Hipertrofik Kardiyomiyopati

Hipertrofik Kardiyomiyopati: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Hipertrofik kardiyomiyopati, oldukça yaygın bir hastalıktır. HKMP olarak da bilinir ve her yaştan insanda görülebilir. Gençlerde ve özellikle genç sporcularda ani kalp durmasının en temel sebeplerinden birisidir. Nefes darlığı, bayılma, göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, ayaklarda ve bacaklarda şişme gibi belirtiler gösteren insanların hipertrofik kardiyomiyopati olma ihtimali bulunmaktadır. Peki, kalpte hipertrofi nedir ve hipertrofik kardiyomiyopati belirtileri nelerdir?

Hipertrofik Kardiyomiyopati Nedir?

HKMP, kalp kasının yani miyokardın olmaması gereken seviyede kalınlaşmasına denir. Kalınlaşan kalp kası bir süre sonra kalbin kan pompalamasına engel olmaya başlar. Hipertrofik kardiyomiyopati, kalp kası hücrelerinin büyümesine bağlı olarak duvarların kalınlaşması şeklinde oluşmaktadır. Sol ventrikül boyutları sıklıkla normal kalmaktadır. Fakat, kalınlaşmaya bağlı olarak kan akışı engellenmektedir. Bu tarz durumlar için obstrüktif hipertrofik kardiyomiyopati ismi kullanılmaktadır. Bu hastalık, aynı zamanda kalbin mitral kapağını de etkisi altına alarak, kapağın geriye kan sızdırmasına sebep olabilmektedir. Evcil hayvanlarda ve özellikle kedilerde hipertrofk kardiyomiyopati görülebilmektedir. Evcil hayvanların ani kalp durması sonucu ölümlerinin en büyük nedenidir.

Ritim Bozukluğuna Neden Olabilir

Hipertrofik kardiyomiyopatinin teşhis edilmesi oldukça güçtür. Bunun sebebi, hastalığın belirtilerinin çok az olması ve hastaların bunu tam olarak anlayamamasıdır. İnsanlar herhangi bir sorun yaşamadan gündelik yaşamlarına devam edebildikleri için, hastalığın tanısı koyulamaz. Çalışmalar, HKMP’si olan insanların aynı zamanda kalp aritmi hastalığı sahibi de olabileceklerini ortaya koymaktadır.

Hipertrofik Kardiyomiyopati Nedenleri Nelerdir?

Hipertrofik kardiyomiyopati nedenleri arasında ilk sırada, kalp kaslarının fazla kalınlaşmasına neden olan gen mutasyonu yer almaktadır. Bu anormal genler, kalp kaslarının beklenmedik şekilde kalınlaşmasına sebebiyet verir.

HKMP hastası bir ebeveynin çocuklarında aynı gen mutasyonunun yaşanma ihtimali yüzde 50 gibi yüksek bir orandadır. Eğer hasta bu mutasyonla dünyaya gelmiş bile olsa, 20’li yaşlarına kadar herhangi bir belirti ya da problem ile karşılaşmaz. Bir hastaya hipertrofik kardiyomiyopati teşhisi konsa bile, altında yatan sebebin bulunma ihtimali yüzde 40 ile yüzde 70 arasındadır.

HKMP’nin nedenleri arasında yaşlılık ve yüksek tansiyon da yer almaktadır. Çoğu zaman nedenler tespit edilememektedir.

Hipertrofik Obstrüktif Kardiyomiyopati

HKMP’nin ciddiyeti çoğu zaman değişkenlik göstermektedir. Hastalığa sahip insan, kalbin iki alt ventrikü arasında yer alan septumun genişlemeye uğradığı ve kan akışının kısıtlandığı bir hastalığa sahiptir. Bir başka deyişle, kan akışının kısıtlandığı türe hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati denirken, kan akışında önemli bir sorun olmayan türe direkt olarak hipertrofik kardiyomiyopati denir. Aynı zamanda, kalbin ana pompalama odası olarak bilinen sol ventrikülün sertleşmesi, kalp atışıyla birlikte vücuda pompalanan kan miktarını azaltabilir.

Hipertrofik Kardiyomiyopati Belirtileri

Hipertrofik kardiyomiyopatiye sahip hastalar, genel olarak belirtileri hissetmezler. Hipertrofik KMP belirtileri genellikle gençlik döneminde kendisini göstermeye başlarlar. Bu belirtiler şunlardır:

  • Aktivite anlarında nefes daralması
  • Aktivite esnasında göğüs ağrısı olması
  • Kalp çarpıntıları
  • Bayılmalar
  • Halsizlik
  • Ayaklarda ve bacaklarda şişme durumu
  • Kalp aritmi problemi

Bebeklerde HKMP belirtileri ise, yoğun terleme ve beslenme problemleriyle birlikte zayıf gelişim şeklinde kendisini gösterir. Yetişkinlerde hipertrofik kardiyomiyopati EKG sonuçlarını da anormal olarak etkiler.

Hipertrofik Kardiyomiyopati Tedavisi

HKMP tedavisinde temel amaç, hastaların yaşadıkları zorlukları azaltmak ve riskli insanlarda ortaya çıkan ani ölümlerin önüne geçmektedir. Tedavi planı, hastanın durumuna ve hastalığı gösterdiği semptomlara göre yapılır. Avicenna Hastanesi Kardiyoloji bölümü uzman hekimleri, duruma bağlı olarak en uygun tedaviyi hastaya sağlamaktadır.

Tedavide ilaçlardan faydalanılır. İlaçlar komplikasyonları durdurabileceği gibi, tedavi de eder. Beta bloker ve kalsiyum kanal bloker gibi ilaçlar, kalp kaslarını gevşetir ve daha etkin faaliyet göstermesine olanak tanır. Kalbin hızının kontrolünü sağlamak ve aritmi hastalığının ortaya çıkmasını engellemek için de ilaç tedavisi uygulanabilir.

Operasyonel Tedaviler

Septal miyektomi operasyonu ile, kalınlaşan duvarların bir kısmı çıkartılır. Kalınlaşan kalp kasının bir kısmının alınması, kan akışını normale döndürür. Kimi zaman bu operasyonla birlikte mitral kapak tamiri de yapılabilmektedir. Septal miyektomi, ilaçların yetersiz kaldığı durumlarda önerilmektedir.

Septal ablasyon operasyonu basit bir tabirle, kalınlaşan kalp kasının alınarak değil, içeride yok edilerek tedavi edilmesidir. Tedavi için, kalınlaşmış kasın belli bir kısmına kateter yoluyla alkol enjekte edilir. Alkol, kalınlaşmış kısmın yol olmasını sağlar. Bu yöntem, kalbin elektrik sistemini bozabilir. Dolayısıyla, bu yöntemin yapılmasının akabinde kalp pili takılabilmektedir.

Düzensiz bir şekilde kalp atışı varsa ve ritim bozukluğu ile karşı karşıya kalınmışsa, kalp pili olarak bilinen bir cihaz, göğüs bölgesinde, cildin alt kısmına yerleştirilir. Kalbe elektrik sinyalleri gönderen bu cihaz, kalp ritminin düzenlenmesini sağlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hipertrofik hastalık nedir?

Kalp kasının anormal derecede kalın hale gelmesi durumudur.

Yetişkinlerde kardiyomiyopati belirtileri nelerdir?

Karın ağrısı, bulantı, kusma, hareketsizlik, nefes darlığı, öksürük, ritim bozukluğu, baş dönmesi ve iştahsızlıktır.

Bebeklerde hipertrofik kardiyomiyopati belirtileri nelerdir?

Beslenme esnasında zor nefes alma, normalden uzun sürede beslenme ve beslenme esnasında terleme, hareketsizlik ve hızla kilo almadır.

Yetişkenlerde hipertrofik kardiyomiyopati belirtileri nelerdir?

Egzersiz yapmada güçlük çekme, hareketsizlik, egzersiz esnasında ortaya çıkan göğüs ağrısı, egzersiz esnasında bayılma, baş dönmesi ve çarpıntıdır.

 

Avicenna Hastanesi Kardiyoloji Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.