Katarakt Ameliyatı Öncesinde Göz Muayenesi

Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Katarakt ameliyatı, katarakta bağlı olarak gelişen görme sorunlarının tedavisi amacıyla uygulanmaktadır. Bu ameliyata duyulan ihtiyaç, yaşın ilerlemesine bağlı olarak kataraktın kötüleşmesi durumunda artmaktadır.

Katarakt Nedir?

Gözün içine giren ışınların retina tabakası üzerinde odaklanmasını sağlayan göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi sonucu ortaya çıkan göz hastalığına katarakt adı verilmektedir. Daha önce sorunsuz bir şekilde görüntüyü retinada odaklayan mercek bozulduktan sonra bu görevini yerine getiremez. Bunun sonucunda görme kusurları yaşanmaktadır. İleri evrede tamamen görme kaybına neden olan bu hastalık genellikle elli yaş ve üzeri yaş grubunda görülmektedir. Müdahale edilmediği takdirde ilerleyerek daha ciddi göz hastalıklarına neden olabilmektedir.

Katarakt Belirtileri

Bu göz hastalığında genel olarak görülen belirtiler şu şekildedir:

 • Bulanık görme,
 • Puslu görme,
 • Renkler de solukluk,
 • Yakın gözlüğüne ihtiyacın azalması,
 • Işıktan rahatsızlık,
 • Tek göz kapandığında çift üçlü görmek,
 • Yakını gözlüksüz de görebilmek,

Katarakt Tedavisi

Katarakt hastalığı ilaç tedavisi ile giderilmesi mümkün olmayan bir hastalıktır. Ancak ameliyat teknikleri ile iyileştirilebilmektedir. Bu ameliyatın gerçekleştirilmesi için kullanılan teknolojiler, ameliyatın başarılı olma şansını ikiye katlamıştır. Bununla birlikte hastanın görme kalitesi katarakt cerrahisi ile büyük ölçüde artmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Göz merceğinin işlevini yerine getirememesi olarak bilinen katarakt hastalığına bağlı görme kusurunun tedavi edildiği cerrahi tekniktir. Gözde katarakt ameliyatı genel olarak göz içindeki işlevini yitirmiş olan lensin çıkarılarak, yerine yeni yapay bir lens takılması süreçlerini kapsamaktadır. Lensin değiştirilmesi işlemi ortalama on beş dakika kadar sürmektedir. Ancak hazırlık ve toparlanma süreçleri ile birlikte bu süre bir saati bulmaktadır.

Hastaların bir çoğu katarakt operasyonu için tedirginlik yaşamaktadır. Ancak gelişen teknolojiler ile birlikte kullanılan teknikler son derece güvenlidir ve olumlu sonuç vermektedir. Operasyon hakkında endişenizin olmasının en büyük nedeni, yapılacak olan mercek ameliyatı ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmamanızdır. Bu nedenle alanında uzman bir göz hekimine başvurduğunuz zaman mutlaka size yapılacak olan katarakt operasyonu hakkında detaylı bilgi isteyin. Bununla birlikte doktorunuzun deneyiminden ve bilgisinden ne kadar emin olursanız, sürece olan güveniniz de o kadar artar. Bu sebeple başvurduğunuz hekimin uzmanlık alanı ve deneyimini araştırmanız bu süreçte size büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gözde katarakt operasyonuna duyulan ihtiyaç, yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan söz konusu görme kusurunun ilerlemesi durumunda artmaktadır. Yapılan çalışmalar özellikle elli yaş grubu bireylerin yüzde 5’inde katarakt olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanında yetmiş yaş ve üzeri bireyler için bu oran gittikçe artmaktadır. Bir genelleme yapacak olursak, katarakt 75 yaş grubu bireylerin yüzde 50’sini etkilemektedir. 80 yaş ve üzerindekilerin ise yüzde 70’i bu görme kusurundan etkilenmektedir. Hastalık baş gösterdiği andan itibaren ilk belirtiler görülmemekle birlikte daha sonraki evrelerde yavaş yavaş görme sorunları yaşanmaya başlanmaktadır. Bu nedende özellikle elli yaş ve üzerindeki bireylerin yaşayacakları herhangi bir görme şikayetinde vakit kaybetmeden uzman bir göz hekimine başvurmaları gerekmektedir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

göz için katarakt ameliyatı genel itibari ile göz içinde bulunan matlaşmış lens çıkarılmasını kapsamaktadır. Onun yerine daha net görmeyi sağlayacak yapay bir lens yerleştirilmektedir. Bu yapay lens, ömür boyu kalıcı olup görme yeteneğini büyük ölçüde düzeltmektedir. Bununla birlikte göze mercek takılması ağrısız ve hafif bir işlemdir. Doktor işlemi gerçekleştirirken hasta uyanık olur. Ancak lokal anestezi ile göz önceden uyuşturulacağı için bir şey hissetmez. Yalnızca gözün içinde hafif bir baskı hissi oluşabilir, ancak bu acı veren bir his olmamaktadır. Bunlarla birlikte genel olarak bir katarakt operasyonunun basamakları şu şekilde işemektedir:

 • Önce kornea kısmında küçük bir kesi oluşturulmaktadır.
 • Göz içinden çıkarılacak olan merceği küçük kısımlara ayırmak için yüksek frekanslı bir lazer ya da ultrason cihazı kullanılır.
 • Bundan sonra lens gözden emme yöntemi ile dikkatli bir şekilde çıkarılır.
 • İşlem bölgesi boşaltıldıktan sonra yapay mercek gözün arka kısmına dikkatli bir şekilde yerleştirilir.
 • Korneada açılan küçük kesi dikilmez, bu kesi kendiliğinden iyileşmektedir.
 • İşlem, gözün üzerine koruyucu bir ped kapatılarak sonlandırılır.

Göz İçi Lens Türleri

Çok yaygı olarak yapılan bu ameliyatın diğer adı FAKO yöntemi olarak bilinmektedir. Açılımı fakoemülsifikasyon olan bu teknikte, göz için merceği küçük kısımlara ayırmak için yüksek frekanslı ultrason cihazı kullanılmaktadır. Bu teknik sayesinde korneada büyük bir kesi açılmasına gerek kalmamaktadır. Dolayısıyla işlem sonrası iyileşme süreci de hızlı olur. Bununla birlikte operasyonlarda kullanılmak üzere tercih edilen üç farklı göz içi mercek türü bulunmaktadır:

 • Monofokal Lens: Bu lens türü pek çok operasyon için sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak operasyon sonrası yine de gözlük veya sadece okuma gözlüğü kullanımını gerektirebilmektedir. Bununla birlikte eğer numaralı gözlük kullanmaya ihtiyacınız olursa, doktorunuz bu gözlüğü operasyondan bir ay sonra reçete eder.
 • Multifokal Lens: Diğer adıyla trifokal lens ameliyat esnasında yine sık olarak kullanılan bir akıllı mercek türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Okuma görüşünü büyük ölçüde düzelten bu lensler, genellikle uzak görüşten de ödün vermezler. Bununla birlikte multifokal lensler operasyondan sonra monofokal lenslere göre çok daha kaliteli ve geniş oranda görme yeteneği sağlamaktadırlar.
 • Akomodatif Lens: Yakın görme kusurunu düzeltebilen göz merceği türüdür. Akomodatif lensler genel olarak doğal uyum mekanizmasını birebir taklit eder ve yakın mesafelerde net bir görüş imkanı sağlar.

Lazerle Katarakt Ameliyatı

Bu operasyonlarda çok sık olarak kullanılan lazer teknolojisi, korneada çok küçük kesiler açma imkanı sağlamaktadır. Bununla birlikte doğal oalrak iyileşme süreci de çok hızlı ve kolay olmaktadır. İşlevini kaybetmiş ve matlaşmış olan doğal merceğin yapay bir mercekle değiştirilmesi esnasında hem hekime hem de hastaya büyük kolaylık sağlayan bir tekniktir. Bu işlem aynı zamanda presbiyopi görme kusurunda da uygulanmaktadır. Halk arasında dikişsiz katarakt ameliyatı veya lazerli yöntem olarak bilinen katarakt operasyonunun lazer tekniği ile yapılması halinde işlemin komplikasyon riskleri büyük ölçüde azalmaktadır.

Kornea ve Refraktif Cerrahi

Refraktif cerrahi, görme kusurları için yapılan ameliyatları tanımlayan genel bir kavramı ifade etmektedir. Görme kusurlarında genel olarak kullanılan ameliyat yöntemleri excimer lazer, fakik iol ve saydam lens değişimi gibi operasyonları kapsamaktadır. Korneada oluşan hastalıkların tedavisi içinde cerrahi teknikler sık olarak uygulanmaktadır. Bununla birlikte katarakt ve presbiyopi görme kusurlarında lazerle tedaviler sık olarak tercih edilmektedir.

Fako Yöntemiyle Katarakt Ameliyatı

Yüksek frekanslı ultrason ile gerçekleştirilen operasyonlara FAKO olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemde yine matlaşmış olan lens, yapay olanla değiştirilmektedir. Ancak doğal lens çıkarılırken yapılan parçalama işlemi bir ultrason cihazı ile gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda bu yöntem katarakt operasyonlarında çok sık olarak uygulanmaktadır. Lazerle ameliyatta olduğu gibi fakoda da korneaya çok küçük bir kesi yapılır. Kesinin küçük olması doğal olarak daha sonra iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Genel itibari ile hazırlık, işlem esnası ve hastanın odasına çıkma süresi bir saati bulmaktadır. Ancak doğal merceğin yerinden çıkarılıp, yapay merceğin takılması işlemi yaklaşık olarak 15 dakika sürer. Bu süre doktorun işlemi yapma hızına ve hastanın genel sağlık durumuna göre daha uzun veya daha kısa sürebilmektedir.

Katarakt Ameliyatına Hazırlık

Görme kusurları ile bir göz hekimine başvurduğunuz zaman öncelikle hekim tarafından detaylı bir göz muayenesi yapılmaktadır. Bundan sonra göz ölçümleri ve diğer klinik testler de yapılarak kesin teşhis konulmaktadır. Katarakt teşhisi konulan hastaya ameliyat yapılmasına karar verildiği esnada bu kez hastanın ameliyat için uygun olup olmadığı araştırılmaktadır. Herhangi bir kronik hastalığın varlığı, daha önce geçirilmiş operasyonlar, ailede geçiriliş hastalık öyküleri ve sürekli kullanılan ilaçlar sorgulanarak genel bir değerlendirme yapılır. Bunların yanında çeşitli klinik k testlerle hastanın fizyolojik olarak operasyona engel bir durumu olup olmadığı belirlenir. Tüm bu işlemlerin ardından her şey normalse, hastaya uygun bir gün ve saat için ameliyat randevusu açılır.

İşlem sabahı sigara veya alkol almamanız gerekmektedir. Bununla birlikte hafif bir açlık istenmektedir. Operasyon için steril bir ameliyat önlüğü giydikten sonra işlem hazırlıkları tamamlanmış olur.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Katarakt ameliyatı olanlar hastaneye bir refakatçi eşliğinde gelmelidir. Çünkü bir süre baş dönmesi, bulanık görme veya tansiyon düşmesi gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Operasyonun ardından gözlerin güneş ışığından veya diğer ışıklardan tam oalrak korunması gerekmektedir. Zaten doktor operasyonu tamamlarken gözün üzerine steril bir göz pedi yerleştirir. Bu da işlem bölgesinin hava veya ışık almasını engeller. Bunların yanında reçete edilen ilaç içerikli göz damlalarının aksatılmadan düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Hastanın yaklaşık olarak bir hafta boyunca özellikle uyurken göz pedini takması gerekmektedir. Bunun nedeni gözün enfeksiyon kapmasını veya herhangi bir şekilde zarar görmesini önlemektir. Bir haftanın sonunda operasyonun izleri kaybolur ve hasta günlük yaşamına döner.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Bulanık Görme

Katarakt operasyonunun ilk saatlerinde bulanık görme sorunu sık yaşanan ve normla bir komplikasyondur. İşlem esnasında göz içine uygulanan ilaçlar ve aralıksız müdahalenin yapılması vb. gibi nedenlere bağlı olarak bu tip bir sorun yaşanabilmektedir. Bununla birlikte birkaç gün korneada hafif bir ödem oluşabilmektedir. Aynı zamanda bulanık görme yine bu süre içinde devam edebilmektedir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Görme

Bu ameliyatın ardından hastalar daha ilk günden net bir görme kalitesine sahip olurlar. Bu görme kalitesi uzun yıllar devam etmektedir. Aynı zamanda işlemin bir komplikasyonu olarak korneada ödem gelişebilmektedir. Bu ödem sorunu genellikle birkaç gün bulanık görmeye neden olmaktadır. İyileşme sürecinin doğal bir parçası olan bu komplikasyon çok sürmeden geçmektedir.

Katarakt Ameliyatı İyileşme Süresi

Genellikle göz merceği ameliyatından sonra daha ilk günden hastaların görüşü iyileşmektedir. Ancak akıllı lens ameliyatı sonrası net görme yeteneği için geçen süre, işlemin zorluğuna ve mevcut kataraktın sertliğine bağlı olarak değişmektedir. Bununla birlikte en geç iki hafta içinde tam iyileşme görülmektedir.

Katarakt Ameliyatı Riskleri

Her operasyonda olduğu gibi katarakt ameliyatı da kendi içinde bazı riskler barındırmaktadır. Ancak alanında deneyimli uzman bir hekim tarafından uygulanan işlemlerde komplikasyon ve riskler büyük oranda azalır. Genel olarak ameliyatın barındırdığı riskler şunlardır:

 • Enfeksiyon,
 • Korneada ödem,
 • Retina tabakasında ayrılma,
 • Retinada ödem,
 • İkinci katarakt gelişimi.

Katarakt ameliyatı hakkında bilgi almak ve göz sağlığı kontrolü yaptırmak için ilk adım olarak Göz Hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Dilerseniz, aşağıda listelenen Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları uzman doktorlarımızdan randevu alabilir, beklemeden muayene olabilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular

Katarakt ameliyatı fiyatları ne kadar?

Bu operasyonların fiyatı, işlemi yapacak olan hekimin deneyimine ve sağlık merkezinin sahip olduğu teknolojik imkanlara göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hastanelere katarakt operasyonu için 600 TL (2021) ödeme yapılmaktadır. Bunun geri kalanı ya hasta tarafından temin edilmekte ya da hastanın özel sigorta sağlayıcıları bulunuyorsa onlar tarafından ödenmektedir.

Katarakt ameliyatı olmazsam ne olur?

Katarakt hastalığının tedavi edilmemesi halinde çok daha ciddi göz hastalıkları ile karşılaşılabilmektedir. Bununla birlikte görme yeteneği tamamen kaybedilebilir. İleride göz tansiyonu gibi sağlık sorunlarının oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Katarakt ameliyatı sonrası hastanede yatılır mı?

Bu işlemden sonra hastanede kalmak gerekmez. Bunun yerine hasta taburcu edilerek ertesi gün kontrole çağrılmaktadır. Kontrole gelene kadar göze yerleştirilen steril göz pedinin hiç çıkarılmaması gerekir. Ped ertesi gün muayene esnasında doktor tarafından çıkarılır. Bundan sonra ped aralıklı olarak uyku esnalarında takılır.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları

Göz Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.