Bebeklerde Dudak Çatlaması: Neden Olur? Tedavisi Nedir?

bebeklerde dudak kuruluğu yaşayan yenidoğan

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bebeklerde dudak çatlaması, yenidoğanların ciltlerindeki uyum sağlama sürecinde görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Bebekler için can acıtıcı olabilen bu durumun nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkındaki detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bebeklerde Dudak Çatlaması Neden Olur?

Yenidoğan bebeklerde dudak çatlaması, bebeğin cildinin kuru ve kırmızı görünmesiyle fark edilebilir. Rahatsız edici bu görünüm, aynı zamanda bebek için can acıtıcı bir durumdur. Çatlamış dudaklar için öncelikle evde tedavi yöntemleri denenebilir. Geçmeyen semptomların devamlılığı gözlemlendiğinde pediatri uzmanına başvurularak tıbbi yardım istenebilir. ebeveyn ve çocuklar için endişe verici bir durum olmayan bebeklerde çatlamış dudaklar, hakkında asıl dikkat edilmesi gereken altta yatan nedendir. Semptomların devamlılığında pediatri uzmanına başvurarak bebeklerde dudak çatlaması nedenlerinin araştırılmasını isteyebilirsiniz. Dudaklarda çatlamaya neden olan durumlar arasında;

1. Dehidrasyon

Dehidrasyon yani vücudun susuz kalma durumu, bebeklerde anne sütünün yetersiz gelmesi durumunda meydana gelebilir. Susuzluk nedeniyle bebekler dudak çatlaması ve kuruması görülebilmektedir. Özellikle yaz aylarında artan su içme ihtiyacı yenidoğan bebeklerde anne sütüyle karşılandığı için sütün yetersiz gelmesi durumunda ek beslenme ihtiyacı oluşmaktadır. bebeklerde dehidrasyon dudaklarda çatlama ile belli olabileceği gibi bez kontrolü de sağlanabilmektedir. Bebeğin bezinde ıslaklığın yeterli miktarda olmaması, bezin normalinden daha az kirlenmesi susuzluk çektiğinin belirtileri olarak sayılmaktadır.

Bebeklerde dehidrasyon belirtileri arasında;

  • uyuşukluk
  • kuru cilt
  • kurumuş dudaklar
  • kuru gözler
  • bıngıldak çöküklüğü

diğer dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır. Saydığımız semptomların biri veya birkaçının varlığı görüldüğü durumlarda dehidrasyondan şüphelenilebilir.

2. Deri Döküntüsü

Yenidoğan bebeklerde cildin anne rahmindeki korumadan çıkıp, yeni dünyaya alışma süreci olacaktır. Bu süreçte deri döküntüleri görülebilir ve dudaklardaki deride çatlama ve soyulmalar görülebilir.

3. Dudakları Emmek

yenidoğan bebeklerin en güçlü refleksi emme refleksidir. Süt emmek için yapılan dudak hareketinin sıklığı zamanla dudakların kurumasına ve çatlamasına neden olabilir. Tükürük buharlaştığında dudaklarda görülen susuz kalma durumu nedeniyle çatlamalar meydana gelebilir.

4. İlaç Kullanımı

Bebeklerde sağlık sorunlarının tedavisinde veya takviye edici amaçlı kullanılan bazı ilaçlar, dudaklarda kuruluk ve çatlamaya neden olabilir. İlacın doğal etkisi olabileceği gibi yan etkisi olarak görülebilecek bu durumla karşılaşıldığında pediatri doktoruna var olan semptomu bildirmeniz önemlidir.

5. Kawasaki Hastalığı

Kawasaki hastalığı, 3 aylık bebeklerde başlayıp 2 yaşına kadar görülebilen bir durumdur. Nadir görülmekle birlikte ateş ve iltihaplanmaya sebep olabilmektedir. Ateşlenmeye neden olduğu gibi bebeklerde dudak kuruluğu bu dönemde gelişebilir, kol ve bacaklarda deri döküntülerine neden olabilmektedir.

Bebeklerde Dudak Çatlaması Tedavisi

Pediatri uzmanı ile görüşmeden önce bebeklerde dudak çatlamasının iyileşmesi adına evde tedavi yöntemleri uygulanabilir. Uygulanabilecek yöntemler arasında;

Anne Sütü

İlk altı ay boyunca bebeğin tüm ihtiyacı olan anne sütü, bebeklerin kurumuş dudakları içinde çare olabilir. Sütü direkt bebeğin dudaklarına damlatıp, parmağınızla nazikçe yayarak dudakların nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Dudağın üstündeki nemli ortamın tekrardan oluşmasını sağlayacak olan anne sütünü birkaç gün düzenli şekilde bebeğin dudaklarına uygulamalısınız. Düzenli uygulama sonrası çatlama ve kurulukta azalmalar görüldüğü durumda bu yöntemi azaltarak ara ara uygulayabilirsiniz.

Vazelin

Yetişkinlerde dudak kuruluğu durumunda sıklıkla dudak nemlendiricileri kullanılmaktadır. Ancak kullanılan dudak nemlendiricileri içerisinde bebekler için uygun olmayan birçok madde bulunmaktadır. Bu nedenle daha doğal içeriğe sahip olan vazelinler tercih edilebilir. Ancak birçok çeşidi bulunan vazelinlerin bebekler için uygun olmasına dikkat etmelisiniz. İçeriğinde; mentol, okaliptüs, fenol veya salisilik asit bulunan dudak vazelinleri bebekler için uygun değildir. Bu maddelerden uzak durarak, bebeklere uygun vazelini bebeğinizin dudağına bir pamuklu çubuk yardımıyla sürebilirsiniz. Dudaklardaki tahrişi yumuşatarak yavaş yavaş iyileşmesine olanak sağlayacaktır.

Bebeklerde dudak kuruluğunun nedeni sadece yüzeysel sebeplerden kaynaklı ise bahsettiğimiz uygulamalar faydalı olabilir. Ancak susuzluk veya yetersiz beslenme kaynaklı olabilen dudak çatlakları için tıbbi yardım almanız ve doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle evde uygulanabilen yöntemleri deneyip sonuç alamadığımız durumlarda pediatri uzmanı ile görüşmeniz önemlidir.

Yenidoğan Bebeklerde Dudak Çatlaması Önleme

Bebeklerin ciltleri, yetişkin ciltlerine göre oldukça hassastır. Her türlü hava değişikliği, sıcaklık değişiklikleri, beslenme düzenindeki farklılıklar cildi etkileyebilir. Çok dikkatli olunması gereken bu dönemde bebeklerin bulunduğu odayı nemli tutmak ve sıcaklığın stabil olmasını sağlamak önemlidir.Bebeğinizin bulunduğu odanın çok sıcak veya çok soğuk olmaması cilt ve dudak kuruluğunu önlemenizi sağlayabilir. Bebeğinizle dışarıda yaptığınız yürüyüşlerde ağız kısmını rüzgar ve güneşten koruyacak atkı kullanarak önlem alabilirsiniz.

SONUÇ

Yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülen dudak çatlamaları, yeni ebeveynleri telaşlandıran durumlar arasındadır. cilt değişimi yaşayan ve uyum sürecinde olan bebeklerde tehlike arz etmeyen bu durum nadir olarak farklı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Susuzluk, vitamin eksikliği bazen de yetersiz beslenme kaynaklı ortaya çıkabilen dudaklarda kuruluk için pediatri uzmanları ile görüşülmesi gerekmektedir. Durumun gözlemlendiği süreçte iyileşme sağlanmazsa, dudaklardaki kuru görüntüye neden olan durumun tespiti için çocuk hastalıkları doktoruna başvurmanız gerekebilir. Bebeğinizde dudak kuruluğu gözlemliyorsanız, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde dudak çatlaması ciddi bi durum mudur?

Bebeklerde dudak çatlamaları ve kurumaları genellikle ciddi bir durumun belirtisi değildir. Nadir olarak bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir ancak çoğunlukla hava değişimleri ve beslenme düzeni ile alakalı olarak ortaya çıkmaktadır.

Susuzluk bebeklerde dudak çatlaması sebebi midir?

Evet. ilk altı ay boyunca anne sütü dışında ek gıda kullanılması önerilmez ve bazen anne sütü bebeğe az gelebilir. Fazla sıcak olan dönemlerde su isteği artabilir ve dehidrasyon ortaya çıkabilir.

Vitamin eksikliği bebeklerde dudak kuruluğu yapar mı?

Bebeklerde vitamin eksikliği, dudaklarda kuruma ve çatlamaya neden olabilir. Çinko, A, B ve C vitaminlerinin eksikliği bu durumun nedeni olabilir. Pediatri uzmanı ile görüşerek, gerekli testlerin yapılmasının ardından vitamin eksikliğine yönelik tedavi yöntemi uygulanabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣