Böbrek Kanseri kurdelesi

Böbrek Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Böbreğin ana görevi, kanın süzülmesi ve atık maddelerin idrar yoluyla dışarıya atılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda kana bulunan bazı minerallerin dengesini de böbrekler sağlar. Böbrek kanseri, normal şartlarda görevlerini kusursuzca yerine getiren hücrelerin şekil değiştirmesi ve fazla büyümesi halidir. Şekil değiştirme ve büyüme zamanla tümör oluşumuna ve kansere neden olur. Böbrek kanserinin tanı ve tedavisini nefroloji bölümü uzman hekimleri gerçekleştirmektedir.

Böbrek Kanseri Nedir?

Böbrek kanseri, böbreğin idrar üretimi yapan bölümünde ya da idrarın toplandığı alanda bulunan hücrelerin şekil değiştirmesi ve fazla büyümesi durumudur. Bu da tümör oluşumuna neden olmaktadır. Böbrek kanserinin nedenleri henüz tam olarak kesinleştirilemese de, sigara ve obezite gibi bir takım nedenlere bağlı olarak geliştiği bilinmektedir. Genetik (kalıtsal) nedenlerle ortaya çıkabildiği de bilinmektedir. Böbrek kanserinin erken evrelerde herhangi bir belirti göstermeden sinsice ilerlediği bilinmektedir. Bu yüzden rutin kontrollerin aksatılmaması gerekir. Böbrek kanserli hastalar arasında yapılan araştırmalar, hastaların yüzde 30’unda kanserin hiçbir belirti göstermediği erken evrede, rutin kontroller esnasında tespit edildiğini göstermektedir. Böbrek kanserleri kimi zaman böbrek üstü bezlerine sıçrayabilir. Peki, böbrek üstü bezi kanseri yaşam süresi ne kadardır? Feokromositoma olarak da bilinen bu kanser türü, oldukça ciddi ve hayati tehlikesi bulunan bir kanserdir. Tedavinin hiç vakit kaybetmeden başlatılması gerekmektedir. Tedavi edilmemesi halinde kötü senaryolara hazırlıklı olmak gerekir.

Metastatik Böbrek Kanserleri

Böbrek kanserinin akciğere sıçraması (metastaz) oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Hastada öksürük ve nefes darlığı gibi belirtiler de ortaya çıkmaya başlar. Genellikle teşhis ve tedavide geç kalınması halinde görülür.

Böbrekte Kist Kanser Midir?

Böreklerde sık sık karşılaşılabilen kistlerin hepsi elbette böbrek kanseriyle ilgili değildir. Kistin iyi huylu mu olduğu, yoksa kötü huylu mu olduğu önemlidir. Genellikle şans eseri ortaya çıkabilen kistler, kişinin sağlığını etkilememektedir. Ancak kistin kötü huylu olması halinde doktorunuz gereken tedaviyi hızlıca başlatacaktır.

Nedenleri Nelerdir?

Yetişkinlerde görülen kanserlerin yüzde 3’ünü oluşturan böbrek kanseri, özellikle günümüzde giderek artış göstermektedir. Ancak erken teşhis edildiğinde ve başarılı bir ameliyat gerçekleştirildiğinde başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Böbrek kanserinde yaşın çok büyük bir önemi vardır. Böbrek kanserinin çok sinsi ilerleyen bir hastalık olduğunu da düşünürsek, 40 yaş üstü insanların rutin kontrollerini sık sık yaptırmaları faydalı olacaktır. Böbrek kanserinin nedenlerinin başında sigara yer almaktadır. Öte yandan doğal olmayan ve içerisinde katkı maddesi bulunduran bazı yiyecekler, aşırı yağlı gıdalar ve bir takım çevresel etkenler de böbrek kanserinin gelişiminde etkili olmaktadır.

Böbrek Kanseri Belirtileri

Bu kanser türü, ilerleyen evrelerine gelene kadar çoğu zaman herhangi bir böbrek kanseri belirtisi göstermemektedir. Bu yüzden çoğu böbrek kanserinde teşhis, farklı bir nedenden dolayı gerçekleştirilen bir BT, ultrason ya da MR ile konulmaktadır. Fakat, ilerleyen böbrek kanserleri elbette bir takım belirtiler ile kendisini göstermeye başlar:

  • İdrarda kan görülmesi
  • Sırt ağrıları ve yan ağrıları
  • Böbrek ağrısı (Böbrek taşı ağrısı ile karıştırılabilir)
  • Karında ve yanlarda elle hissedilebilen kitle
  • Karın ağrıları
  • İstemsiz şekilde zayıflama

Yukarıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı ile karşılaşmanız halinde bir doktor kontrolünden geçmeniz faydalı olacaktır. Kanser olmasa bile böbrek yetmezliği belirtileri gösteriyor olabilirsiniz.

Tanı Yöntemleri

Böbrek Kanseri Tedavi Yöntemleri

Böbrek kanseri tedavisi hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Hastanın genel sağlık durumu, kanserin evresi, tümörün tam konumu, tümörün büyüklüğü ve kanserin diğer organlara yayılıp yayılmadığı gibi etkenler tedavinin planlanmasını etkilemektedir. Böbrek kanserinin en temel tedavisi, tümörün cerrahi operasyonla hastadan alınmasıdır.

Özellikle tümörün ufak olduğu durumlarda böbrek tamamen korunur ve sadece tümörlü bölüm hastadan alınır. Bu operasyon kapalı olarak yani laparoskopik olarak gerçekleştirilebilir.

Büyük tümörler için durum biraz daha farklıdır. Eğer tümör büyükse, tümörün bölgesi çok önemlidir. Tümör eğer nispeten daha iyi bir bölgedeyse, çevresindeki sağlıklı dokuyla birlikte alınabilir. Ancak tümör, damarlanmanın olduğu merkez bölümde gelişmişse, böbreğin tamamının alınması gerekebilir.

Ameliyat olmaya uygun olmayan hastalar için radyofrekans tedavisi, ablasyon ve kriyoterapi gibi teknikler uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemleriyle tümörü yok edilen ve böbrek kanserinden kurtulanlar vardır. Eğer kanser yayılmışsa yani metastaz meydana gelmişle, bir takım ilaçlar ve kemoterapi uygulanabilir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.