Kuru İğneleme: Nedir? Nasıl Yapılır?

kuru iğneleme yapılan hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kuru iğneleme uygulaması, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri arasında sıklıkla kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Fizik tedavide kuru iğne kullanımı hakkında merak edilenler ve daha fazlasına makalemizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Kuru İğneleme Nedir?

Kuru iğneleme, belirli kas ve iskelet sistemi sorunları olan hastalarda başarılı olan minimal düzeyde rahatsızlık veren bir tedavi yöntemidir. Eğitimli fizyoterapistler tarafından uygulanan kuru iğne tedavisi, ince bir iğnenin vücuttaki belirli sinir noktalarını tetiklemesi için kullanılır. areket bozuklukları ve ağrıların giderilmesi adına uygulanan yöntemde tetik noktalarını bilmek önemlidir. tetik noktaları, hareket açıklığın kısıtlayabilen, işlevleri bozabilen önemli noktalardır. Bu nedenle işlemin profesyonellerce yapılması oldukça önemlidir.

Fiziksel terapistlerin tedavi ettiği en yaygın sağlık sorunlarından birisi vücuttaki ağrılardır. Yaralanmalar ve kronik sağlık koşullarına kadar çeşitli nedenlerle ağrı yaşanabilmektedir. Ağrı tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon kullanımı en etkili yollarından biridir.

Fizik tedavi alanında kullanılan süspansiyon tedavisi , masaj tedavisi, egzersiz tedavisi gibi birçok farklı tedavi yöntemi ağrıların azaltılması ve hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Kuru iğne tedavisi, ağrıyı hafifletmek için diğer terapilerle birlikte çalışabilir.

Fizik tedavide kuru iğneleme tedavi süreci, cilde ince ve katı iğnelerin yerleştirilmesi işlemidir. Kuru iğnelemede batırılan iğneler o kadar küçük ve ince ki acı vermezler. Sadece uyarıcı olarak kullanılan iğneler kıl iğne şeklindedir. Uygulama esnasında hissettiğiniz şey, iğnelerin sokulduğu bölgedeki ağrı ve gerilimin hafiflemesi olacaktır. İğneler, vücuttaki tetik noktalara veya ağrıya neden olan gerilimin olduğu bölgelere yerleştirilmektedir.

Neden Kuru İğneleme Denir?

“Kuru iğneleme” terimi, iğneden herhangi bir sıvı veya ilaç verilmediğini için kullanılmaktadır. Bu uygulama, herhangi bir ağrı kesici veya sıvı enjeksiyon içermemektedir. Kuru iğneleme, derinin üst tabakasına katı, ve kuru iğneler sokmayı içermektedir.

Kuru İğneleme Tetik Noktası nedir?

Vücuttaki tetik noktaları, kasın gerildiği noktalar olarak adlandırılabilir. Tendonlar ve bağlar bazen çok sıkıysa, kastaki gevşeme noktaları ağrı için tetikleyici noktalardır. Kastaki bu noktalarda tahriş olabilir veya iltihaplanma meydana gelebilir. Meydana gelen iltihaplanmalar veya zedelenmeleri kasta ağrıya neden olan durumlardır. Kuru iğne, iğnelerin bu konumlara yerleştirilebilmesi için tetik noktaları bilinmelidir. Tetik noktaları bilinmeden batırılan iğnelerin ağrıya bişr etkisi olmayacaktır. Bu nedenle uygulamanın güvenilir merkezlerde, sertifikalı profesyoneller tarafından yapılması önemlidir.

Kuru İğneleme Hangi Koşulları Tedavi Edebilir?

Kuru iğne, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının birçok alanında kullanılmaktadır. Kuru iğneleme tekniği kullanılan hastalıklar arasında;

 • tenisçi dirseği
 • ağrılı kas spazmları
 • omuz hareket kısıtlılığı
 • duruş bozukluğuna bağlı kas ağrısı
 • skolyoza bağlı kas ağrısı
 • spor yaralanmaları sonra gerilme
 • tendinit
 • kas gerilmeleri
 • sırt ve boyun ağrısı
 • baş ağrıları
 • patellofemoral ağrı sendromu
 • travma sonrası omurga ağrıları

Bahsedilen durumların fizik tedavisinde kuru iğnelemeden faydalanılmaktadır. Bahsedilen durumlarda kaslardaki gerginliği almak için tetik noktalarına yapılan iğneleme ile gerginlik azaltılır. Ağrıların azalmasına olanak sağlayan uygulama fiziksel tıp ve rehabilitasyon tedavilerinde kronikleşen ağrıların azalmasında etkili oluyor.

Kuru İğneleme Nasıl Yapılır?

Kuru iğneleme uygulaması, tetik noktaları (kulunç) bularak, bu noktalarda yapılan uygulamayı içermektedir. Halk arasında kulunç olarak tedavi edilen bu noktalara batırılan iğneler, birkaç saniye bekletilir ve bu noktalar gevşetilir. Tetik noktalarda güvenli şekilde kullanılan kuru iğneleme yönteminde çok ince iğneler kullanılarak bu noktalara batırılır. Kulunçlarda uygulanan iğne batırma yöntemi sonrası gerginlik azaltılır ve ağrı zamanla düzelme gösterir. Uygulama aralıkları, kaslardaki gerilme ve uygulamanın yapılacağı bölgeye göre değişmektedir. Haftada 1 defa uygulanabilen kuru iğne bazen 1 – 3 seans yeterli olurken, bazen 8 – 10 seans arasında devam edebilir.

Kuru İğneleme Acıtır mı?

Kuru iğneleme esnasında kullanılan iğneler çok ince olduğu için iğnelerin yerleştirilmesi ağrılı değildir. Enjeksiyon iğnesi ile ağrı hissetmenizin nedeni, iğnenin daha kalın olmasıdır. Aynı zamanda kuru iğneleme esnasında iğnenin içerisinden hiçbir sıvı gelmemesi nedeniyle ağrı hissetmezsiniz. Kuru iğne o kadar küçüktür ki fark etmeniz bile zordur. Hissedeceğiniz tek şey, kaslarımızdaki ve eklemlerdeki ağrı ve gerginlikten kurtulmanın getirdiği rahatlama hissidir. Kuru iğneleme acıtır mı? yazımızdan, kuru iğne uygulaması acı seviyesi hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Kuru İğneleme Akupunktur Gibi midir?

Kuru iğneleme akupunktura çok benzer görünse de, uygulama kökeni ve uygulama açısından oldukça farklıdır. Akapunktur ve kuru iğnelemenin tek ortak yani kullanılan ekipmandır. İki uygulamada a iğne kullanılmaktadır ancak uygulama yöntemleri farklıdır.

Akupunktur, Çin’de ortaya çıkan bir tıbbı tedavi şeklidir. Akupunktur, vücutta iğnelerin nereye yerleştirilmesi gerektiğini belirlemek için bir meridyen çizgisi haritası kullanmaktadır. Vücut boyunca enerji akışı olan noktaların harekete geçirilmesi sistemine dayanır. İğneler, vücutta enerjinin bloke olduğu ve ağrıya neden olan bölgelerin blokajını kaldırmak için yerleştirilir.

Kuru iğneleme yöntemi ise batı tıbbının bir parçasıdır. Kuru iğneleme uygulayan terapistler, hasta için ağrı kaynağı olan kaslardaki tetik noktalarını belirlenmesini öğrenirler. Tetik noktası konumu, hastadan alınan bilgilere ve hastanın ağrısının nedeni olabilecek ortopedik sorunları ortaya çıkaran tıbbi testlere dayanmaktadır. Bu nedenle kuru iğne akupunktur farklı oldukça belirgindir. Her iki uygulamada tek benzerlik benzer ekipmanların kullanılmasından kaynaklıdır.

 

Sonuç

Kas ağrılarından şikayetçiyseniz, sürekli ağrı kesici ve gevşetici ilaçlar kullanmanın ne kadar yorucu olduğunu bilirsiniz. Sadece günlük aktiviteleri gerçekleştirmek bile ağrılar nedeniyle oldukça zor olabilir. Ağrı kesici ilaçlar kas ağrılarında biraz rahatlama sağlar, ancak ilaçların yan etkileri yaşam kalitenizi düşürebilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasının bir parçası olarak kuru iğneleme tedavisi, ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilir. Ancak kulunçlarda kuru iğneleme tedavisinin ağrıları azalması için sertifikalı profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Fizyoterapi tedavisinin uzmanlar tarafından yapılmasını istersiniz, Avicenna Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kuru iğneleme kaç seans yapılır?

Kulunçlarda kuru iğne tekniği, ağrının olduğu bölge ve kaslardaki gerilmeye göre değişiklik gösterebilir. Uygulama bazen 1-3 seans arasında tamamlanırken, bazen 8-10 seans arasında etki göstermektedir. Seans süresine fizik tedavi uzmanı doktorunuz karar verecektir.

Sgk anlaşmalı fizik tedavi merkezleri nelerdir?

Sosyal güvenlik kurumu anlaşması olan sağlık kuruluşlarında, tedavinin bir kısmı sigorta tarafından karşılanmaktadır. Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde sgk desteği ile fizik tedavi uygulaması yaptırabilirsiniz.

Evde fizik tedavi güvenli midir?

Evde fizik tedavi uygulamaları, en güvenli şekilde fizyoterapist eşliğinde yapılmaktadır. Ancak evde fizyoterapist fiyatları bütçenize uymadığı durumlarda, fizik tedavi merkezlerinde uygulanan egzersizleri evde tekrarlayabilirsiniz. Ancak evde fizik tedavi uygulamalarında dikkat etmeniz gereken, egzersizleri fizyoterapistinizin gösterdiği şekilde yapmaktır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣