Kefir

Kefir Nedir? Kefirin Kanıtlanmış 7 Faydası

Kefir, besin maddeleri ve probiyotikler açısından zengin bir gıdadır. Sindirim sistemi ve özellikle bağırsak sağlığı için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Çok sayıda araştırma, kefirin yoğurda göre çok daha sağlıklı olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda laktozsuz kefir, kalori bakımından da sağlık dostudur.

Kefir Nedir?

Kefir, hem ülkemizde hem de batı dünyasında yoğun olarak tüketilen, süt asidi ve alkol fermantasyonu sayesinde üretilebilen bol köpüklü, süte ve ayrana göre yoğun kıvamlı ve ekşi bir süt ürünü olarak tanımlanabilir.

Kefirin Faydaları

Az yağlı sütten yapılan 175 mililitrelik bir kefirin içerisinde şunlar bulunur:

  • 4 gram protein
  • Günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 10’u
  • Günlük fosfor ihtiyacının yüzde 15’i
  • Günlük B12 vitamini ihtiyacının yüzde 12’si
  • Günlük riboflavin ihtiyacının yüzde 10’u
  • Günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 3’ü
  • Yeteri miktarda D vitamini

Öte yandan 175 mililitrelik bir porsiyonda, kullanılan sütün türüne göre değişebilse de, 100 kalori, 8 gram karbonhidrat ve 6 gram yağ bulunur.

Kefir Probiyotik Açısından Yoğurttan Daha Güçlüdür

Bazı mikroorganizmalar, insan vücudu için sağlıklı olabilir. Probiyotik olarak da bilinen bu mikroorganizmalar, insan sağlığına büyük katkı sunarlar. Sindirim sistemini daha sağlıklı hale getirirken, kilo kontrolüne ve hatta akıl sağlığına bile katkı sunar. İçerisindeki 61 farklı probiyotikle, en güçlü probiyotik kaynağı olarak gösterilebilir.

Oldukça Güçlü Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Kefirin içerisindeki birçok probiyotik, zararlı enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktadır. Özellikle lactobacillus probiyotiği, salmonella, helicobacter pylori ve E. Coli gibi zararlı bakterilerin çoğalmasını engelleyebilmektedir.

Kemik Sağlığına İyi Gelir ve Osteoporoz Riskini Azaltır

Kefir olağanüstü bir kalsiyum kaynağıdır. Bu özelliğiyle kemik sağlığına büyük faydaları bulunur. İçerisinde bol miktarda K2 vitamini yer alır. Böylece, özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda sık görülen kemik erimesi gibi problemlere karşı kurtarıcı özelliklere sahiptir.

Kansere Karşı Koruyucudur

Fermante süt ürünlerinin içerisindeki probiyotiklerin, bağışıklık sistemini güçlendirerek, tümör büyümelerinin önüne geçtiği düşünülmektedir. Bu koruyucu rol, birkaç test tüpü araştırmasında kanıtlanmıştır. Test tüplerinin içerisinde gerçekleştirilen hayvan odaklı çalışmalar, bu süt ürünün kanser hücrelerindeki büyümeyi ve yayılmayı engellediğini göstermiştir.

Kefir Sindirim Sistemine İyi Gelir

Probiyotik açısından zengin süt ürünleri, bağırsaklardaki dost bakterilerin sayılarını artırır ve gereken dengeyi sağlar. Bu yüzden ishal ya da kabızlık gibi problemler yaşayan insanlara kefir içmeleri tavsiye edilir. Aynı zamanda ülser gibi mide problemlerine de iyi geldiği bilimsel çalışmalar tarafından ortaya koyulmuştur.

Laktoz Bakımından Düşük Seviyededir

Normalde süt ürünleri laktoz bakımından zenginken, kefirdeki laktoz miktarı bir hayli azdır. Çünkü içerisindeki laktik asit bakterileri, laktozu sindirir. Bu yüzden laktoz intoleransı olan insanlar gönül rahatlığıyla içebilirler.

Alerji ve Astım Semptomlarına Karşı Etkilidir

Belirli yiyeceklere ya da maddelere karşı alerjisi olan insanlara bu süt ürününü içmeleri tavsiye edilebilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi zayıf olan ve astımı olan insanlara da iyi geldiği iddia edilmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, bu süt ürünün alerji ve astım gibi problemlere iyi geldiğini ortaya koymuştur.

Kefir Nasıl Yapılır?

Evde kefir yapımı, oldukça basit ve kolaydır. Bunun için kefir mayası ve iyi bir süt yeterli olacaktır. Peki, kefir nasıl mayalanır?

1 litre sütü iyice kaynattıktan sonra, üst kısımda oluşan kaymak alınır. Daha sonra süt metal olmayan bir kaba alınır, oda sıcaklığına gelene kadar bekletilir ve tanecikler eklenir. Süt ve tanecikler iyice karıştırıldıktan sonra, kabın üzeri örtülür. Oda sıcaklığının ortalama 20 derece olduğu bir ortamda, karanlık olacak şekilde bu karışım bekletilir. 2 gün sonra sütün pıhtılaştığı görülecektir. Mayalanan sütü güzel bir süzgeçten geçirerek, ev yapımı kefir elde edilmiş olunur. Süzgece takılı kalan tanecikler, yeniden yapmak için saklanabilir. Evde üretildiği zamanlarda maksimum 2 gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.