Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil bir meyvedir. Kabızlık, uykusuzluk, öksürük, tansiyon ve daha birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan oldukça faydalı bir bitkidir. lif, potasyum ve C vitamini içeriğiyle sağlık açısından oldukça faydalı bir besin olmaktadır.

Hünnap Nedir?

Hünnap, ziziphus jujuba ağacında yetişen içeriğindeki vitamin ve minareller sayesinde oldukça faydal bir bitkidir. Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da adlandırılan bu meyve birden fazla hastalığın ve problemin tedavisinde de kullanılmaktadır. Bununla birlikte Güney Asya’ya özgü faydaları saymakla bitmeyen bir bitkidir. Kurutularak veya taze bir şekilde tüketilebilen bu meyve düşük kalorili ve antioksidan özelliği oldukça yüksektir. Bu nedenle günümüzde sıklıkla tüketilen bir meyve haline gelmiştir.

Yüksek lif içeriği ve düşük kalorili oluşu nedeniyle oldukça faydalı ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bu meyvenin yaprağı, çiçeği ve çekirdeği ayrı ayrı faydalıdır. Bununla birlikte vitamin ve mineral yönünden oldukça zengindir. Bu meyve çoğunlukla Avrupa, Güney ve Doğu Asya ile Avustralya’da, özellikle de Kuzey Çin’in iç bölgelerinde yetişmektedir. Türkiye de yetiştiği bölgeler ise, Denizli, Isparta, Hatay, İskenderun, Antalya, Kayseri, Bursa, Çanakkale’ dir.

Hünnap Besin Değeri Nedir?

 • Yağ: 0,2gr
 • Kolesterol: 0 mg
 • Kalori: 79
 • A Vitamini: 40 IU
 • C Vitamini: 69 mg
 • Demir: 0,5 mg
 • Sodyum: 3 mg
 • Potasyum: 250 mg
 • Protein: 1,2 gr
 • Karbonhidrat: 20 gr
 • Magnezyum: 10 mg
 • Kalsiyum: 21 mg

Hünnap Faydaları Nelerdir?

 • Kabızlığı önlemek,
 • Kan basıncını düzenlemek,
 • Cilt lekelerine iyi gelmektedir,
 • Dolaşım sistemini düzenlemek,
 • Sindirim sistemini düzenlemek,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek,
 • Solunum yollarını temizlemek,
 • Kemik gücünü artırmak,
 • Stres ve kaygıyı azaltmak,
 • Uykusuzluğa iyi gelir,
 • Kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarını önlemek,
 • Antioksidan kaynağıdır,
 • Tok tutarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Dolaşım Sistemini Düzenlemesi

Hünnap meyvesi, antioksidanlar açısından çok güçlü bir içeriğe sahiptir. Bu antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri nötralize ederek damar duvarlarını koruyarak damar sertliğini önlemektedir. Böylece kan dolaşımı daha sağlıklı hale getirmektedir. Bununla birlikte demir bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. Demir, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli bir vitamindir. Bu da kanın oksijen taşıma kapasitesini artırarak daha iyi oksijenlenmiş kan, organlara ve dokulara daha etkili bir şekilde ulaşmaktadır. Bu meyvenin içerisinde birden fazla faydalı vitamin ve minareller bulunmaktadır. Potasyum da bunlardan biridir. Hünnap meyvesi potasyum açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Potasyum, kan damarlarının genişlemesini ve rahatlamasını sağlayarak kan basıncını düşürmektedir. Bu sayede hipertansiyon riskini en aza indirmektedir.

Kilo Verilmesine Yardımcı Olması

Çin meyvesi, düşük kalori içeriği ile birlikte yüksek lif içermektedir. Bu sayede tokluk hissini artırarak gereksiz atıştırmaları önleyebilir. Böylece günlük kalori alımı azalmış olur. Bununla birlikte vitaminler, mineraller (potasyum, magnezyum) ve antioksidanlar açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu besinler vücudun enerji metabolizmasını destekler. Böylece sağlıklı bir metabolizma, kilo verme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Bağışıklığı Güçlendirmesi

Hünnap meyvesi, içeriğinde fazlaca A ve C vitaminleri barındırmaktadır. C vitamini, bağışıklık sistemi fonksiyonlarını destekleyen güçlü bir antioksidandır. Bu sayede enfeksiyonlarla mücadelede önemli bir rol oynamaktadır. Bu meyve flavonoidler ve polifenoller gibi antioksidan bileşikler içerir. Bu bileşikler, vücudu oksidatif stresten koruyarak bağışıklık sisteminin işlevlerini desteklemektedir. Antioksidanlar, hücre hasarını azaltarak ve iltihaplanmayı önleyerek bağışıklık sağlığı için oldukça önemlidir.

Hünnabın Yan Etkileri ve Zararları Var mı?

Çoğu besinde olduğu gibi hünnap meyvesinde de fazla tüketmek bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu meyveyi tüketmeden önce doktora danışılması gereklidir. Gereğinden fazla bu meyveyi tüketmek düşük tansiyona, mide bulantısı ve şişkinliğe, kan şekeri değişikliklerine, cilt kaşıntısına veya alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Kurusu veya taze şekilde sirkesi ve çayı yapılarak tüketilebilir. Ancak herhangi bir sağlık sorunu var ise bu meyveyi tüketmeden önce bir uzmana danışılmakta fayda vardır. Hünnap çayı bin bir çeşit faydasıyla bilinmektedir. Ateş düşürücü, stres azaltıcı zihinsel yorgunluk, fiziksel güçsüzlük, uykusuzluk durumlarında kullanılmaktadır. Ancak fazla tüketimi sağlık açısından bazı sorunlara yol açabilmektedir.

Nasıl Tüketilir?

Hünnap meyvesi, zeytin formunda küçük ve tatlıdır. Çiğ tüketildiklerinde tatlı, elma benzeri bir tada sahiptir. Aynı zamanda içeriği ile oldukça sağlıklı ve faydalı bir atıştırmalık olarak tüketilmektedir. Ancak tüketilmeden önce içerisinde bulunan iki adet çekirdek çıkarılmalıdır. Bununla birlikte bu meyvenin kurutulmuş hali de oldukça fazla tüketilir. Ancak unutulmamalıdır ki kurutulmuş meyveler taze meyvelerden daha fazla kaloriye ve şekere sahiptir. Bu nedenle kurutulmuş meyvelerin daha dikkatli tüketilmesi özellikle diyabet hastaları için oldukça önemlidir. Bununla birlikte kurutulmuş hünnaptan çay da yapılmaktadır. Ayrıca sirkesi ve suyu da mevcuttur. Her formda oldukça sağlıklı ve faydalı olan bu besin popüler olarak dünya çapında tüketilen bir meyvedir.

Sık Sorulan Sorular

Hünnap Nerede Yetişir?

Bu meyve çoğunlukla Avrupa, Güney ve Doğu Asya ile Avustralya’da, özellikle de Kuzey Çin’in iç bölgelerinde yetişmektedir. Türkiye de yetiştiği bölgeler ise, Denizli, Isparta, Hatay, İskenderun, Antalya, Kayseri, Bursa, Çanakkale’ dir.

Hünnap Meyvesi Kilo Aldırır mı?

Bu meyve düşük kalorili ve yüksek lif içeriği ile bilinmektedir. Bu nedenle tüketildiğinde tokluk hissi uyandırarak kilo kaybını destekler. Bu nedenle kilo aldırmaz.

Hünnap Meyvesi Aç Karnına Yenir mi?

Bu meyvenin birden fazla formu bulunmaktadır. Bunlar çiğ, kuru, hünnap sirkesi ve meyve suyudur. Bunlar kişinin isteğine bağlı olarak istenilen şekilde tüketilir. Ancak bu meyvenin faydalarını görmek için aç karnına tüketilmesi önerilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣