Koronavirüse Karşı Akciğerleri Güçlendiren 4 Egzersiz

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tüm dünya koronavirüs pandemisine karşı mücadele verirken, akciğerleri güçlendiren ve akciğerleri temizleyen egzersiz çeşitleri de gündeme geldi. Koronaya karşı akciğere iyi gelen ve daha iyi nefes almak için yapılan egzersizler bu yazımızda. Corona virüsü nedeniyle oldukça merak edilmeye başlanan akciğeri güçlendiren besinler, akciğeri güçlendiren yiyecekler ve akciğeri güçlendiren gıdalar konularında da merak edilenler bu yazıda.

Akciğerleri Güçlendiren Egzersizler

Koronaya karşı akciğerlere iyi gelen egzersiz arayışı giderek artış gösterirken uzmanlar, akciğerleri güçlendiren egzersizler öneriyorlar. Diyafram egzersizleri gibi egzersizler ile koronavirüs dönemini sağlıklı bir şekilde atlatmak mümkün. Gelin hep birlikte koronavirüse karşı akciğerlerinizi güçlendiren 4 egzersiz neymiş öğrenelim. Bu dört egzersiz için her gün 10 dakika ayırmayı da unutmayalım.

Büzük Dudak Solunumu

Rahat bir şekilde oturduktan sonra burun ile 3 saniye derin bir nefes alıp, büzük dudak solunumu yaparak 6 saniyede nefesi ağızdan vererek gerçekleştirilir. Nefesin verildiği esnada akciğerlerdeki tüm havanın dışarı atılması amaçlanır ve yeniden tekrar edilir. Akciğere iyi gelen bu egzersiz, bireyin gevşemesini ve rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda nefes darlığı çekenler için de ideal bir egzersizdir.

Diyafram Egzersizleri

Solunum sistemimiz için en önemli kaslardan birisi diyaframdır. Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında yer alan diyafram makası, diyafram egzersizleri ile çok daha iyi ve kaliteli çalıştırılabilir. Sakince ayakta dururken ya da yatarken yapılabilecek olan bu egzersizde, bir el göğüse, bir el de karın bölgesine yerleştirilir. Burundan 3 saniyelik bir nefes alınır ve bu esnada karnın dışarı çıktığına dikkat edilir. Daha sonra nefesi verirken yine dudakları büzmeye ve karnın üzerine hafifçe bastırmaya dikkat edilir.

Derin Nefes Alma

Nefes darlığı akciğerlere havanın sıkışması ile oluşan bir durumdur. Bu durum ancak derin nefes alma ve verme ile aşılabilir. Bunun için önce oturulur ve eller kaburganın üzerine yerleştirilir. Ardından burun ile derin bir nefes alınır. Bu nefes alma anında göğüs kafesinin iyice şiştiğinden emin olunur. Burundan derince alınmış hava 6 saniye kadar tutulur. Daha sonra yine burundan yavaş yavaş bırakılır.

Kontrollü Öksürük

Eğer bir akciğer enfeksiyonu yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka doktor kontrolüne gidin. Akciğer enfeksiyonlarında mukus denilen sıvı, akciğerlerde artış gösterebilir. Kontrollü öksürük egzersizleri, mukusu akciğerlerden atmaya yarar. Rahatça oturulan bir pozisyonda ağızdan derin nefes alınır ve nefes 3 kere öksürerek verilir. Rahatlayana kadar kontrollü öksürük egzersizi yapılabilir.

Akciğerler Nerede

Akciğerler nerede sorusu internet aleminde oldukça sık araştırılan ve merak edilen bir konudur. Akciğerler hangi tarafta diye araştıran kullanıcılar yanıtları görmek isterler. Asıl görevi oksijeni kan dolaşımına göndermek olan akciğerler, kandaki karbondioksiti de dışarı atarlar. Akciğerler göğüs boşluğunda bulunurlar. Sağ ve sol tarafta olmak üzere iki akciğerimiz vardır. Sağ akciğer, 3 lobdan sol akciğer ise 2 lobdan oluşmaktadır.

Akciğerleri Temizleyen Yöntemler

Sağlıklı ve konforlu bir hayat sürdürmek isteyen insanlar akciğerler nasıl temizlenir diye merak etmektedirler. Sigara, kontrolsüz ve düzensiz beslenme, kötü yaşam tarzı ve hava kirliliği gibi sebepler, akciğerleri kirletir. Peki, akciğerler nasıl temizlenir? Akciğerleri temizleyen yöntemler nelerdir? Akciğerleri temizlemek için spor yapmak ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir.

Akciğerleri Güçlendiren Besinler

Akciğerleri hedef alarak oldukça büyük sağlık sorunlarına neden olan koronaya karşı akciğeri güçlendiren besinler oldukça merak edilen bir hal aldı. Akciğerler oksijeni kan ile bütün vücuda taşıyan oldukça önemli bir organ ve akciğeri güçlendiren yiyecekler bu açıdan oldukça büyük öneme sahip. Peki, akciğeri güçlendiren gıdalar nelerdir? Akciğere iyi gelen yiyecekler var mı? Daha iyi nefes almak için akciğere iyi gelen ve akciğerleri güçlendiren hangi yiyecekleri tüketmeliyiz? Akciğerleri güçlendiren besinler hangileridir?

  • Zerdeçal. Antioksidan ve anti – enflamatuar özellikleri ile akciğerlerde bulunan ve oksijen yapımına engel olan zararlıları temizlemede oldukça etkili bir besindir.
  • Sarımsak. Çok güçlü bir antioksidan olan sarımsak, aynı zamanda mucizevi bir doğal iyileşme kaynağıdır. İçerisinde yer alan alisim kimyasalı ile de akciğerleri temizleyen bir besindir.
  • Zencefil. Zencefil, özellikle akciğer için zararlı olan toksin ve parçacıkları temizleyici yönüyle öne çıkmaktadır. Akciğerleri temizleyen oldukça önemli bir gıdadır.
  • Okaliptüs. Okaliptüs doğal bir antibiyotiktir. İçerisinde çokça uçucu yağ bulundurur. Bu yağlar akciğer hastalıkları için adeta bir şifa kaynağıdır. Bu yağlar akciğer enfeksiyonlarıyla savaş verir, tıkanıklık sorunlarını çözer ve kan akışına hız kazandırır.
  • Kekik. İçerisinde bulunan eterli uçucu yağlar, nefes darlığı ya da göğüs tıkanıklığı yaşayanlar için ideal bir gıda takviyesidir. Üst solunum yolu iltihabı gibi hastalıklara karşı oldukça etkilidir ve bakteri oluşumuna karşı savaş verir.
  • Keçi boynuzu. Keçi boynuzu akciğerleri detoksa alan oldukça önemli bir besindir. Koronaya karşı akciğeri güçlendiren yiyecekler arasında önemli bir yere sahiptir. Akciğerleri toksinlerden arındırarak önemli bir görevi yerine getirir.
  • Siyah havuç. Siyah havuç pek bilinmese de öksürüğe karşı oldukça önemli bir gıdadır. Balgam söktürücü özelliği bulunur. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller antioksidan görevi görürler ve akciğer sağlığı açısından çok faydalıdır.
  • Öksürük otu. Bir C vitamini deposu olan öksürük otu, adından da anlaşılacağı üzere balgam söktürücü etkiye sahiptir. Astım, öksürük, bronşit gibi hastalıklara karşı faydalı olduğu bilinmektedir.
  • Tere. Tere oldukçe önemli ve faydalı bir besindir. Tam bir akciğer savaşçısıdır. Akciğerler üzerindeki hasarı tamir görevi üstlenir. Sigaranın etkilerini azaltıcı yönü bulunur.
  • Üzüm çekirdeği. Önemli antioksidan besinlerden birisi olan üzüm çekirdeği, akciğeri güçlendiren gıdalar arasında oldukça faydalı bir besin olarak karşımıza çıkar.

Akciğer Hastalıkları

Koronaya karşı akciğeri güçlendiren besinler, akciğere iyi gelen egzersiz çeşitleri gibi konular oldukça büyük önem kazanırken, bir başka önemli konu da akciğer hastalıkları haline gelmiştir. Çünkü akciğer hastalıkları yaşayan insanlar, koronavirüs için tehlike grubunda yer almaktadır.

Akciğer Sönmesi

Genellikle hiçbir hastalığı bulunmayan insanlarda bile görülebilen akciğer sönmesi, oldukça ağır geçen bir egzersiz esnasında olabileceği gibi, yine hiçbir efor sarfetmeden uyurken bile görülebilir. Öte yandan ciddi akciğer hastalıkları bulunan hastalarda da görülebilen akciğer sönmesi, hayati tehlike yaratabilir. Genel olarak sigara içen insanlarda görülür ve kimi hastanın kolayca atlattığı, kimi hastanın ise ölümüne sebep olduğu önemli bir hastalıktır. Peki tıp dilinde pnömotoraks olarak da bilinen akciğer sönmesi nedir? Pnömotoraks nedir? Akciğerlerimizi saran 2 adet zar bulunur. Bu iki zarın arasında ise az miktarda plevral sıvı dışında herhangi bir şey bulunmaz. Eğer bu alanda hava bulunuyor ise akciğer sönmesi yani pnömotoraks yaşıyorsunuz demektir.

Hemoptizi

Hemoptizi önemli akciğer hastalıkları arasında yer alır. Solunum yollarından kan gelmesi anlamını taşımaktadır. Genelde öksürükle kan tükürme şeklinde görülür. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Plörezi

Plörezi genel olarak akciğer su toplaması şeklinde görülür. Akciğerleri tamamen saran zarların aralarında sıvı toplanması şeklinde ortaya çıkar. Oldukça yaygın ve her yaştan insanda görülebilen bir hastalıktır. Çok sayıda akciğer hastalığı plörezi hastalığına neden olabilmektedir.

Akciğerleri Güçlendiren Sporlar

Koronaya karşı akciğerleri güçlendiren ve akciğerleri temizleyen çeşitli sporlar vardır. Akciğerleri güçlendiren sporlar elbette evde yapılabilecek olan türlerdendir. Evde yürüyüş, yoga ve pilates, daha iyi nefes almak için akciğere iyi gelen sporlar arasında gösterilebilir. Koronavirüs sürecinde evde yürüyüş, yoga ve pilates yapmak, vücudu zinde tutacak, hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Böylece, eğer hastalığa yakalanma gibi olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalındığı zaman vücut, corona virüsü ile çok daha güçlü şekilde savaşacaktır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣