Kadınlarda Kısırlık: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kısırlık nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kısırlık, tüm dünyada giderek artış gösteren ciddi bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı yayınlarda, eğer bir çiftin 1 yıl boyunca korunmadan cinsel ilişkiye girmesine rağmen çocuğu olmaz ise, ortada kısırlık probleminin olduğuna işaret ediyor. 35 yaşını aşmış çiftlerde ise 1 yıl süresi, 6 aya indirilebiliyor.

Kısırlık Nedir?

Kısırlık, yer yüzünde aynı anda iki insanı da etkileyen tek hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Neyse ki, bu hastalığın tedavisi mevcuttur. Fakat önce, kısırlık nedir sorusunun yanıtını bulmamız gerekmektedir. Kısırlık, üreme ile ilgili bölgelerdeki sağlığın bozulması sonucunda oluşan, çocuk sahibi olamama durumudur. Bu noktada önemli olan şey, kişilerin çocuk sahibi olmasını engelleyen faktörleri ortadan kaldırmaktır. İlk olarak çocuk sahibi olmaları için kendilerine üreme sağlıklarının yeniden kazandırılması için çaba gösterilmelidir.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda kısırlık nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterse de, genellikle çocuk sahibi olamayan bir kadında, aşağıda yer alan belirtilerin çoğuna rastlamak mümkündür:
 • Hormon problemleri
 • Doğuştan gelen rahim sorunları
 • Aşırı kiloya bağlı yumurtlama problemleri
 • Rahim ağzı sıvısının az ya da kalitesiz oluşu
 • Endometriozis hastalığı
 • Cerrahi operasyon sonrası ya da enfeksiyon kaynaklı rahim yapışıklıkları, tıkanmaları ya da tüp hasarları
 • Pelvik enfeksiyonlar
 • Tiroid
 • Genetik problemler ve hastalıklar
 • Madde kullanımı ve bağımlılığı
 • Psikolojik problemler

Kısırlık Belirtileri

Bazı kadınlarda kısırlık belirtileri görünmezken, çoğu kadın için bu belirtiler çok sayıda olabilmektedir. Üreme dönemindeki kadınlarda en basit ve en net kısırlık belirtisi, düzensiz görülen adetlerdir. 21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren yumurtlamalar kısırlık belirtileri arasındadır. Yine, aşırı yoğun kanamalar ya da normalden uzun süren kanamalar da kısırlık belirtisi olabilmektedir. 2 gün gibi çok kısa süre görülen ve çok düşük kanama, hatta damlama şeklinde yaşanan muayyen dönemler de kısırlığın belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Öte yandan ciltteki değişiklikler, yoğun kıllanma, saç dökülmesi, hızlı kilo alma veya verme ve bel – sırt ağrıları gibi belirtiler kısırlığı işaret ediyor olabilir. Cinsel ilişki esnasında yoğun ağrı, ciddi bir kısırlık belirtisidir.

Kadınlarda Kısırlık Tanısı

Kadınlarda kısırlık tanısı koyulabilmesi için, düzenli olarak 1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye giriliyor olması ve çocuk sahibi olamamaları beklenmektedir. Öte yandan, çeşitli test ve tetkiklerle de kısırlığa neden olan faktörlerin ya da hastalıkların teşhisi yapılabilir. Çok sayıda hastalık kısırlığa neden olabileceği için, hastalığın teşhisi yapılıp, tedavi edilir ise, kısırlık için hem tanı hem de tedavi yapılmış olur.

Kadınlarda Kısırlık Tedavisi

Kadınlarda kısırlık tedavisi denildiği zaman akla ilk olarak tüp bebek tedavisi gelmektedir. Fertilite tedaviler arasında farklı yöntemler de bulunur. Hangi yöntem ile gebelik deneneceğine doktorlar çok sayıda değişkeni göz önünde bulundurarak karar verirler. Fakat, kadınlarda doğal yollardan gebe kalmanın sağlanması çok daha büyük önem taşımaktadır. Öte yandan çeşitli fertilite ilaçları, aşılama tedavileri ve cerrahi yöntemlerle de kısırlık tedavisi mümkün olmaktadır. Myom ameliyatı, robotik cerrahi ve histeroskopi yöntemi ile de kısırlık tedavisi mümkün olabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kısır olan bir kadın regl olur mu?

Üreme çağındaki kadınlarda adet kanamalarındaki düzensizlikler, en basit kısırlık belirtileri arasındadır.

Kadınlarda kısırlık olduğu nasıl anlaşılır?

Yumurtalamada ortaya çıkan bozukluklar, tüplerin hasarlı olması, alerjik nedenler, rahim kaynaklı problemler ve endometriozis gibi nedenlerden anlaşılır.

Kısırlık testi için hangi bölüme gidilir?

Erkekler kısırlık için üroloji, kadınlar ise kadın hastalıkları ve doğum bölümüne gitmelidir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣