Keratokonus ameliyatı olması gereken adam

Keratokonus Ameliyatı: Nedir ve Nasıl Yapılır?

Keratokonus ameliyatı, korneanın koni şekline dönüşmesi sonucunda ortaya çıkan görme problemlerini ortadan kaldırmak için yapılmaktadır. Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları bölümü uzman hekimleri, keratokonus göz rahatsızlığı ve tedavisi hakkında merak edilenleri anlattılar.

Keratokonus Nedir?

Gözün ön tarafına kornea denir. Kornea saydam bir tabakadır ve gözün kırma seviyesini belirler. Böylece çevrenin net bir şekilde görülmesini sağlar. Kornea sağlığı ile görüş kalitesi birbiriyle doğru orantılıdır. Her korneanın belli bir miktarda dış bükeyliği olması gerekmektedir. İşte bu çıkıntının artması ve fazla büyümesine bağlı olarak keratokonus hastalığı oluşmaktadır.

Hastalık genel olarak 20 yaş civarında kendisini gösterir. Keratokonus hastalığına bağlı olarak normalde oval bir yapısı olan kornea, koni şeklini alır ve gözlüklere rağmen görme problemleri yaşanmasına neden olur. Öte yandan miyop ve astigmatizma artışı da meydana gelir. Aynı şekilde hastalarda ışığa karşı hassasiyet, göz numarasının artması, gözlerde parlama gibi durumlar oluşabilir.

Keratokonus Ameliyatı Öncesi Gerekenler

Yaşlanmayla beraber, korneanın dış yapısı sertleşir ve kalınlaşır. Bu da korneanın dayanıklılık kaybı yaşayarak, keratokonus hastalığına açık hale gelmesine neden olur. İşte hastaya uygulanacak olan tedavi için izlenecek yolda, bu detaylar çok önemlidir. Keratokonus ameliyatı öncesinde hastalara uygulanması gereken tetkikler genel olarak şunlardır:

  • Endotel hücre sayısı belirleme
  • Korneanın kalınlığının ölçülmesi
  • Göz dibi muayenesi
  • Kırma kusuru ölçümü
  • Kornea topografisi
  • Gözlüklü, gözlüksüz görme seviyesi

Keratokonus Ameliyatı Çeşitleri

Hastaya hangi tedavinin uygulanacağı, yine hastaya bağlı kriterlere göre belirlenir. Kornea hastalığı derecesine ve doktorların yapacağı değerlendirme, uygulanacak olan tedavinin seçilmesinde çok önemlidir. Keratokonus, ilerleme gösteren bir hastalıktır. Bu yüzden hastalığın erkenden teşhis edilmesi ve cerrahi tedavisinin vakit kaybetmeden yapılması gerekir. Cerrahi tedavide keratokonus halka ameliyatı ve crosslink (kroslink, çapraz bağlama) türleri bulunmaktadır. Peki, keratokonus ameliyatı nasıl yapılır?

Çapraz Bağlama CCL (Corneal Cross Linking)

Koretakonus hastalığı, genetik bir hastalık olsa da, yaşlanmanın bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Yaşlanmak, vücudun her yerine etki ettiği gibi, gözlere de etki eder. Böylece kornea yapısında değişimler meydana gelir. Koretakonus ameliyatı türlerinden birisi olan çapraz bağlama, korneanın kollajen yapısının güçlendirilmesi amacıyla yapılmaktadır.

Operasyon her iki göz için ortalama yarım saat sürer. İşlem sonunda korneanın kollajen yapısı çok daha dirençli bir hal alır. Böylece korneada incelme ile beraber ortaya çıkan keratokonu engellemek mümkün hale gelir. Operasyon esnasında gözler, uyuşturucu damlalarla uyuşturulur. Böylece hastalar operasyon esnasında herhangi bir ağrı hissetmezler. Çapraz bağlama keratokonus ameliyatı sonrası hastalar ortalama 5 gün içerisinde iyileşmiş hale gelirler.

Keratokonus Halka Ameliyatı

Hastalığın fazlasıyla ilerlediği hastalarda, çapraz bağlama ya da kontakt lens tedavileri yeterli olmayabilir. Bununla beraber hastanın gözleri, bu tedavilere uygun da olmayabilir. İşte bu tarz ileri derece cerrahi gerektiren hastalara, halka ameliyatı yapılmaktadır. Cerrahi operasyonda amaçlanan, hastanın görme kalitesinin yeniden yükseltilmesidir. Eski yıllarda kesi atılarak yapılan korneal halka ameliyatı, günümüzde lazer tedavisi yöntemiyle uygulanmaktadır. Yaklaşık 10 saniye süren laser ameliyatı ile kanal kolayca açılır ve halka takma işlemi yapılabilir. Halka keratokonus ameliyatı totalde 5 dakika bile sürmez. Dikiş veya başka bir işleme gerek duyulmadığı için, hasta kolayca gündelik yaşamına geri dönebilir.

Avicenna Ataşehir Hastanesi, keratokonus ameliyatı yapan hastaneler arasında yer almaktadır. Göz hastalıkları bölümünün uzman hekimleri, keratokonus cerrahisi alanında uzmanlaşmıştır. Uzman hekimlerimiz, operasyon sonrasında uygulanması gereken bakım hakkında gereken bilgilendirmeleri hastalara ve hasta yakınlarına yaparlar. Operasyondan sonra gözü ovuşturmak ya da kaşımak gibi tehlikeli durumlardan uzak durmak gerekir. Gözler güneş ışığından bir süre korunmalı, hastalar mikrobik ortamlardan uzak tutulmalıdır. Böylece ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlar engellenmiş olur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Keratokonus ameliyatı kaç saat sürer?

Bu ameliyatta çapraz bağlama yöntemi, tek göz için ortalama 25, iki göz için ise 30 – 35 dakika sürmektedir.

Keratokonus ameliyatı kaç günde iyileşir?

Ameliyatın ardından ilk 3 gün ağrılı geçer. Çoğunlukla 5. günde iyileşme gerçekleşir. Tedavinin etkinliği ise 24 – 60 aya kadar sürer.

Keratokonus ne zaman durur?

Genel olarak ergenlik çağında başlar ve 35 yaşına kadar bir ilerleme gösterir. Bundan sonraki süreçte ise ilerlemesi durur.

Keratokonus ameliyatı sonrası bulanıklık ne zaman geçer?

Bulanıklık şiddeti ve ne kadar süreceği kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı kişilerde 15 – 20 gün sonra düzelirken, bazı kişilerde ise 3 – 4 aya kadar düzelebilir.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.