez Kullanan Hastaların Kemik Yapılarında Deformasyon Olur mu

Normal şartlarda bu deformasyon söz konusu değildir. Ancak kişi ağız hijyenine dikkat etmez ise protez altındaki implant çevresinde kemik kayıpları görülebilmektedir.

Hibrit Protezlerin Ömrü Ne Kadardır?

Bu tedaviler için net bir süre söylemek doğru değildir. Ancak kişinin ağız sağlığına özen göstermesi ve düzenli kontrollere gelmesi, protezin ömrünü uzatmaktadır.

Hibrit Protez Uygulaması Ağrılı Bir İşlem Midir?

Protez uygulamaları ağrılı bir işlem değildir. Kişi işlem sırasında herhangi acı veya ağrı çekmez. Ayrıca gerekirse kişiye lokal anestezi uygulanabilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣