Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı korunmak için kullanırlar. Arıların yaptığı bu bileşen vitaminler, mineraller ve diğer biyolojik bileşikler bakımından zengin bir maddedir ve sağlık için birçok faydası vardır.

Propolis Nedir?

Propolis, arıların yaptığı doğal bir üründür. Arılar tarafından kovanlarını korumak için üretilen reçineyi andıran bir maddedir. Arılar, ağaç tomurcuklarından, reçineden ve bitki salgılarından topladıkları bu maddeleri ağız salgılarıyla birleştirerek propolisi oluştururlar. Bu madde arı kovanlarını mikroplara, mantarlara ve diğer dış etkenlere karşı korumak için kullanmaktadırlar. Bu oluşumun kimyasal bileşimi oldukça fazla ve karmaşıktır. İçeriğinde reçine, balmumu, yağlar ve çeşitli organik bileşikler bulunur. Bu bileşenler nedeniyle propolis oldukça sağlıklı ve faydalı bir bileşen olarak kabul edilmektedir. Doğal olarak antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bununla birlikte insanlar için de oldukça yararlı ve sağlıklıdır. Ayrıca bu anlamda çeşitli kullanım alanlarına sahiptir.

Bu bitkisel ve doğal bileşen, günümüzde çeşitli sağlık sorunlarına karşı koruyucu ve destekleyici olarak kullanılmaktadır. Özellikle yaraların iyileşmesinde hızlandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunmaktadır. Bununla birlikte ve ağız sağlığını destekleyici özellikleriyle de bilinmektedir. Günümüzde sağlık takviyeleri, cilt bakım ürünleri, ağız hijyeni ürünleri ve doğal ilaçlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Propolis Faydaları Nelerdir?

 • Kırışıklıkları azaltıp, yaşlanma karşıtı etkisi vardır,
 • Balgam söktürücü özelliği vardır,
 • Kan basıncını düşürmek,
 • Egzama ve sivilce gibi cilt problemlerini önler,
 • Ağız sağlığını korumak,
 • Ağrı kesici özelliği vardır,
 • Kolesterol, kalp hastalıkları ve felç riskini en aza indirmesi,
 • Nörolojik bozuklukların önlenmesine yardımcı olması,
 • Uçuk, yanık ve yaraların iyileşme süresini hızlandırmak,
 • Vücuttaki iltihaplanmayı önlemek ve azaltmak,
 • Kanser tedavilerinde kullanılmaktadır,
 • Bağışıklığı güçlendirerek vücudu korumaktadır.

Kimler Kullanamaz?

Propolisin olası riskleri hakkında çok fazla araştırma yapılmamış ve çok az şey bilinmektedir. Bu nedenle hamile kadınların propolisi tüketmeleri önerilmemektedir. Bununla birlikte emzirme süreci devam eden kadınların da tüketmemeleri gerekmektedir. Aynı zamanda kan pıhtılaşma sorunu yaşayan veya bağışıklık ile ilgili sorunları olan kişiler de tüketmemelidir. Organ nakli geçirmiş kişilerinde tüketmeleri tavsiye edilmemektedir. Ancak her şeyden önce propolisi tüketmek için bir uzmana danışmalarında fayda vardır. Bu sağlıklı ve oldukça faydalı besin kimi insanlar için oldukça yararlı kimi insanlar içinse tam tersi olabilmektedir. Bu nedenle tüketmeden önce bir uzmana danışmak oldukça önemlidir.

Propolis Ne İşe Yarar?

Propolis, içeriğindeki faydalı bileşenler sayesinde antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Kısaca bakteri, virüs ve mantarları öldürme veya çoğalmalarını engelleme yeteneğine sahiptir. Bununla birlikte bağışıklık sistemini de güçlendirerek vücudu olabilecek hastalıklara karşı koruyabilmektedir. Aynı zamanda iltihaplanmayı azaltıcı etkilere de sahiptir. Bu özellik, yara iyileşmesini ve enfekte durumlarda işe yaramaktadır. Bununla birlikte propolisin özellikleri sayesinde yara iyileşmesini hızlandırmaktadır. Bu nedenle, bazlı kremler ve merhemler içerisinde cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak arı sokmalarına veya bala alerjisi olan kişilerin propolisi kullanmamaları gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu ürünü tüketmeden önce uzman birine danışmak oldukça önemlidir.

Propolis Nasıl Kullanılmaktadır?

Propolisin birden fazla tüketme şekli bulunur. İşlendikten sonra farklı tüketim formlarında satılmaktadır. Propolis damla formunda da olabilir. Damla formunda çaya, süte veya kahveye damlatılarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra balla karışık olarak satılan propolisler çay ya da tatlı kaşığı ile doğrudan tüketilebilir. Bu hazır karışımlar, yoğurt, meyve püresi, süt ile bir arada da tüketilebilmektedir. Bununla birlikte propolisin gargara, şurup, sprey gibi formları da bulunmaktadır. Bir uzmana danışılarak kişiye uygun olan form da propolis alınabilmektedir.

Propolis Zararlı mı?

 • Bu besin Alkol ile beraber tüketilmemelidir. Alkol ile beraber alınması halinde bulantı ve kusmaya neden olabilmektedir,
 • Bazı sağlık sorunları olan kişiler,
 • Propolisin gereğinden fazla tüketilmesi mide de problemlere yol açabilmektedir,
 • Bal ve diğer arı yan ürünlerine alerjisi olan kişiler,
 • Cildi hassas olan kişilerde kaşıntı ya da kızarıklık meydana gelebilmektedir,
 • Hamilelerin ve emzirme sürecindeki annelerin bu besini kullanmaları önerilmemektedir.

Sık Sorulan Sorular

Çocuklar Propolis Tüketebilir mi?

Daha çok su bazlı ve su formda olan ürünleri çocuklarda tüketebilmektedir. Ancak özellikle çocuklarda propolise başlanmada önce mutlaka uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.

Propolis Alerji Yapar mı?

Bal ürünleri, arı veya arı sokmalarına alerjisi olan kişilerin, Bu besini içeren ürünlerden veya takviyelerinden kaçınmaları gereklidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Propolis Her Gün Kullanılır mı?

Propolis vücut sağlığı için oldukça faydalı bir besindir. Ancak bu ürünün tüketimi günde en fazla 3 kez olmalıdır. Tüketmeden önce de mutlaka doktora danışılması gereklidir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣