Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök hücre ile saç tedavisinin temel amacı ise var olan saçların dökülmelerini engelleyerek, saç tellerini güçlendirmektir. Kök hücre tedavisi ile saç tedavisi, saç köklerini besleyerek yeni saçların çıkmasını da sağlamaktır. Günümüzde saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Kök Hücre Nedir?

Kök hücre, vücuttaki doku ve organların yapısını oluşturan temel hücreler olarak tanımlanmaktadır. Diğer adı ana hücre olan kök hücreler vücudun her bölgesinde yer almaktadır. Bu sayede hastalanan veya yaralanan hücre dokuların onarılmasını ve iyileşmesini sağlamaktadır. Birde fazla türü bulunan kök hücre, yağ dokusu ve kemik iliği gibi yetişkin dokulardan elde edilebilmektedirler. Ortopedi, kardiyoloji ve nörolojik alanlarda da sıklıkla kullanılan kök hücre tedavisi saç tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Kök hücrenin saç dökülmesi, yeni organik saç üremesi ve saçları güçlendirmek gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Kök hücre kendini yenileme ve değiştirme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle yıpranmış, zayıflamış ve seyrelmiş saçların tedavisinde kullanıldığında başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Saç Kök Hücre Tedavisinin Faydaları ve Avantajları Nelerdir?

 • İşlem sonrasında kişi hemen günlük yaşantısına dönebilmektedir.
 • Ayaktan tedavi prosedürüdür.
 • Organik ve doğal saçlar çıkmasını sağlamaktadır,
 • Alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon veya saç derisinin tahrişi gibi yan etkileri bulunmamaktadır,
 • Zayıf veya güçsüzleşmiş saç köklerini uyarır,
 • Saç foliküllerini güçlendirerek yeniler,
 • Saç dökülmesini durdurur,
 • Var olan saçları güçlendirir.

Kök Hücre Tedavisi ile Saç Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

 • Saçlarında açılma ve seyreklik olanlar,
 • İncelmiş ve yıpranmış saç tellerine sahip olan kişiler,
 • Saç ekimi yaptırdıktan sonra saçların gür ve hızlı bir şekilde çıkmasını isteyen kişiler,
 • Doğum sonrasında saç dökülmesi yaşayan kişiler,
 • Saç ekiminde yeterli greft sayısı olmayan kişiler,
 • Menopoz sonrası saç dökülmesi artan kişiler.

Kök hücre ile Saç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu tedavi yönteminin asıl amacı saç dökülmelerini engellemek, saç tellerini güçlendirmek, saç köklerini besleyerek yeni saçların üremesini sağlamaktır. Kök hücre tedavisinde kişinin ensesinden veya kulak arkasında bulunan saçlı deriden doku örneği alınmaktadır. Bu örnek alanında uzman kişilerce ve sertifikalı laboratuvar ortamına alınmaktadır. Sonrasında ise geliştirilen saç derili kök hücreler, kişinin önceden belirlenmiş olan seyrek saçlı bölgesine uygulanmaktadır. Ancak kök hücre tedavisinde saç dökülme problemlerini ortadan kaldırmak çok kısa bir sürede gerçekleşmemektedir. Zaman içerisinde hücre kendisini yenileyerek daha gür ve verimli saçlar elde edilmesi sağlanmaktadır. Kök hücre tedavisi ortalama 3 ay kadar sonra kendisini göstermektedir. Alanında uzman kişilerce yapıldığında oldukça güvenli ve pratik bir tedavi yöntemidir.

Kök Hücre Tedavisi Öncesinde Neler Yapılır?

Kök hücre tedavisi öncesinde her hastane veya klinikte olduğu gibi işlem öncesi prosedür bulunmaktadır. Tedaviye başlamadan önce kişinin ve saç sağlığının incelenmesi için bazı testler uygulanmaktadır. Kök hücre ile saç tedavisinden önce şu testler uygulanmaktadır.

 • Her işlemde olduğu gibi rutin kan testleri alınır,
 • Her işlemde olduğu gibi rutin kan testleri alınır,
 • Uzman tarafından saç derisi ve kan tahlilleri incelenir,
 • Hemogram, tiroid, ve vücuttaki vitamin analizi yapılmaktadır,
 • Saç dökülmesine neden olabilecek bazı hormonların testi yapılır.

Kök Hücre Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmektedir?

Saça uygulanan kök hücre tedavisinden sonra dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Tedaviden sonra saç derisinde zarar verecek aktivitelerden kaçınılması oldukça önemlidir. İşlem günü ve işlemden bir gün sonra duş alınmaması gerekmektedir. Bununla birlikte seyrek bölgeye saç ekimi yapıldıysa eğer o gölgeye tarak gibi sert ürünler sürtülmemelidir. Kök hücre tedavisinden sonra işlem gören bölge kaşınmamalı ve dokunulmamalıdır. Ayrıca kök hücre tedavisi PRP ve saç mezoterapisi gibi uygulamalarla kombine edilebilmektedir. Bu uygulamalarla beraber kök hücre hedef bölgeye uygulandığında daha etkili ve hızlı sonuçlar alınabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Saça Kök Hücre Tedavisinin Etkisi Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Uygulama sonrasında tedavi etkisini bir hafta içerisinde göstermektedir. Ancak tam etkiyi yakalamak ortalama 3 ay kadar sürebilmektedir.

Kök Hücre Tedavisi İşlemi Ağrılı Mıdır?

Kök hücre işleminden önce kişiye lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sayede işlem sırasında kişi herhangi bir ağrı hissetmemektedir.

Kaç Seans Yapılmalıdır?

Saça kök hücre tedavisi, diğer uygulamalara nazaran tek seans yeterli olmaktadır. Kök hücre tedavisi tek seansta etkisini gösteren bir uygulamadır. Ancak kişi yıllar sonra tekrar yaptırmak isterse gönül rahatlığıyla yaptırabilmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣