6 Haftalık Gebelikte Beslenme

6 Haftalık Gebelikte Beslenme

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

6 haftalık gebelikte beslenme oldukça önemli bir konudur. Bu süreçte bebekler, olağanüstü hızlarla büyürler. Aynı zamanda sistemleri de olabildiğince büyük bir gelişim gösterir. Avicenna Hastanesi uzman diyetisyenleri, 6 haftalık gebelik beslenme programı nasıl olmalıdır sorusunun yanıtlarını paylaştılar.

6 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Hamileliğin 6. haftası itibariyle, bebeğin büyüme hızı inanılmaz bir seviyeye ulaşır. Artık embriyo olarak adlandırılabilecek olan bebek, ultrasonda net bir şekilde görülebilir hale gelir. Bu süreçte bebeğin sinir sistemi, ana vücut organları, kalbi, böbrekler, karaciğeri ve akciğerleri ortaya çıkarlar.

Yüzün belli başlı görünümü, çene, yanak, kulak kanalları, göz yuvaları ve burun da, bu süreçte gelişim göstermeye başlar. Hamileliğin 6. haftası, bebek açısından oldukça önemlidir. Bu dönemde bebeğin kalbi dakikada 80 kez atar ve gün geçtikçe bu sayılar artış gösterir. Böylesine ciddi bir büyüme gerçekleştiren bebek, annesinden gerekli tüm vitaminleri ve mineralleri vücuduna alabiliyor olmalıdır. Bu yüzden annelerin iyi bir gebelikte haftalık beslenme programı uyguluyor olması çok önemlidir.

6 Haftalık Gebelik ve Anne

Bebek kadar anne de hamileliğin 6. haftasından büyük değişiklikler yaşamaya başlar. Anne adayının hormonlarında artış meydana gelir. Özellikle östrojen ve progesteron ile beraber hamileliğin teşhis edilebildiği hCG hormonu ve bebeğin büyümesini destekleyen HPL hormonu fazlasıyla artış gösterir. Yükselen hormon artışı, anne adaylarında hem fizyolojik hem de psikolojik değişiklikler yaşanmasına neden olur.

Bu dönemde en yaygın karşılaşılan semptom mide bulantısı ve kusmadır. Özellikle sabah bulantısı yoğun olarak yaşanır. Bu tarz mide bulantısı ve kusma gibi semptomların önüne geçebilmek için, 6 haftalık gebelikte beslenme kalitesi çok önemlidir. 6. hafta gebelik hakkında bir diğer semptom da ruhsal değişimlerdir. Ruhsal değişikliklerin yanında, göğüslerdeki değişiklikler, baş ağrıları, bayılmalar ve baş dönmeleri de görülebilir. İdrara çıkma, uykusuzluk, fazla tükürük salgılama, iştahsızlık, yorgunluk ve kabızlık gibi problemler de anneye eşlik edebilir. Bütün bu olumsuz semptomların atlatılmasını kolaylaştıracak en önemli etken, iyi bir beslenme rutinine sahip olmaktır. Uzman bir diyetisyenin hazırlayacağı gebelikte beslenme programı ile, bütün bu sorunları minimuma indirmek mümkündür. Avicenna Kadın Doğum ve Diyetisyenlik bölümleri, anne için en uygun gebelikte beslenme listesi örneklerini hazırlayabilecek seviyededir.

6 Haftalık Gebelikte Beslenme Önerileri

Bu döneme kadar anne adaylarının hamile olduğunu gösteren tek işaret, ellerinde tuttukları pozitif test olsa da, 7. hafta gebelik süreciyle birlikte anne vücudunda da bir akım değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Bu süreçte hamileliği kutlamak için bir galon dondurma açmak elbette cazip gelecektir. Ancak hamilelik anne adaylarına istedikleri her şeyi sınırsız yeme yetkisi vermez. Uzmanlar, 6 haftalık gebelikte beslenme önerileri paylaşırken, bu süreçte annelerin fazladan kaloriye ihtiyaçlarının olmadığını söylemektedir. Orta seviyede aktif bir yaşam süren kadınlar için önerilen ortalama günlük kalori alımı 2000 seviyesindedir.

6 Haftalık Gebelikte Beslenme Yanlışları

Yeni bir bebek beklemenin bütün güzel ve zevkli yanlarının yanı sıra, bir takım fedakarlıklar yapmak da elbette gerekmektedir. Bu dönemde çok sevdiğiniz kahvelere veda etmeniz gerekebilir. Aynı şekilde alkol ya da sigara gibi kötü alışkanlıklardan tamamen uzaklaşılmalıdır. Kafein, alkol ve tütün ürünleri, anne karnındaki bebeğe ciddi gelişimsel bozukluklar yaratabilir.

Bu süreçte uzak durulması gereken diğer gıdalar ise şunlardır:

 • Az pişmiş ya da pişirilmemiş et
 • Az pişmiş yumurta ve çiğ yumurta
 • Çiğ balık ya da sakatatlar
 • Hazır gıdalar
 • Kızartmalar ve aşırı yağlı yiyecekler
 • Karaciğer tarzı yüksek A vitaminli gıdalar
 • Kabuklu deniz ürünleri
 • Salam, sosis gibi ürünler
 • Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri
 • Soya
 • Meyan kökü

6 Haftalık Gebelikte Beslenme Listesi

Erken gebelik dönemindeki bir annenin diyetinde aşağıda yer alan yiyecekler bulunmalıdır:

 • Tam tahıllı gıdalar
 • Meyveler
 • Sebzeler
 • Mandıra ürünleri
 • Protein ağırlıklı gıdalar
 • Sağlıklı yağlar

Gebeliğin başlangıç döneminde bu şekilde bir beslenme düzeni oturtmak yeterli olacaktır. Ancak haftalık olarak değişiklik gösterebilecek olan günlük beslenme listeleri de uygulanabilir. Bu tarz bir gebelikte beslenme programı sahibi olabilmek için, Avicenna Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet bölümünü ziyaret edebilirsiniz. Uzman diyetisyenler, 6 haftalık gebelikte beslenme ya da 21 haftalık gebelikte beslenme listesi gibi programlar hazırlayabilirler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

6 haftalık gebelikte nelere dikkat edilmeli?

Gebeliğin 6. haftasında mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı, sık sık idrara çıkma, göğüslerde ağrı, şişkinlik ve hassasiyet, duygu değişiklikleri, karında şişkinlik, gaz ve hazımsızlık gibi belirtilere rastlanır.

Gebelikte uzun süre aç kalmak bebeği nasıl etkiler?

Aç kalan annede kandaki keton miktarı artar ve bebeğin ilerideki psikolojik ve nörolojik gelişiminde gerileme ve sakatlık riski yaratabilir. Aynı zamanda tansiyon inip çıkmasına, bayılmalara, baş dönmelerine, sinirliliğe ve baş ağrısına neden olabilir.

Hamilelikte su bile içemiyorum, ne yapmalıyım?

Bu durumda doktora danışmalı ve suyun içerisine salatalık, çubuk tarçın ve limon gibi sebze ve baharatlar ekleyerek suyun tadını değiştirebilirsiniz.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣