İnterstisyel sistit hastası kişi

İnterstisyel Sistit: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Mesanenin iltihaplanmasına sistit denir ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. İdrarı mesaneden dışarı taşıyan ve üretra adındaki tüpün erkeklere oranla kadınlarda daha kısa olmasından dolayı kadınlarda daha yaygın olarak görülür. İnterstisyel sistit, bir diğer adıyla da bilinen ağrılı mesane sendromu ise, mesaneden herhangi bir enfeksiyon belirtisi olmadan, mesane duvarının tahriş olması ve iltihaplanması durumudur. Peki interstisyel sistit nedir? ve İnterstisyel sistit belirtileri nedir? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

İnterstisyel Sistit Nedir?

Ağrılı mesane sendromu olarak da bilinen interstisyel sistit, gençlerde meydana gelmektedir. Özellikle bu hastalık 30 – 40 yaşları arasında daha çok görülmektedir. Aynı zamanda kadınlarda erkeklere oranla 9 – 10 kat daha fazla ortaya çıkmaktadır. Mesanede ağrı, sürekli idrara sıkışıklık hissi ya da yanma gibi belirtiler, kronik bir probleme dönüşüp bu hastalığın gelişmesine neden olmaktadır.

Nedenleri

 • Epitelyumda veya mesanede hasar meydana gelmesi
 • Alerjik reaksiyon
 • Bağışıklık sisteminin verdiği aşırı tepki
 • İdrarda tahriş edici madde
 • Sık sık meydana gelen idrar yolu enfeksiyonları
 • Kalıtımsal nedenler
 • Mesaneyi kontrol eden sinirlerin zarar görmesi

Risk Faktörleri

 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Kronik ağrıya sahip olanlar

İnterstisyel Sistit Belirtileri

 • Gündüz ve gece boyunca sık sık idrara çıkma,
 • Ani gelen idrara çıkma hissi
 • Mesane ya da alt karın bölgesinde ağrı
 • Kronik pelvik ağrı
 • Anüs ve perianal bölgede ağrı
 • Cinsel birliktelik esnasında ağrı ve libido düşüklüğü gibi belirtilere sahiptir.

Bu belirtilerin yanı sıra interstisyel sistit hastalığı kişiden kişiye göre değişmekte ve üstelik zaman içerisinde de değişmektedir. Örneğin; adet dönemi, uzun süre oturma, stres, egzersiz ve cinsel birliktelik gibi yaygın etkenler bu durumun gelişmesine yol açar. Bunun dışında interstisyel sistit;

 • Mesane duvarının sertleşmesi ile daha az idrar depolanır.
 • Sık idrara çıkmak, kişinin günlük yaşam kalitesini düşürür ve sosyal aktivitelerini kısıtlar.
 • Sık idrara çıkma ve ağrı hissi, birlikteliğinizi etkileyebilir.
 • Bu hastalık ile birlikte oluşan kronik ağrı, rahat bir uyku çekmeyi engeller ve bu nedenden dolayı stres ve depresyona yol açar.

İnterstisyel Sistit Tanısı

Bu belirtiler diğer pelvik hastalıklar ile karşılaştırılabileceği için, ilk olarak bazı testler yaparak bu hastalıkların birbirinden ayrılması gerekmektedir. Bu benzer hastalıklar arasında ise, böbrek taşı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, mesane kanseri, prostatit, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve endometriozis yer alıyor. Bu ilk aşama için idrardaki kanı ve enfeksiyonu araştırmak adına idrar tahlili yapılır. Günlük idrara çıkma rutini sorgulanır, sistoskopi ile idrar yolu ve mesane incelenir. Bu testler negatif çıkmasına rağmen, kişi 6 haftadan uzun bir süre boyunca mesane ağrısı yaşıyorsa, interstisyel sistit hastalığından şüphe duyulur.

İnterstisyel Sistit Tedavisi

Tedavide hastaların yaşam kalitelerinin artırılması esas alınmaktadır. Ancak şikayetler daha fazla arttığında tedavi ve tedavi yöntemleri de değişmektedir. Bazı hastalarda tek bir yöntemle şikayetler azalırken, bazı hastalarda ise tedaviler artabileceği gibi farklı cerrahi yollar da tercih edilebilir. Yaşınız, sağlık durumunuz, hastalıklarınız, hastalığınızın derecesi, ilaçlara karşı hassasiyetiniz, belirtileriniz şiddetine göre tedavi yöntemleri değişmektedir.

Tedavi seçenekleri arasında fizik tedavi, elektriksel sinir uyarımı, alternatif tıp, biodeedback, mesanenin eğitimi, mesanenin genişletilmesi, botoks enjeksiyonu ve interstisyel sistit ilaçları bulunur. İnterstisyel sistit doğal tedavi için bir yöntem söylemek gerekirse, kişilerin yaşam tarzında değişikliğe gitmesi gerekmekte olduğudur. Stresi yönetmek ve mesaneyi tahriş edecek bazı yiyeceklerden uzak durmak şarttır. Sigarayı bırakmak gerekmektedir. Tüm bu tedaviler ile olumlu bir sonuç alınamazsa, o zaman cerrahi müdahaleye başvurulur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İnterstisyel sistit geçer mi?

Hastalarda alevlenme ve remisyon dönemlerinde meydana gelir. Bazı hastaların bu alevlenme dönemleri dışında herhangi bir şikayetleri olmaz. Haftalar aylar süren şikayetler sonrasında tedavi olmadan da bazı kişilerde kendiliğinden geçebilir.

İnterstisyel sistit tedavi edilmezse ne olur?

Zamanında tedavi edilmediği sürece enfeksiyon yayılabilir. Ve bu durum böbrekleri de etkiler ve pyelonefrite yol açabilir. Aynı zamanda böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.