Koronavirüs sürecinde psikoloji rehberi

Koronavirüs Sürecinde Psikoloji Rehberi

Koronavirüs sürecinde çeşitli psikoloji rehberi paylaşımları yapılabiliyor. Koronavirüs sürecinde psikoloji açısından en doğru sağlık rehberi paylaşımı ise, hiç kuşkusuz alanında uzman psikologlar tarafından yapılmaktadır. Hastanemiz psikologlardan aldığım bilgiler çerçevesinde sizler için koronavirüs sürecinde psikoloji rehberini konu alan bir yazı derledik.

Koronavirüs Sürecinde Psikoloji

Hala bazı yerlerde duyduğumuz bir ifade “Bu normal bir grip. Bana bir şey olmaz. Gencim/kronik hastalığım yok”. Fakat maalesef koronavirüs bu kadar küçümsenecek bir virüs değil. Covid-19 sebebi ile dünyada çok sayıda insanı kaybettik. Koronavirüs, ağır ve normal bir gripten çok daha farklı protein yapılarına sahiptir. Bu yapı insan vücudu için oldukça ağır sonuçlar doğurabilecek bir dizilimi kapsamaktadır. Dolayısıyla hastalığa yakalandığımız takdirde vücudumuzun bu virüsle ne kadar savaşabileceği konusunda bir tahmin yürütmek güç olmaktadır.

Pandemi sürecinde zararı en aza indirebilmek için konulan yasaklara uyarak, sorumlulukları yerine getirerek, tedbirli davranarak kendimize ve dünyaya destek olmamız gerekmektedir. Bununla birlikte bu süreç içinde istifçilikten kaçınmamız gerekiyor. Marketlerde ürün kuyruklarına girerek sağlığımızı tehlikeye attığımız gibi kendi dışımızdaki insanları da düşünmemiz gerekiyor. Eczanelere giderek fazladan ilaç stoklamak, maske almakta buna dahildir. Bu süreçte psikoloji oldukça önemli ve iyi psikologların sağlık rehberi çalışmalarını yakından takip etmek gerekiyor.

Koronavirüs’ün psikolojik etkileri, uzun vadede ağır seyredebilmektedir. Dünyadan soyutlaşma, geleceğe karşı duyulan endişe ve hastalanma korkuları ağır depresyonlar başta olmak üzere birçok psikolojik rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir. Ancak tedbirlerimizi aldıktan sonra iyi bir kontrol mekanizması geliştirebilirsek pandemi psikolojisini çok rahat idare edebiliriz.

Sağlık Bakanlığı

Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü gibi güvenilir kaynaklardan gelen bilgiler doğru ve güvenilir bilgilerdir. Ayrıca bu konuda uzmanlaşmış Enfeksiyon Uzmanları ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı gibi hekimlerin görüşleri de  bizler için çok kıymetlidir. Bununla birlikte bütün gün internette ve televizyonda virüs ile ilgili haberleri takip etmek sizi olumsuz etkileyecektir. Corona günlerinde psikolojimizi sağlıklı tutabilmek adına  bu süreyi en fazla 30 dakika ile sınırlandırmamız gerekmektedir. Bu virüsle ilgili bilir kişilerce doğrulanmamış hiçbir bilgiye itibar etmemek ve yine bu bilgileri yakınlarımız ile paylaşmamak en doğru davranış olacaktır. Unutmayın en doğru bilgi her zaman sağlık bakanlığı tarafından verilen bilgidir. Bu konuda Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Rehberi takip edilebilecek en doğru kaynaktır.

Koronavirüs Psikolojisi

Koronavirüs döneminde psikolojik rahatsızlıklara yakalanmamak için sağlıklı yaşam rutinleri oluşturmamız gerekmektedir. Bunun için evde kendinize gün içi rutinler oluşturun. Sabah uyanma ve akşam yatma saatlerinizi belirleyin. Bu saatlere sadık kalmaya çalışın. Pijamalarınızı çıkartın ve ev kıyafeti giyin. Kahvaltıdan sonra eğer evinizden çalışmaya devam ediyorsanız işinizin başına geçin, normal mesainiz nasıl devam ediyorsa bu şekilde çalışmanıza devam edin. Öğlen yemeği saatinde öğlen yemeğinizi ara öğünlerinizi atlamayın. Belki küçük kahve molalarınızı arkadaşlarınız ile veremiyor olabilirsiniz ama, buna da arkadaşlarınızda görüntülü olarak konuşarak yeni bir şekil kazandırın. Bu tarz küçük değişikliklerle koronavirüs sürecinde günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz. Bu yaşam pratikleri ile koronavirüs sürecinde psikoloji yönetiminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Koronavirüs Sürecinde Üretici Olmak

Koronavirüs sürecinde üretici olmak sizi zorluyor olabilir. Yani bir hobi edinmek, kitap okumak veya egzersiz yapmak. Kendinizi zorlamayın. Günlük rutininizi oluşturduğunuzda boş kalan vakitlere etkinlikleri yerleştirebilirsiniz. Hedeflerinizi küçük tutun. “Bugün kitap okuyacağım” yerine “15 dakika vaktim var burada kitap okumayı hedefliyorum” diyerek kitabı elinize alın. Eğer bu etkinlik hoşunuza gittiyse 15 dakika sonra kitabınızı okumaya devam edebilirsiniz. Önemli olan harekete geçmek! Online olarak gidebileceğiniz müzeler, sergiler ve konserleri takip edebilirsiniz. Aileniz ve sevdikleriniz ile yine online olarak görüşebilirsiniz.

Psikolog

Evde kalmak zorunda olduğunuz koronavirüs sürecinde insanlardan, ailenizden, günlük yaptığınız etkinliklerden soyutlanmış hissetmeniz çok normaldir. Bununla birlikte bu duyguyu tüm dünyanın sizinle aynı anda yaşadığını unutmamanız gerekmektedir.  Ancak bazı durumlarda özellikle koronavirüs tedavi sürecinde tüm bu olan her şeyle başa çıkmanız zorlaşabilir. Eğer bununla savaşamayacak gibi hissediyor ve sürekli olarak mutsuzluk hali, isteksizlik, keyif alamama, kaygı ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız bir uzmandan online olarak destek alabileceğinizi unutmayın. İyi bir psikolog ile gerçekleştireceğiniz online görüşme, size oldukça iyi gelebilecektir. Koronavirüs hakkında daha kapsamlı bilgi almak isterseniz, virüsü tüm yönleriyle ele alan ve önemli bir sağlık rehberini oluşturan, ”Korona Virüsü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey ” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koronavirüs sürecinde psikolojik danışmaya ihtiyacım olduğuna nasıl karar verebilirim?

Evde kalmak zorunda olduğunuz koronavirüs sürecinde insanlardan, ailenizden, günlük yaptığınız etkinliklerden soyutlanmış hissetmeniz çok normaldir. Ancak bazı durumlarda özellikle koronavirüs tedavi sürecinde tüm bu olan her şeyle başa çıkmanız zorlaşabilir. Eğer bununla savaşamayacak gibi hissediyor ve sürekli olarak mutsuzluk hali, isteksizlik, keyif alamama, kaygı ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız uzman bir hekimden danışmanlık almanız gerekmektedir.

Psikolojik danışma süreci bana nasıl yardımcı olacak?

Bu süreçte danışmanınız size düşüncelerinizi ve duygularınızı anlatabilmeniz için güvenli bir ortam sağlar. Dolayısıyla sorunlarınızı, duygularınızı, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı daha iyi ifade edebilirsiniz. Zorlukları ve sorunları görmezden gelerek yok saymaktansa onlarla yüzleşmek beraberinde bir rahatlama ve umut getirir. Bu da hayata daha olumlu ve güçlü bakabilmenizi sağlar.

 

Avicenna Hastanesi Psikoloji Bölümü Doktorları

Psikoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.