Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Muayenesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Çocuklarda geniz eti büyümesi, çocukluk döneminde en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisidir. Özellikle kış döneminde artış gösteren üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla birlikte, geniz eti büyümelerinin de artış gösterdiği bilinmektedir. Çocuklarda uyku bozukluklarına ve ağız, diş problemlerine neden olabilen bu rahatsızlık hakkında merak edilenleri, Avicenna Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz bölümü uzman hekimleri anlattılar.

Çocuklarda Geniz Eti Problemleri

Genellikle çocuklarda eğitim yaşamının başlamasıyla beraber artış gösteren hastalıklar, geniz etinin de büyümesine neden olmaktadır. Çünkü geniz eti devamlı hava yolu ile dolaşan virüslere ve bakterilere maruz kalmaya başlar. Hatta bu süreçte evden daha fazla dışarı çıkılmaya başlandığı için, alerjenlerle temas da artar. Öte yandan mide sıvısının geniz etine kadar ulaştığı durumlarda, geniz eti büyümesi yaşanabilir. Yani reflü ve alerji kaynaklı geniz eti büyümesine karşı gereken önlemlerin ve tedavilerin alınması şarttır.

Eğer bir çocukta patolojik boğaz reflüsü varsa, o çocuk diğer çocuklara göre 9 kat daha fazla problem riski altındadır. Yine aynı şekilde mide reflüsü olanlarda 5 kat artış da gözlemlenmiştir. Bu yüzden alerjinin ya da reflünün yoğunlaştığı dönemlerde geniz eti büyümesi ile daha fazla karşılaşılır.

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri

Geniz etleri, her çocukta bulunan ve dışarıdan gelen mikroplara karşı küçükleri korumakla görevli olan organdır. Bu görevini yerine getirebilmek için antikor üretimi yapar. Geniz etinin belli başlı problemler yaratabilmesi için, östaki borusunu kapatacak seviyeye ulaşması gerekmektedir. Çocuklarda geniz etinin zararları ve büyüme halinde ortaya çıkan belirtileri şunlardır:

 • Sürekli ağızdan nefes almaya çalışma
 • Burundan nefes alırken zorlanma
 • Sık tekrarlayan orta kulak iltihabı
 • Genizden konuşma
 • Baş ağrısı
 • Devamlı hırıltılı sesler çıkarma
 • Horlama
 • Sinüzit
 • Uykuda nefes alırken nefes tutmaya başlama (Zamanla uyku apnesi haline gelir)
 • Huzursuz bir şekilde uyuma
 • İştahsızlık, gelişim ve büyüme problemleri
 • İdrar kaçırma
 • Çene ve yüz kemiklerinde gelişimsel bozukluklar

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Neden Olur?

Enfeksiyonlar, alerjiler ve reflü gibi rahatsızlıklar, geniz etinin büyümesine neden olabilmektedir. Birbiri ardına yaşanan enfeksiyon hastalıkları ya da alerji atakları, çocuklarda geniz büyümesine neden olur.

Çocuklarda Geniz Eti Tedavisi

Geniz etinin akut iltihabı için uygulanması gereken tedavi, ilaç tedavisidir. Antibiyotikler, dekonjestan ilaçlar, ağrı kesiciler, steroidler ve okyanus suları tedavi sürecinde kullanılır. Eğer problem reflü ise, reflü tedavisi uygulanır. Eğer bu tarz medikal tedaviler yetersiz kalırsa, çocukta büyüme ve gelişme geriliği yaşanmaması için ameliyat yapılması gerekir.

Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı

Doktorlar, kimi zaman geniz eti ve bademcik operasyonlarını tek seferde yapma gereği görebilirler. Böyle durumlarda operasyonun birlikte yapılmasında herhangi bir problem yoktur. Plazma yöntemi gibi yöntemlerle bademcikler küçültülebilirken, geniz eti alınabilir. Tam olarak uygulanması gereken tedaviye ve hangi tekniğin uygulanacağına uzman cerrah karar vermelidir.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Sonrası

Bu süreçte çocukları yumuşak gıdalarla beslenmesi çok önemlidir. Aynı şekilde asit yoğunluğu olmayan sıvılarla çocuk beslenebilir. Katı ve sert gıdalara geçişte kademe kademe ve gün gün ilerlemek çok önemlidir. Öte yandan çocuğun yiyebilme durumuna göre makarna ve pilav gibi katı gıdalar dikkatlice yedirilebilir. Doktorun vermiş olduğu ameliyat sonrası bakım talimatlarına uyulmalı, kontroller aksatılmamalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Geniz eti konuşmayı engeller mi?

Bu konuyla ilgili her ne kadar kesin ve net bir durum olmasa da, geniz eti büyümesinin seviyesine ve çocuğun o bölgedeki fizyolojik yapısına bağlı olarak konuşma bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.

Geniz eti boy uzamasını engeller mi?

Araştırmalar, yaşanan büyümelerin fiziksel gelişimi etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu yüzden geniz eti çocuklarda tespit edilir edilmez, tedavi süreci başlatılmalıdır.

Geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılmalı?

Çocuklar, 6 aylıktan itibaren rahatlıkla bu ameliyatı olabilirler. Ameliyat gerekliliği 8 yaşına kadar devam eder. 8 yaşından sonra çocuğun bu operasyona duyduğu ihtiyaç ve operasyonun çocuğa sağlayacağı fayda azalır. Genel olarak istatistikler, geniz eti operasyonu için yaş aralığının 4 – 6 yaş aralığı olduğunu ortaya koymaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣