IPL lazer tedavisi muayene sırası

IPL Lazer Göz Kuruluğu Tedavisi: Nedir & Nasıl Uygulanır?

Göz kuruluğu, son dönemlerde her yaş kesiminde sıklıkla meydana gelen ve günlük yaşamda kişileri olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur. Telefon, bilgisayar ve tablet gibi eşyaların çok fazla kullanılması da göz kuruluğuna neden olmaktadır. Peki göz kuruluğundan nasıl kurtulunur? Göz kuruluğu için uygulanan IPL lazer tedavisi nedir? IPL lazer göz kuruluğu tedavisi nasıl uygulanır? Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyarak konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz kapağının içerisindeki kirpik dibi yağ bezlerinin iyi çalışmaması, göz kuruluğunun en önemli nedenlerinden biridir. Kirpik dibi yağ bezleri, gözyaşının yağlı kısmını salgılar ve bu salgılar sayesinde göz yüzeyi korunarak gözün kuruması engellenir. Kirpik dibi bezi hastalığı meydana geldiğinde ise bu bezler çalışamaz ve tıkanır hale gelir. Bundan dolayı da gözyaşının yağlı kısmı yeterli düzeyde salgılanmaz. Gözyaşı göz yüzeyinden hızlı bir şekilde buharlaşır ve göz yüzeyini yeterli miktarda nemlendiremez.

Göz Kuruluğu Belirtileri

 • Yanma veya batma
 • Gözde yabancı cisim hissi
 • Gözde kızarıklık
 • Bulanık görme
 • Göz yorgunluğu
 • Gözde sulanma
 • Işık hassasiyeti
 • Kontakt lens kullanamama

IPL Tedavisi Nedir?

Kuru göz tedavisindeki yeni teknolojik harikalarından biri olan IPL “intense pulse light”, 1990’lı yıllardan itibaren kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Daha çok dermatologlar tarafından farklı cilt hastalıklarında uygulanan bu yöntem, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Dermatologların kullanımında tesadüfen kuru göze de iyi geldiği fark edilmiş ve o günden beri göz hekimlerinin kuru göz tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Öte yandan günümüzde kuru göz hastalığı için IPL Eyelight cihazı ve infrared maske tedavisi kullanılmaktadır. Tedavi öncesinde hastanın yararlanma derecesini belirlemek adına gözyaşı osmolaritesi, gözyaşı miktarı ve gözyaşı kırılma zamanı gibi kuru göz testleri yapılır. Bunun dışında meibografi adındaki bir yöntem ile gözyaşı yağlı kısmını sağlayan bezlerin yapısı incelenir.

IPL Tedavisi Etkisini Nasıl Gösterir?

IPL lazer tedavisi, göz kapaklarındaki ısıyı 40 – 45 dereceye kadar artırır ve tıkalı yağ kanallarının yumuşamasını ve bu kanallardaki tıkanıkların açılmasını sağlar. Göz kapağının çevresindeki genişleyen damarları kapatan IPL tedavisi, göz kapağındaki ve bezlerdeki inflamasyonu azaltmaya da yarar. Göz kapağı kenarında bulunan bakteri ve göz kapağı iltihabının en yaygın görülme nedenlerinden biri, demodex adındaki parazitlerdir. Bu tedavi yöntemiyle parazitlerin azalması sağlanır. Tedavinin ardından kirpik kenarında yer alan yağ bezleri çok daha iyi çalışır ve sağlıklı gözyaşı salgılanır. Böylece kuru göz belirtileri de azalmaya başlar. Ek olarak kapaklardaki kızarıklık ve şişlik azalır ya da tamamen ortadan kalkar.

IPL Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tamamen ağrısız bir yöntem olan göz kuruluğu IPL lazer tedavisi, özel koruyucu gözlükler ile korunarak yapılır. Her iki gözün de alt kapağında 5 ayrı noktaya uygulanır ve uygulama esnasında herhangi bir jel kullanılmaz. Ortalama 10 – 15 saniye süren bu işlemin ardından, bu cihaza özgü olarak 15 dakika arayla özel ışık maske tedavisi de uygulanır. Bu yöntem ile ışık tedavisinin üst kapaklara etki etmesi de sağlamış olunur. Tedavinin sonunda ise, üst ve alt göz kapaklarına masaj yapılır ve bu sayede yumuşayan bezlerin boşalması sağlanır.

IPL Tedavisi Sonrası Hasta Memnuniyeti

IPL lazer göz kuruluğu tedavi sonrası genellikle hastaların dönütleri olumlu yöndedir. Tedavi sonrası hastalarda rahatlama ve gözde ıslanma gibi olumlamalar görülür. Bunun dışında hastalar asıl etkiyi 2 – 3 gün sonra daha çok hissederler. Kuru göz şikayetlerinde belirgin bir rahatlama gören hastaların, aynı zamanda damlalara olan ihtiyaçları da azalmaya başlar. Şiddetli kuru gözde meydana gelen göz ağrılarında ise, azalma ve tamamen kaybolma görülüyor. Bu tedavi ile kuru göz hastalığının ilerlemesi yavaşlar, göz kapaklardaki şişlik ve kızarıklıkta düzelmeler görülür.

Sonuç;

IPL lazer tedavisi ile;

 • Hastaların damlalara olan ihtiyacı azalır,
 • Hastaların belirtilerinde azalma olur,
 • Göz kuruluğu belirtilerinin yanı sıra altta yatan hastalıkta tedavi edilir,
 • Kuru göz hastalığının ilerlemesini yavaşlatır,
 • Göz kapaklarının görünümünde ve kızarıklığında düzelme sağlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

IPL tedavisi ne sıklıkta ve kaç defa uygulanır?

15 gün arayla 4 kez uygulanır. Yoğun kuru göz sorunu yaşayan hastalarda ise ilave tedavi gerekebilir.

IPL tedavisinin etkisi ne kadar sürer?

Ortalama 6 ay sürer.

IPL göze zarar verir mi?

Hem hasta hem de uzman doktor koruyucu gözlük takar ve böylece işlemin göze herhangi bir zararı olmaz.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları

Göz hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.