Kürtaj (Küretaj)

Kürtaj (Küretaj): Nedir & Neden Yapılır?

Kürtaj, istenmeyen ya da doktorlar tarafından anne sağlığı için uygun görünmeyen gebeliklerin, küçük bir cerrahi işlemle sonlandırılmasıdır. Halk arasında kürtaj, tıp literatüründe ise küretaj olarak bilinen bu operasyonla, aslında rahim içerisi temizlenir. Bu bağlamda farklı problemlerin tanı ve tedavisi için de küretaj tekniği kullanıldığı bilinmelidir.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj ne demek diye soracak olursak, sadece çocuk aldırmak olarak tanımlamak yeterli olmaz. Çünkü küretajın, sosyolojik, psikolojik, etik ve dini yönleri de bulunmaktadır. Tüm dünyada yıllardır konuşulan bu konu, günümüzde belirli yasalar içerisinde sınırlandırılsa da, bir hak haline gelmiştir. Küretaj dünya genelinde gebeliğin kaçıncı haftasına kadar yapılabileceği tartışılan bir konudur.

Küretajı sınırlandıran ve sınırlandırmayan ülkeler arasındaki kürtaj oranları birbirlerine çok benzer. Bu da küretajın sınırlandırıldığı ülkelerde insanların, her ne olursa olsun illegal şekilde küretaj yaptırdığını gösteriyor. Türkiye’de gebeliğin sonlandırılması, hamileliğin 10. haftasına kadar gerçekleştirilebiliyor.

Küretaj Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Rahim içerisindeki bebeğin bir takım teknikler kullanılarak anneden alınmasına küretaj denir. Kimi zaman istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılması için, kimi zaman da bebeğin ya da anne sağlığının tehlikede olduğu durumlar için gerçekleştirilir. Küretaj gerektiren diğer durumlar ise şöyledir:

 • Bebeğin kalp atışının durması
 • Gebelikte sakıncalı ilaç kullanımı
 • Yüksek dozda radyasyona maruz kalma
 • Embriyo oluşumunun görülmediği boş gebelik
 • Gebeliğin sürmesinin anne yaşamına tehlike yaratması
 • Rahim kalınlaşması halinde
 • Rahim kanseri teşhisi yapılması durumunda
 • Anormal vajinal kanama yaşandığında kanamayı durdurma amacıyla

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj, eski yıllarda küret isimli sert metal aletler kullanılarak yapılan bir işlemdi. Bu aletler, rahimin içinin kazınması için kullanılırdı. Anlaşılacağı üzere kürtaj kelimesi, kazımak anlamına gelmektedir. Fakat bu tarz metallerin kullanıldığı eski yöntemler yüzünden, rahim duvarı zedelenmeleri, yapışma problemi ve en tehlikelisi rahim delinmesi riski ortaya çıkmaktaydı.

Vakumlu Kürtaj

Günümüzde küretaj operasyonu, vakum aspirasyon tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu teknik sayesinde rahim içi zarar en aza indirilir. Narkozsuz kürtaj olarak da bilinen bu işlem toplamda 5 dakika sürer.

Genel Anestezi ile Kürtaj

Ağrısız kürtaj olarak da bilinen bu işlemde, bir anestezi uzmanı tarafından genel anestezi uygulaması yapılır. Hastaya yine vakumlama tekniği uygulandığı için hijyenik kürtaj olarak da tanımlanabilir. Güvenli kürtaj dendiğinde akla anestezisiz operasyon gelebilir. Çünkü anestezinin her zaman düşük de olsa bir risk seviyesi vardır. Genel anestezi altında işlem yine 5 dakika kadar sürer. Hasta yarım saat içerisinde kendine gelir ve günlük yaşamına geri döner.

İşlem Sonrası Süreç

Evlilik dışı kürtaj yaptıranlar için hasta gizliliği oldukça önemlidir. Bu yüzden küretaj yapılan hastaneler, hasta gizliliğini ön planda tutmak zorundadır. Kürtaj, bir kadın doğum uzmanı (jinekolog) tarafından, ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar vardır.

 • İşlemden 1 saat sonra yemeye içmeye başlanabilir. Fakat mide bulandıtısı yapabilecek gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Genel olarak sedasyon tekniğinden yararlanıldığı için, 8 saat boyunca araç sürmemek gerekmektedir.
 • Hekimlerin reçete ettikleri antibiyotik gibi ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
 • 1 hafta boyunca ağrılar ve hafif kanamalar normal karşılanmalıdır.
 • Eğer kanamalar ve ağrılar artarsa, uzman doktor kontrolünden geçilmesi gerekir.
 • Küretaj sonrası aynı gün içerisinde duş almak mümkündür. Ancak duşun ayakta alınması tavsiye edilir. Küvet gibi kullanımlar için en az 2 hafta beklemek çok önemlidir.
 • Operasyondan bir gün sonra işe gitmek mümkündür.
 • Antibiyotikler bitene kadar alkol ve sigara tüketilmemelidir.
 • Küretaj sonrası cinsel ilişki 2 hafta boyunca uzak durulması gereken bir konudur.
 • Operasyondan 2 hafta sonra doktor kontrolüne gidilmesi tavsiye edilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kürtaj operasyonu kaç saat sürer?

Gebeliğin haftası ile bağlantılı olan kürtaj, ortalama 5 – 10 dakika arasında sürer. Gebelik haftası arttıkça süre de uzar.

Kürtajdan sonra ne kadar dinlenmek gerek?

Kürtajın ardından aksi bir durum olmadığı takdirde, hasta taburcu olduktan sonra sosyal hayatına geri dönebilir. Operasyon sonrası tamamen iyileşme 10 – 15 gün sürer.

Kürtajdan sonra kaç gün sonra banyo yapılır?

Aynı gün içerisinde banyo yapılabilir. Oturmadan, ayakta kısa süreli bir duş yeterli olacaktır. Ancak 1 – 2 hafta arasında cinsel birliktelik, havuz, deniz ve sauna yasaktır.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktorları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.