Kapsül endoskopi

Kapsül Endoskopi Nedir? Normal Endoskopi ile Farkları Nelerdir?

Kapsül endoskopi tekniğiyle, gastroskopi ve kolonoskopi ile ulaşılamayan ince bağırsakların görüntülenmesi sağlanabilmektedir. Gastroskopi ve kolonoskopi ile görüntü almanın zor olduğu ince bağırsaklardan görüntü almaya yarayan kapsül endoskopi tekniği, modern tıbbın son teknolojilerinden birisidir. Büyük bir hap şeklindeki kapsül, hastaya yutturulur ve kapsülün içinde bulunan kamera ile bütün sindirim sistemi incelenebilir. Tam olarak yeri belirlenemeyen gastroinstestinal kanamalar, uzun süreli ishal, crohn hastalığı, karın ağrıları gibi rahatsızlıkların tespitinde ciddi başarılar elde edilmektedir. Ağrısız ve yan etkisiz bir yöntem olması, güvenilirliğini artırmaktadır.

Kapsül Endoskopi Nedir?

Kapsül endoskopi yöntemiyle ince bağırsak hastalıkları rahatlıkla araştırılabilmektedir. Gastroskopi ile yemek borusunu, mideyi ve ince bağırsağın ilk bölümü olan on iki parmak bağırsakları incelenebilmektedir. Kolonoskopi ise daha ziyade kalın bağırsak ve ince bağırsağın son bölümü olan terminal ileum için uygulanmaktadır. Arada bulunan ve 6 metrelik uzunluğuyla hiç de küçümsenemeyecek bir yeri bulunan ince bağırsağın incelenebilmesi için kapsül endoskopiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Kapsül Endoskopinin Özellikleri

Endoskopik kapsül, büyük bir hap boyutlarında üretilmiştir. İçerisinde mini kamera, ışık, anten, mikroçip ve batarya bulundurmaktadır. Kablosuz bir cihaz olarak mide ve kalın bağırsak sindirim sistemi hareketlerini inceleyebilmektedir. Batarya bitimine kadar sindirim sistemi içerisinde binlerce fotoğraf çeker. Hastanın karan bölgesine elektrotlar yapıştırılır ve kapsülün çektiği fotoğraflar sinyaller aracılığıyla bu elektrotlara gönderilerek kayıt altına alınır. Kapsüllerin ortalama süresi 8 saattir ve bu sürenin sonuna kadar fotoğraf çekmeyi sürdürür.

Kapsül Endoskopi İşlemi Kimlere Yapılır?

Kapsül kamera ile endoskopi, en çok belirlenemeyen gastrointestinal kanamaları olanlara ve crohn hastalığı gibi ince bağırsaklara yerleşebilen iltihap hastalıklarında kullanılmaktadır. Sebebi belirlenemeyen demir eksikliği kansızlığı, geçmeyen ishal, karın ağrıları ve kontrolsüz kilo kaybı gibi nedenlerle de kapsül endoskopi yöntemi tercih edilebilmektedir. Öte yandan ince bağırsaklarda ortaya çıkan poliplerin ya da tümörlerin tanısı için de uygulanabilmektedir.

Endoskopide Kapsül Yöntemi Nasıl Uygulanır?

İşlemin gerçekleştirileceği gün sabah hiçbir şey yenmemesi ve hastaneye gelinmesi gerekir. Bir bardak su ve kapsül hastaya içirilir. İşlem bu kadar kolaydır. Hasta kapsülü yuttuktan 2 saat sonra su içmeye başlayabilir. 4 saat sonrasında da ağır olmayan yiyecekleri tüketmeye başlayabilir. 6 saat sonra hastanın tekrar hastaneye dönmesi istenmektedir. Bu 6 saatlik süre zarfında hastanın bağırsak hareketliliğinin sağlanabilmesi için basit seviyelerde yürüyüşler gerçekleştirmesi istenir. Fakat koşu yapmak ya da zıplamak gibi seviyelerde aktivitelerden uzak durması önemlidir. Kapsülün 8 saatlik şarjı vardır ve bu süre zarfında tüm bağırsak sistemini dolaşmış olması gerekir. Hasta çeşitli elektrotlara bağlanır ve çekilen fotoğraflar indirilmeye başlanır. Doktorların bu görüntülerin tamamını incelemesi ortalama 3 saat sürer.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileler ve kalp pili kullananların bu tekniği uygularken dikkatli olması gerekmektedir. Yutma problemleri olan hastalar da dikkatli olmalı, doktor kontrolünde hareket etmelidir. Hasta daha önceden ince bağırsak ameliyatı olmuşsa ve bağırsağının dar olduğu düşünülüyorsa, kapsülü yutmadan önce ince bağırsak grafisi çekilmelidir. Kronik mide duodenum ülseri olan hastalar, mide çıkışında ya da duodenumda daralma yaşayabilirler. Böyle hastaların kapsüllerinin ince bağırsaklara giriş yapamayacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Eğer hasta bir takım ilaçlar kullanıyorsa ve bu ilaçlar kapsül endoskopi metodu için uygun değilse, işlemden 4 gün önce bırakılmalıdır. İşlemin yapıldığı gün hastanın alışveriş merkezleri gibi yerlerde bulunan x-ray cihazlarından geçiş yapmaması gerekmektedir. Kapsül bedenden çıkana kadar hastanın MR çektirmemesi de çok önemlidir. Operasyon sürecinde cep telefonlarından da uzak durmak gerekmektedir.

Kapsül Endoskopi Yaş Sınırı

Kapsül endoskopi işleminin uygulanabileceği net b ir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak genellikle yetişkin insanlarda tercih edilmektedir. Yutma problemi yaşanabileceği için çok küçük ya da çok yaşlı insanlarda tercih edilemeyebilir. Literatür 8 – 10 aylık bebeklerden 85 yaşındaki insanlara kadar uygulamanın gerçekleştirilebileceğini belirtmektedir. Fakat bu grup içerisindeki hastaların kapsül endoskopiden sonra hangi avantajları elde edeceğinin önceden netleştirilmesi gerekmektedir.

Kapsül Endoskopinin Dezavantajları

Canlı bir görüntüleme hizmeti verememesi, kapsül endoskopinin en büyük dezavantajlarından birisidir. Gastroskopi ya da kolonoskopi yöntemlerindeki gibi doktor tarafından kontrol edilen bir görüntüleme işlemi değildir. Bu yüzden şüphe uyandıran bir noktada durmak ve detaylı incelemek ya da istenilen alana geri dönüp tekrar bakmak mümkün değildir. Aynı zamanda farklı bir açıyla şüpheli noktayı inceleme ya da şüphenin üzerini örten bir sekresyon vesaire varsa, bunu suyla temizleyip inceleme şansı bulunmamaktadır.

Polip, yara, kanama ya da bir kitle görülmesi halinde, kesin bir teşhiste bulunmak amacıyla biyopsi almak mümkün değildir.

Kapsül endoskopinin, normal endoskopiler gibi tedavi edici bir yönü bulunmamaktadır. Normal endoskopilerde bir kanama tespit edildiğinde, müdahalede bulunabilmektedir.

Normal endoskopilere göre kapsül endoskopi biraz daha pahalıdır. Aynı zamanda kapsül endoskopi çok sayıda kurum tarafından karşılanmamaktadır.

Kapsül Endoskopinin Geleceği

İlerleyen yıllarda, kapsüller canlı olarak doktorlar tarafından izlenebilecek hale gelecektir. Yani doktorlar, kapsülün ilerlemesi esnasında görüntüleri canlı olarak izleyebilecekler. Gerçekleşen teknolojik gelişmelerle birlikte, uzaktan kumanda edilebilecek kapsüller de üretilecektir. Hali hazırda bu tarz geliştirmelerin çalışmalarına başlanmıştır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kapsül endoskopiden sonra ağrı olur mu?

Oldukça kolay ve ağrısız bir görüntüleme yöntemidir. Ancak çok nadir olarak kapsülün bağırsaklarda takılıp kalma riski vardır. Bu gibi istenmeyen durumlar dışında herhangi bir ağrı oluşmaz.

Endoskopik kapsül manyetik alanlardan etkilenir mi?

Evet, bunun için alışveriş merkezlerindeki gibi elektronik kontrol ünitelerinden ve hastanede yer alan MRG cihazlarından uzak durulması gerekir.

Yaş sınırı var mıdır?

Her yaştaki hastaya uygulanabilme özelliği olsa da, genellikle erişkin hastalara uygulanır. Ancak yutma sorunundan dolayı çok yaşlı ve çok küçük çocuklar için uygun olmayabilir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.