Klamidya

Klamidya: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Klamidya (chlamydia), cinsel yollarla bulaşan hastalıklar arasında en çok karşılaşılanlardan biridir. Sinsi sinsi ilerleyen ve ilk evrelerde kendisini belli etmeyen bu hastalık, tedavi edilmemesi halinde tehlikeli sonuçlara gebedir. Bu yüzden düzenli doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir.

Klamidya Nedir?

Peki, chlamydia nedir? Klamidya hastalığı, kişilere cinsel yollardan bulaşan bir bakteriyel enfeksiyondur. Hastalığa neden olan klamidya bakterisi, chlamydia trachomatis isimli bakteridir. Tedavisinin geciktirildiği durumlarda kısırlığa kadar uzanabilecek büyük bir problemler zinciri başlatmaktadır. Özellikle gençler arasında sık karşılaşılan bu hastalık, hastaların yüzde 60’ında herhangi bir belirti göstermez. Bir başka deyişle hastalar, herhangi bir belirti yaşamadıkları için rahatlıkla partnerlerine hastalığı bulaştırabilirler. Klamidyaya bağlı olarak kadınlarda servisit, üretrit ve pelvik inflamatuvar hastalık gibi hastalıklar oluşabilirken, erkeklerde de üretrit, prostatit ve epididimit gibi rahatsızlıklar görülebilir. Peki, klamidya tuvaletten bulaşır mı? Klamidya sadece cinsel yolla mı bulaşır? Genellikle cinsel yollarla bulaşan bir hastalık olmasından ötürü, tuvaletten ya da ortak kullanılan kıyafetlerden bulaşması pek mümkün değildir. Ancak istisnai durumlar elbette olabilir.

Klamidya Belirtileri

Hastalığın ortaya çıkardığı semptomlar kadınlarda ve erkeklerde farklılıklar göstermektedir.

Kadınlarda klamidya belirtileri:

 • İki regl dönemi arasında ortaya çıkan beklenmedik kanamalar
 • Yoğun seviyede ve kötü kokuya sebep olabilen vajinal akıntılar
 • Cinsel birleşme esnasında yaşanan ağrılar
 • Adet döneminde yoğun ağrı yaşanması
 • İdrar esnasında şiddetli ağrılar
 • Vajinada ve vajina çevresinde görülen yanmalar ve kaşıntılar

Erkeklerde klamidya belirtileri:

 • Ağrılı idrar
 • Penis ucundan akıntı gelmesi
 • Testislerin çevresinde ağrılar ve şişlikler
 • Penis ucunun yanması ve kaşınması

Komplikasyonlar

Kadınlarda eğer hastalık tedavi edilmezse, enfeksiyon fallop tüplerine ve rahime kadar yayılabilir. Bu da üreme sistemine kalıcı olarak zarar veren PID hastalığına sebep olur. Pelvik ağrıların ve dış gebelik riskinin yanında, kısırlığa kadar ilerleyebilen ciddi problemler oluşabilir. Hayatlarında birden fazla klamidya enfeksiyonu geçiren kadınlarda kısırlık ihtimali çok daha yüksektir. Erkeklerde ise risk biraz daha azdır. Genellikle enfeksiyon sorunsuz atlatılırken, bazı hastalarda ender de olsa prostata ya da epididimisi adı verilen sperm tüplerine yayılma gösterebilir. Böylece kısırlık meydana gelebilir. Erkeklerde en sık görülen komplikasyon yüksek ateş ve ağrıdır. Klamidya hastası annelerin yeni doğan bebeklerinde göz enfeksiyonları ve daha da kötüsü zatürre görülebilir. Yine aynı şekilde araştırmalar, enfeksiyon kapmış annelerin doğum sonrası bebeklerinde konjonktivit gelişiminin yoğun yaşandığını göstermektedir.

Tanı Yöntemleri

Hastalığın teşhisinde, hastalardan örnek alma işlemi uygulanır. Kadınlarda rahim ağzından, erkeklerde de penis ucundan örnek almak yeterli olmaktadır. Doktorlar kimi zaman idrar testleri de isteyebilirler. Klamidya enfeksiyonu yaratan bakterinin laboratuvar ortamında incelenmesine klamidya testi denmektedir. Yoğun olarak sitolojik incelemelerle ve bakteriyel kültür örnekleriyle gerçekleştirilir. Hastalığın teşhis edilebilmesi için antijen tayini, enzim immunoassay, direkt floresan antikor ve nükleik antijen amplifikasyon testleri uygulanabilir.

Klamidya Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Hastalığın kuluçka süresinin 6 ile 14 gün aralığında değiştiği bilinmektedir. Hastada şikayetlerin görülmeye başlamasıyla beraber, yakın tarihlerde yaşanan korunmasız cinsel birlikteliklerin incelenmesi gerekmektedir. Peki, klamidya kendi kendine geçer mi? Kendi kendine geçebilen bir hastalık olsa da, kısırlığa yol açabileceğinden tedavisi aksatılmamalıdır.

Klamidya Tedavi Edilir mi?

Hastalığın tedavisinde enfeksiyona karşı yoğun olarak antibiyotikler kullanılır. Bu antibiyotiklerin ortalama kullanım süresi 1 haftadır. Hastaların belirtileri azalsa bile, antibiyotiklerini bitirmeli çok önemlidir. Tedavi sürecinde cinsel birlikteliklerden uzak durmak gerekmektedir. Hastalığın iyileşmesinden sonra, doktorların son bir kez daha test yapmalarında fayda vardır. Evli çiftlerden birinin bu hastalığa yakalanması halinde, eşinin de tedavi alması gerekir.

Risk Grupları

Cinsel hayatı olan her insanda görülebilecek olan bu klamidya enfeksiyonu, aşağıdaki özellikleri taşıyan insanlarda daha sık görülmektedir:

 • Çok partnerli yaşam sürenler
 • Korunmasız cinsel birliktelik yaşayanlar
 • Partnerlerinde farklı cinsel yollarla bulaşan hastalıklar olanlar

 

Sıkça Sorulan Sorular

Klamidya ne zaman belirti verir?

Genel olarak etkene maruz kaldıktan 1 – 3 hafta sonra görülür ancak çok daha sonrada meydana gelebilir.

Klamidya kendi kendine geçer mi?

Pek çok enfeksiyon gibi kendiliğinden geçebilen bir sorun değildir. Kesinlikle tıbbi müdahale gerektirir.

Klamidya tuvaletten bulaşır mı?

Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ve tuvaletten ya da ortak giysilerden bulaşması mümkün değildir.

 

Avicenna Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.