Keratokonus Göz

Keratokonus: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Keratokonus, normal şartlarda oval bir şekle sahip olan korneanın, ön tarafa doğru konimsi şekilde çıkmasıdır. Etkisi giderek artan ve görme kaybına neden olabilen bir hastalıktır. Halk arasında göz sivrileşmesi olarak da bilinmektedir. Hastalığın en çok ergenlik döneminde oraya çıktığı gözlemlenmektedir. Keratokonus hastalığı hakkında merak edilenleri Avicenna Hastanesi’nin uzman göz hekimleri anlattılar.

Keratokonus Nedir?

Keratokonus, korneanın şeklinin bozulması ve öne doğru sivrileşmesiyle ortaya çıkan, koni benzeri şekil bozukluğu hastalığıdır. Koni şeklini alan kornea, bulanık görmeye başlar ve ışığa fazla duyarlı hale gelir. Keratokonus göz hastalığı genellikle her iki gözü de etkilemektedir. Ancak sıklıkla bir gözü diğerine göre daha fazla etkilediği görülmektedir. En çok 10 ile 25 yaş arasındaki genç insanlarda ortaya çıkmaktadır. Hastalığın 10 yıllarca yavaş yavaş ilerleyebileceği görülmektedir.

Keratokonusun erken evrelerinde, görme problemlerinin gözlüklerle ya da kontakt lenslerle düzeltilebilmesi mümkündür. Ancak ilerleyen evrelerde daha komplike lensler ve hatta kornea nakli bile gerekebilmektedir. Kornea kollajen çapraz bağlama adı verilen yeni bir tedavi yöntemi, keratokonusun ilerlemesini yavaşlatmaya ve hatta durdurmaya yarayabilir. Bu da ilerleyen yıllarda herhangi bir kornea nakline ihtiyaç duyulmamasını sağlar.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın ilk evreleriyle, son dönemleri arasındaki belirtiler farklılıklar gösterebilirler. Ancak genel olarak belirtiler şu şekildedir:

  • Bulanık ya da bozuk görme
  • Geceleri araba sürerken problemlere neden olabilecek ışık hassaslığı
  • Gözlük numaralarının sık sık değişmesi
  • Aniden ortaya çıkan görme bulanıklıkları

Nedenleri

Genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı bir hastalık olan keratokonusun ortaya çıkmasındaki kesin nedenler henüz tam olarak keşfedilememiştir. Ancak keratokonuslu hastaların yüzde 10’unda yine aynı hastalığa sahip bir ebeveyn bulunduğu bilinmektedir.

Gözde Keratokonus Teşhisi

Keratokonus şüphesiyle doktor randevusuna giden bir hastaya göz doktorları ilk olarak genel sağlık durumlarını ve aile öyküsünü sorarlar. Ardından hastaya genel göz muayenesi yapılır. Bu aşamada teşhis koyulamazsa, korneanın şekliyle ilgili daha çok ayrıntı toplayabilmek için farklı testler istenebilir.

  • Göz kırılması testi: Farklı farklı merceklerden bakarak, hangi merceğin en iyi görüşü sağladığı belirlenir.
  • Yarık lamba muayenesi: Göze dikey bir ışık verilir ve güçlü bir mikroskopla gözün iç yüzeyi incelenir.
  • Keratometri: Bu testte korneaya bir ışık çemberi odaklanır ve korneanın temel şeklini belirleyebilmek için yansıma ölçülür.
  • Bilgisayarlı kornea görüntülemesi: Korneanın ayrıntılı bir şekil haritasını çıkarabilmek için uygulanır. Ayrıca kornea kalınlığını ölçmek de mümkündür.

Tedavi Yöntemleri

Hastalığın tedavisi, hastanın gözlerinin durumunun ciddiyetine ve ilerleme hızına bağlı olarak değişmektedir. Tedavide iki temel amaç vardır. Birincisi hastalığın ilerleyişini yavaşlatmak, ikincisi de görüşü iyileştirmektir. Korneal kollajen çapraz bağlama (cross linking) tedavisiyle ilerlemenin yavaşlatılabilmesi ve durdurulabilmesi mümkün olmakla beraber, bu tedavi yöntemi henüz daha çok yenidir ve geliştirilmesi gerekmektedir. Öte yandan çeşitli lenslerle ve gözlüklerle görüşün düzeltilebilmesi mümkündür. Ancak rutin göz kontrolleri yaptırılması gerekir. Çünkü keratokonus, zamanla ilerleyen bir hastalıktır. Bu yüzden düzenli olarak lens değiştirmeniz gerekebilmektedir.

Keratokonus Cerrahisi

Eğer korneada hasar varsa, korneada aşırı incelme bulunuyorsa, en güçlü lenslerle bile görüş azsa ya da herhangi bir kontakt lens kullanmanız mümkün değilse, keratokonus ameliyatı gündeme gelebilir. Ameliyatlar, göz sivrileşmesi probleminin konumuna ve ilerleme durumuna göre farklı cerrahi seçeneklerle uygulanır.

  • Penetran Keratoplasti: Korneal hasar ya da korneanın aşırı incelmesi varsa, keratoplasti yani kornea nakline ihtiyaç duyulur. Penetran keratoplasti, tam kornea nakli olarak da bilinir.
  • Derin Anterior Lameller Keratoplasti (DALK ameliyatı): Bu prosedürde kornea ve iç astarı korunmaktadır. Bu operasyonda temel prensip, korneanın sadece üst katmanını değiştirmektir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Keratokonus tehlikeli mi?

Genellikle ergenlik dönemi ve 20 yaşlarda başlayan oldukça yaygın ve önemli bir göz sağlığı problemidir. Tedavi edilmediğinde ciddi görme sorunlarına neden olur.

Keratokonus hastalığı kör eder mi?

Korneanın sivrilerek öne doğru çıkması ve giderek incelmesini ifade eden bu hastalık, kişinin görme kalitesini bozar. Tedavi edilmediğinde görmede giderek azalma ve körlük meydana gelebilir.

Keratokonus kimlerde görülür?

Çoğunlukla 15 – 30 yaş arası gençlerde ortaya çıkar.

Keratokonus iyileşir mi?

Kontakt lensler hastalığın durmasını sağlamaz ve tek tedavi yöntemi çapraz bağlama tedavisidir.

 

Avicenna Hastanesi Göz Hastalıkları Doktorları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.