Alerji Testi: Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alerji testi işlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzman Doktorları, alerji testi ile ilgili merak edilen her şeyi anlattı.

Alerji Testi Nedir?

Alerji testi yaptıracak olan insanların genel olarak en çok merak ettikleri konu, hiç şüphesiz alerji testi nedir sorusu olmaktadır. Alerji testi, kişinin herhangi bir maddeye karşı alerjisinin olup olmadığını anlamak için yapılan testtir. Değişik şekil ve amaçlar için kullanılan birkaç alerji testi mevcuttur. Solunumsal alerjenler için en sık başvurulan alerji testi Prick (delme) test olarak adlandırılan testtir. Bunun dışında ilaç alerjileri için sulandırılmış çok az miktarda alerjenin göze damlatılması veya cilt altı uygulanması, temas alerjileri için Patch (yama) testi olarak adlandırılan alerjenin belli süre cilde temas ettirilmesi gibi yöntemler mevcuttur. Cilt testleri kadar etkin olmasa da, kanda da alerji testi yapılabilmektedir. Ayrıca gıdaların tolerasyonu ile ilgili olarak yapılan ve sıklıkla yanlış alerji testleri olarak adlandırılan kandan bakılan Gıda intolerans testleri de mevcuttur. Her şeye rağmen bütün testler yapılsa da alerjenin bulunup ortaya çıkarılmasının bir garantisi yoktur. Çünkü her şeyin farklı kişilerde alerjiye neden olması mümkündür. Kullanılan ilaçların dahi çok çok nadir olsa da bazı kişilerde ilaç alerjisi yapması mümkündür. Yani sayı milyonları hatta milyarları bulabilir. Bu kadar şeyin ne testini yapmak mümkündür, ne de bu kadar şeyin standardize edilmiş test materyali vardır. Örneğin soğuk ya da güneş alerjilerini ancak ortamda bulunduğumuzda tespit edebiliriz. Yani yapılan testler alerjeni ortaya çıkarıyorsa çok anlamlıdır, çıkarmıyorsa alerji yok dememiz mümkün değildir. Alerjeni ortaya çıkarma çabamızın en önemli sebebi neyden korunabileceğimizi bilmemiz içindir, yoksa alerjenin çeşidine göre alerji ilacı seçilmez, verilecek alerji ilacını hastalığın çeşidi ve şiddeti belirlemektedir. Örneğin cilt alerjilerinde cilt kremleri yeterli olabilirken anjionörotik ödem ve anafilaksi gibi durumlarda acil tıbbi müdahale yapılması gerekir.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji testi nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilmek için, solunum alerjilerinde sık kullanılan prick testin yapılışından kısaca bahsetmek gerekir. Öncelikle hangi alerjenlerin testinin yapılması gerektiği belirlenmelidir. Solunum alerjileri daha çok, havada uçuşan çoğu zaman gözle göremediğimiz partiküllerin solunum yollarına girmesi ile oluşur. Bunların en önemlileri, toz, polen, küf mantarı ile kedi, köpek tüyleri ve böcek salgı ürünlerinin partikülleridir. Özellikle yapılacak polen testini belirlemede kişinin yaşadığı bölgedeki polen takviminden istifade edilmelidir. Örneğin çölde yaşayanlarla, yeşillikler içinde yaşayanların polen alerjileri farklı olacaktır. Belirlenen bu alerjenlerle test yapılır. Testin yapılışında belirlenen her alerjen için sayı olarak azsa kolda, sayı olarak fazla ise sırtta testin yapılacağı yer işaretlenir, alerjenler buralara damlatılır, alerjenin üzerinden genellikle plastik uçlu, delicilerle bu alerjenin cilt içerisine girmesini sağlayacak canı acıtmayan çok küçük delikler açılır ve sonrasında alerjenler kurulanır. 20-30 dakika kadar beklendikten sonra test bir uzman tarafından değerlendirilir ve raporlanır. Değerlendirme ve raporlamada negatif ve pozitif kontrollerden faydalanılır. Değerlendirme raporunda alerji ya -, +, ++, +++, ++++ olarak ya da alerjenin çapı ölçülerek milimetre cinsinden belirtilir. Tekrar hatırlatmak isterim ki, alerji testinin negatif çıkması kişinin alerjik olmadığını göstermez. Klinik şüphe varlığında kan tetkiklerinden de faydalanılmalıdır. Prick alerji testinin çok çok nadir olarak ciddi alerjik reaksiyona neden olabileceği unutulmamalıdır.

Çocuklarda Alerji Belirtileri

Çocuklarda alerji belirtileri görüldüğü durumlarda mutlaka bir alerji testi yapılması gerekmektedir. Bebekte alerji belirtileri asla gözardı edilmemelidir. Zira çoğu alerji türü hayati tehlikeye neden olabilmektedir. Bebeklerde alerji ile mücadelede alınabilecek ilk ve en önemli önlem hiç şüphesiz anne sütü kullanımıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Alerji olduğu nasıl anlaşılır?

Kaşıntı, burun tıkanıklığı, sık hapşırma, kronik öksürük, nefes darlığı ya da hırıltı, vücutta döküntü ya da şişlik gibi belirtiler yer alır.

Alerji testi nerede yapılır?

Özel ve devlet hastanelerinde, sağlık kuruluşlarının alerji ve klinik immünoloji bölümlerinde yapılır.

Alerji testi nasıl yapılır ve ne kadar sürer?

Besin alerjisi için deriden ve kandan yapılır. Deriden yapılan test 20 – 30 dakika gibi kısa bir zaman içerisinde sonuç verir.

Alerji testi acıtır mı?

Bu test acı ya da herhangi bir rahatsızlık vermez. Sadece biraz kaşıntı yapabilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣