Mide Botoksu Nedir? Kimlere Uygulanır?

Mide botoksu yaptıran bir kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Mide botoksu, endoskopik yöntemlerle gerçekleştirilen ve mideye botilinum toksin (botox) enjeksiyonu yapılması prensibini içeren bir zayıflama tekniğidir. Mide botoksu sayesinde midedeki kaslar kasılmakta güçlük çeker ve böylece midenin boşalma zamanı artar. Bu durum hastanın iştah kaybı yaşamasını ve daha az yemek yemesini sağlar.

 

[trgebanner]

 

Mide Botoksu Nedir?

Endoskopik yöntem ile midenin belli kısımlarına botilinum toksin enjekte edilir ve bu esasa dayanarak kilo verdirme yöntemine mide botoksu denir. Bu yöntem sayesinde mide kaslarının kasılması sınırlandırılır ve mide boşalma süreci gecikir. Böylelikle hastada iştah kaybı yaşanır.

 

Mide Botoksu Kimlere Yapılır?

Mide botoksu, özünde zayıflamak isteyen herkese yapılabilmektedir. Çünkü bir cerrahi operasyon değil, endoskopik işlemdir. Fakat mide botoksunun yapılabilmesi için, hastanın doğru seçilmesi çok önemlidir. Vücut kitle indeksi 40 ve üstünde olan ve obezite cerrahi yaptırması gereken hastalarda, mide botoksu ile başarı elde etmek zordur. Genellikle fazla kilolu olan ancak bariatrik cerrahi olacak kadar obez olmayan hastalar mide botoksuna uygundur. Ülser, gastrit ve reflü gibi hastalıkları bulunan hastaların, operasyondan önce bu hastalıkların tedavisine odaklanmaları gerekir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks özünde cilde ve yüze kırışıklık azaltma amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Günümüzde botoksun kötü sonuçlar doğurabilecek yan etkilerinin bulunmadığı belirtilir. Mide botoksunun da ortaya koyulmuş herhangi bir yan etkisi yoktur. Çeşitli kas hastalığı ya da botoks alerjisi olanların bu operasyondan uzak durması yeterlidir.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksunda, endoskopi cihazıyla ağızdan mideye inilir. Burada hastanın midesine botoks enjeksiyonu yapılır. Endoskopik bir operasyon olması ve hiçbir kesi atılmaması, işlemin ortalama yarım saat sürmesini sağlar. Hastalar ortalama 2 saatlik dinlenmenin ardından hastaneden taburcu edilebilir. Operasyonda hastanın midesine uygulanan botoksun en geç 6 ay sonra vücuttan tamamen atıldığı ve midenin eski haline geri döndüğü unutulmamalıdır. Hastanın midesinde kalıcı bir hasar oluşması söz konusu değildir. İnternette yer alan mide nekrozu gibi riskler, milyonda bir ortaya çıkabilecek risklerdir.

Kilo Verme

Başta mide botoksu olmak üzere, hiçbir obezite tedavisinde yüzde 100 kilo verme garantisi bulunmamaktadır. Elbette cerrahi yöntemlerde az da olsa kilo vermeye kesin gözüyle bakılır. Ancak mide botoksunu mucizevi bir yöntem gibi görmek yanlıştır. Çünkü bu yöntem iştahı azaltır ve beslenme düzeninin azaltılmasına yardımcı olur. Ancak işlem sonrasında kötü beslenme alışkanlıklarına devam eden hastalarda başarılı sonuçlar alınamaz.

Mide Botoksu Operasyonu Sonrası

Hastaların operasyondan sonraki süreçte bir diyetisyen kontrolünde yaşamaya başlaması gerekmektedir. Diyetisyenler, mide botoksundan geçirilen hastalara özel diyet listeleri hazırlarlar. Halihazırda iştahı kapanan hasta, kolaylıkla diyet yapabilir hale gelir. Mide botoksundan sonra kusma ya da buna benzer herhangi bir sağlık problemi genellikle görülmemektedir. Hastaların aynı gün gündelik yaşama dönmesi mümkündür.

Mide Botoksunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avicenna Hastanesi Obezite Merkezi, mide botoksundan sonra başarı elde edilebilmesi için, hastaların uyması gereken bazı kurallar oluşturmuştur. Yaşam tarzında yapılacak olan değişikliklerin kuralları hastaya hem operasyondan önce, hem de operasyondan sonra anlatılır. Eğer hastalar yaşam tarzlarında değişiklikler yapmaya kararlı olurlarsa, azalan iştahlarıyla beraber kolaylıkla kilo verecektir. Hastalar kilo vermenin hızlanabilmesi için sadece diyet değil, çeşitli egzersizler de yapmalıdır. Operasyondan 1 hafta sonra günde yarım saat yürüyüş yapmak gibi basit spor aktivitelerine başlanabilir.

Mide botoks uygulaması ile elde edilecek başarının gözlemlenmesi için en az 6 aylık gözlem yapılması gerekmektedir. Bu 6 aylık süreçte hastanın hem diyet hem de spor yapması çok önemlidir. Şekerli, karbonhidrattan zengin ve yağlı yiyeceklerin azaltılması ve hatta bırakılması gerekir. Hastaların operasyondan sonraki 4 aylık süreçte sıvı ve sebze ağırlıklı yiyecekleri tüketmeleri büyük önem taşır. Operasyondan sonra midede botoks etkisi olan hastaların alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan kesinlikle uzaklaşması gerekmektedir. Çünkü bu tarz zararlı alışkanlıkların mide kaslarını doğrudan etkilediği bilinir. Böylece botoksun etkileri azalır ve zayıflama süreci başarısızlıkla sonuçlanır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mide botoksunun kilo verdirme garantisi var mıdır?

Bu işlem de dahil olmak üzere hiçbir yöntemin kilo verdirme garantisi olmaz. Mide botoksunun iştah azaltıcı etkisi vardır ve diyete yardımcı olur. Ancak bu işlem sonrasında yüksek karbonhidrat ile beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali daha fazladır.

Mide botoksu işlemi için hastanede yatmak gerekli midir?

Mide botoksu bir ameliyat olmadığı için, herhangi bir kesi işlemi de olmaz. Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir tedavi yöntemidir. Yaklaşık 20 dakika sürer ve kişinin hastanede yatması gerekmez. İşlem sonrası çoğunlukla 1 – 2 saatlik dinlenme yeterlidir.

Gebelerde ve emzirenlerde bu yöntem uygulanabilir mi?

Bu yöntem gebeler ve emziren kadınlarda kullanımı ile ilgili yeterli bir çalışma yoktur.

Mide botoksunun etkisi ne zaman başlar?

Mide botoksundan sonra 2 – 3 gün içerisinde kişinin acıkma hissi azalmaya başlar. Kişi 2 haftadan sonra ise kilo vermeye başlar ve 10 – 20 kilo vermesi hedeflenir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣