İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İkili Tarama Testi diğer adıyla İkili Testi, hamilelik sırasında yapılan bir tarama testidir. Down sendromu veya kromozomal anomalilerin riskini değerlendirmek için kullanılan bir testtir. Bu test hem bebeğin geleceği hem de anne adayı için oldukça önemli ve gereklidir. Bununla birlikte ikili test hamileliğin ilk trimesterinde, yani 11-14. haftalar arasında yapılmaktadır.

İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi diğer adıyla ikili test, hamileliğin ilk 11-14. haftalar arasında uygulanan bir tarama testidir. Bu testin amacı, fetüste Down sendromu ve kromozomal anomalilerin riskini değerlendirmektir. Anne adayının kan örneğinden elde edilen biyokimyasal veriler ile birlikte ultrason sonuçları kullanılarak da yapılmaktadır. Bu test, non-invaziv olması nedeniyle oldukça yaygın olarak uygulanmaktadır. Aynı zamanda bu testin yapılması gerekli ve oldukça önemlidir. İkili test, gebelik sürecinde önemli bilgiler edinilmesini sağlamaktadır. Bu test kesin tanı koymamakla beraber sadece risk değerlendirmesi yapmaktadır.

Yüksek risk çıkan durumlarda ise daha kesin tanı testleri uygulanmaktadır. İkili test non-invaziv bir yöntem olduğundan dolayı kesinlikle fetüse zarar vermez. Bu nedenle anne adayları tarafından gönül rahatlığıyla uygulanan bir yöntemdir. Bu test hem bebeğin geleceği hakkında bilgi verdiğinden dolayı anne-baba adaylarına gebelik hakkında daha bilinçli kararlar alma imkanı sunar. Kısacası, kromozomal anomaliler hakkında erken dönemde bilgi edinilerek, gerekli önlemler alınabilmektedir. Bununla birlikte dörtlü tarama testi de mevcuttur. Ancak her iki testinde amaçları farklı olmakla birlikte önemleri de büyüktür.

İkili Tarama Testi (İkili Test) Neden Yapılır?

 • Bu test, özellikle Down sendromu ve kromozomal anomalilerin riskini değerlendirmek amacıyla yapılmaktadır,
 • Test, hamileliğin ilk trimesterinde (11-14. haftalar) yapılır, bu da ailelere gebeliğin erken döneminde fetüsün sağlığı hakkında önemli bilgiler sağlar.
 • Non-invaziv bir testtir, yani anneye veya fetüse herhangi bir zarar vermez,
 • Testin sonuçları, fetüsün belirli kromozomal anomalilere sahip olma riskini sayısal olarak belirtir,
 • Eğer test sonucu yüksek risk gösterirse, aileler bebeklerinin özel sağlık ihtiyaçlarına daha erken hazırlanmaya başlayabilirler.

İkili Test Nasıl Yapılır?

Bu testin ilk adımı, anne adayından kan örneği alınmasıdır.

 • Kan örneği, genellikle kol damarından alınır ve bu işlem kısa sürede tamamlanır,
 • Alınan kan örneği, laboratuvara gönderilir ve burada iki spesifik proteinin seviyeleri ölçülmektedir,
 • Kan testi ile aynı gün veya yakın bir tarihte, anne adayına ultrason yapılmaktadır,
 • Ultrason muayenesi sırasında, fetüsün ense kalınlığı ölçülmektedir. Bu, fetüsün boynunun arkasında biriken sıvının kalınlığını ifade eder.
 • Ense kalınlığının artmış olması, kromozomal anomalilerle ilişkilendirilebilmektedir.

Sonrasında alınan kan ve ultrason sonrası doktor tarafından risk değerlendirmesi yapılmaktadır. Risk değerlendirilmesi yapılırken dikkat edilen bazı unsurlar bulunmaktadır. Anne adayının yaşı ve diğer kişisel bilgileri de dikkate alınarak, fetüsün belirli kromozomal anomalilere sahip olma riski belirlenir. Bu sonuçlar genellikle bir hafta içerisinde çıkmış olur. Eğer çıkan sonuçlar düşük ise, başka testlere gerek duyulmaz. Ancak sonuçlar yüksek gösteriyor ise, daha detaylı testler yapılabilir. Sonuçlara göre, doktor anne- baba adayına gerekli bilgilendirmeleri yaparak takip sürecini planlamaktadır. İkili Tarama Testi, fetüsün sağlığı hakkında erken dönemde bilgi sağlayan, non-invaziv ve güvenli bir testtir.

Avantajları Nelerdir?

 • İnvaziv olmayan yöntemle yapılması,
 • Anormallikler erken dönemde tespit etmesi,
 • Risk değerlendirmesinin erken dönemlerde yapılması.

Hangi Genetik Hastalıklar Ve Riskler Tespit Edilebilmektedir?

 • Trizomi 18 (Edwards Sendromu),
 • Down Sendromu (Trizomi 21),
 • Trizomi 13 (Patau Sendromu).

Sık Sorulan Sorular

İkili Tarama Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bu test genellikle gebeliğin 11-14 haftaları arasında yapılmaktadır. Bu sayede bebekte olabilecek anormallikler saptanmaktadır.

İkili Testi Zorunlu Mudur?

Bu testin herhangi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak ikili test bebeğin erken dönemde olası anormaliklerin saptanması için oldukça önemlidir. Bu sayede anne- baba adayları bebek için gerekli önlemleri almaktadırlar.

İkili Test Güvenli Midir?

Bu test oldukça güvenli ve başarılıdır. Ayrıca Down sendromu olası bebeklerin tespit edilmesinde yüzde 85 oranında doğru sonuçlar vermektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣