Karpal Tünel Sendromu İçin Fizik Tedavi

karpal tünel sendromu fizik tedavi uygulamaları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Karpal tünel sendromu fizik tedavi uygulamaları, hastalığın neden olduğu ağrı ve uyuşmanın giderilmesinde kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Kartpal tünel sendromu olan kişilerde fizyoterapi uygulaması hakkında merak edilenlere, makalemizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu, bileklerdeki sinirlere baskı yapılması sonucunda ellerde ve parmaklarda oluşan karıncalanmalar. Sinirlerdeki baskı nedeniyle, uyuşma ve ağrı görülmesi nedeniyle basit günlük hareketler bile yapılamayacak hale gelebilir. Özellikle uyurken veya el bileğinizi yoracak hareketlerin ardından uyuşmalar daha hissedilir hale gelebilir. Karpal tünel sendromu ameliyatı sonrası iyileşme veya ameliyatsız iyileşme yöntemlerinin denenmesi için fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri denenebilir. Ancak sıklıkla tekrar edebilen karpal tünel sendromunun iyileşmesi uzun sürebilir. Bu nedenle sendromun erken teşhis edilmesi ve hızlı tedavi uygulanması önemlidir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Karpal tünel, bilekten başlayarak parmaklara uzanan karıncalanmalarla kolaylıkla fark edilebilir. Diğer karpal tünel sendromunun belirtileri şunlardır:

  • parmaklarınızda ağrı
  • elinizde veya kolunuzda ağrı
  • uyuşmuş eller
  • karıncalanma veya iğneler batma hissi
  • zayıf bir başparmak veya kavrama zorluğu

Bu semptomlar genellikle yavaş başlar ve bazen kendiliğinden düzelebilir. Ancak zamanla tekrar oluşan ve şiddeti artan ağrılar bilekte sinir sıkışması belirtileri arasında görülebilir. Genellikle geceleri daha kötü hissedilen bilek ağrısı, uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Karpal tünel ameliyatı olmadan önce denenebilecek yöntemler arasında, karpal tünel fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları olmaktadır. Bir sonraki başlığımızdan fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Karpal Tünel Sendromu Fizik Tedavi Uygulamaları

Fizik tedavi uygulamaları, uzman bir fizyoterapist tarafından uygulanmalıdır. El bileğinizdeki güç ve hareketliliğinin tekrardan kazandırılmasında ve ağrıların azaltılması için fizyoterapist eşliğinde çalışmalar yapabilirsiniz. El fizyoterapisinde uzmanlaşan kişiler, el bileğindeki sinir ve tendonların iyileşmesine odaklanır. Karpal tünel sendromu fizik tedavi uygulamaları, el bileğindeki ağrıyı azaltmaya ve hareketliliği sağlamak için yapılmaktadır.

Fizik tedavi uygulamalarında hangi yöntemlerin seçileceğine fizik tedavi uzmanı doktorlar karar vermektedir. Seçilen terapilerin seansları, hastalığınızın evresine göre değişiklik gösterebilir. Terapistinizle beraber bilekte sinir sıkışması egzersizleri yaptığınız gibi, evde fizik tedavi egzersizleri yapmanız için de bazı öneriler verilebilir. Fizyoterapistiniz, bileğinizi düz tutmanız için ortopedik bir bileklik almanızı isteyebilir ve bunu gece boyunca takmanızı önerebilir. Ağrıyı azaltmaya yönelik takılan bu bileklikle bileğinizi, daha az oynanabilir, ağrıların azalması sağlayabilirsiniz.

Karpal Tünel Sendromu Fizik Tedavi Önerilerim Arasında;

  • Evde, işte yapılabilecek basit egzersizler
  • Semptomların azaltılması için yüksek frekanslı titreşim
  • Karpal tünel sendromu elektroterapi
  • Germe yoluyla tünel kanalını genişleten el traksiyon cihazı

Fizyoterapistiniz ile birlikte yaptığınız çalışmalarda, el bileğindeki ağrıların azaltılması için uygulanabilir. El ve parmaklardaki karıncalanmaların azalmasıyla beraber, günlük işlerinizi daha rahat yapmaya başlayabilirsiniz. Fizik tedavinin işe yarayıp yaramadığını, zaman içerisinde vücudunuzdaki değişiklikleri takip ederek fark edebilirsiniz. Bileğinizdeki sinir sıkışması fizik tedavi uygulamaları ile çözülemedi durumlarda karpal tünel ameliyatı yapılması gerekebilir. Yapılabilecek alternatif çözümlerin etki etmediği durumlarda ağrıların giderilmesi için son aşama olarak ameliyat uygulaması yapılabilir. Ancak ameliyat öncesi ağrıların azalması ve yüksek oranda düzeltme sağlanması adına el bileğinde fizik tedavi uygulamaları tercih edilebilir.

Karpal Tünel Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi

Karpal tünel sendromu ameliyatı sonrası, hareket kısıtlamasının ortadan kalkması ve eski hareketliliğinize kavuşulması adına fizik tedavi egzersizleri yapılmalıdır. Karpal tünel sendromu ameliyatı sonrası egzersizler bileğinizin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda fizik tedavi sayesinde ameliyat sonrası komplikasyon riski azaltılabilir ve cerrahi yara izleri ortadan kaldırılır. El bileğinin esnekliği tekrar kazandıracak özel hareketler fizyoterapistler eşliğinde uygulanabilir. Evdeki işlerinizle uğraşmak el bileğinizdeki ağrıyı arttırabileceği için, hastanede yatarak fizik tedavi uygulamalarını da düşünebilirsiniz. Yatarak fizik tedavi sayesinde 24 saat özel bakım görebilecek ve günlük ihtiyaçlarınız karşılanacaktır.

 

Sonuç

Karpal tünel sendromu, hayat standartlarını düşüren ciddi ağrılara sebep olan önemli rahatsızlıklardan biridir. Sürekli kullandığımız bilek ve el hareketlerinde kısıtlamaya ulaşılabilecek ağrılara neden olabilir. Hastalığın teşhisinin ardından ağrıların azaltılması adına fizik tedavi ve rehabilitasyon, evde fizik tedavi veya cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Bu yöntemler arasında ameliyat öncesi yöntemlerden olan fizik tedavi sıklıkla tercih edilmektedir. Isı uygulaması, titreşim uygulaması gibi tedavi yöntemleri ile el bileğindeki baskıyı azaltarak, ağrılar giderilmeye çalışılmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları ile hastalıkta yüksek oranda düzelme sağlanabilir, iyileşme gözlemlenebilir. El bileği egzersizlerinin doğru uygulanması başarılı sonuç alabilmek açısından önemlidir. Başarılı sonuçlar için el bileği egzersizlerinde uzman olan fizyoterapistlerle birlikte uygulamalar yapılabilir. Alanında uzman fizyoterapistlerle çalışmak için Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz. Öncelikle doktorlarımıza muayene olarak, uzman fizyoterapistlerle seanslarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Karpal tünel fizik tedavi hareketleri evde yapılır mı?

Fizyoterapistiniz ile beraber yaptığınız hareketlerin bazılarını, gösterildiği şekilde evde de uygulayabilirsiniz. Fizyoterapistiniz ile danışarak, uygun görülmesi durumunda kendinizi zorlamadan egzersiz uygulayabilirsiniz.

Fizik tedavi seansları kaç dakika sürer?

Fizik tedavi seansları uygulama süresi 20 dakika ile 60 dakika arasına değişebilmektedir. uygulamaların süresi, seans sıklığına ve hasarlı bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣