Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Tırnak mantarı, oldukça yaygın görülen bir sağlık problemidir. Bir hastalık olmasının yanı sıra, aynı zaman da bir estetik problem olduğu için, oldukça moral bozucudur. Tırnak enfeksiyonu, kimi zaman tek bir tırnakta var olurken, kimi zaman da diğer tırnaklarda yayılma gösterir. Tırnağın yapısını bozan bu enfeksiyonlar, renk ve şekil bozukluklarına neden olup, tırnakların kalınlaşmasını sağlarlar. İlerleyen evrelerde, hastaların tırnaklarında ağrılara neden olabilirler.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı, tırnakların uçlarının hemen alt bölümünde sarı veya beyaz bir nokta olarak başlayıp, kendi kendisine yayılma gösteren bir rahatsızlıktır. Tırnakta mantar oluşumu genellikle hafif etki eden bir problem olduğu için, çoğu insan tedavi olma ihtiyacı duymaz. Öte yandan bazı hastalarda tırnaklar fazla kalınlaşır ve ağrılara neden olur.

Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarının genel olarak belirtileri şunlardır:

  • Tırnaklarda renk değişmesi (Beyaz, sarı, kahverengi)
  • Tırnakların kalınlaşması
  • Tırnaklarda şekil bozuklukları
  • Koku

Ayak ile el kıyaslandığında, ayak tırnak mantarı türünün çok daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Ayaklarda ise en çok ayak başparmak tırnak mantarı görülür. El tırnak mantarı ise, tüm parmaklarda eşit olarak ortaya çıkmaktadır.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak enfeksiyonları, genellikle fungus adı verilen organizmalardan kaynaklı olarak oluşurlar. Öte yandan mayalara ve küflere bağlı olarak da tırnak enfeksiyonu oluşabilir. Tırnak enfeksiyonu her ne kadar her insanda görülebilse de, genellikle yaşlı insanlarda gözlemlenir. Bunun nedeni, yaşlanmaya bağlı olarak tırnakların çok daha kırılgan ve kuru bir yapıya sahip olmasıdır. Bu da tırnakların çok kolay çatlamasına ve mantarların kolayca bu aralıkların arasına girmesine sebebiyet verir. Öte yandan yaşlıların ayaklarındaki kan dolaşımı, gençlere göre daha yavaştır ve bağışıklık sistemi genel olarak daha güçsüzdür. Bütün bunlar, “tırnak mantarı nasıl başlar?” sorusunun yanıtı olarak verilebilir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Bu tarz hastalıklarda genel olarak doktorlar, çeşitli tırnak mantarı ilaçları reçete ederler. İlaçlar kimi zaman tırnağa uygulanan, kimi zaman da oral yollarla alınan türlerdendir. Peki, tırnak mantarı nasıl geçer?

Ağızdan alınan ilaçlar, tedavi sürecindeki ilk tercihtir. Bunun nedeni enfeksiyonların, kremlere göre çok daha hızlı şekilde yenilmesidir. Bu ilaçlar hem enfeksiyon kapmış tırnakların iyileşmesine, hem de diğer tırnakların enfeksiyona teslim olmasını engellemeye yararlar. Ağızdan alınan ilaçlar 1.5 ile 3 ay aralığında kullanılmalıdır. Ancak kimi zaman tam anlamıyla enfeksiyonun ortadan kalkması için dört ay boyunca ilaç kullanmak gerekebilir. Bu tarz ilaçların tehlikeli yan etkileri olabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden ilaç kullanımı boyunca sık sık kan tahlili yaptırmakta fayda vardır.

Doktorlar, ağızdan alınan ilaçların yanı sıra, çeşitli tırnak mantarı kremi türlerini de reçete edebilirler. Ancak bu tarz kremlerin fayda etmesi için tırnakların üre içeren losyonlarla ya da törpülerle inceltilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı uzmanlar tırnak mantarı ojesi önerebilirler. Bu ojelerin çok uzun bir süre her gün uygulanacak olması, bazı yaşlı hastalar için zorlayıcı olabilir.

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?

Peki, tırnak mantarına ne yapmak gerek? Tırnak enfeksiyonuna karşı reçetesiz olarak satılan kremler ve merhemler, hastalar tarafından denenebilir. Öte yandan tırnaklarda beyaz lekelenmeler fark edilmesi halinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Eğer halihazırda tırnak enfeksiyonu ile mücadele ediliyorsa, tırnakları kısa ve ince tutmak faydalı olacaktır. Böylece eğer ağrı varsa, bu ağrının da şiddeti azalacaktır. Öte yandan, tırnakları ince tutmak, kremlerin daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Tırnak enfeksiyonları en çok ayaklarda görüldüğü için, ayak bakımına büyük önem gösterilmelidir. Tırnaklar kısa tutulmalı, temiz çorap giymeye özen gösterilmeli ve gün içerisinde mümkünse ayaklar havalandırılmalıdır. Bazı uzmanlar, geceleri yatağa çorapsız girmenin ve ayakların sabaha kadar havalanmasının faydalı olduğunu vurgulamaktadır. Eğer tüm önlemlere rağmen mantar başlangıcı yaşanırsa, Avicenna Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Bölümü uzman hekimlerinden randevu alabilirsiniz.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.