Koronavirüs Sürecinde Yetişkinler İçin Sağlık Rehberi | Psk. Beril Talu

Koronavirüs Sürecinde Yetişkinler İçin Sağlık Rehberi | Psk. Beril Talu

Koronavirüs sürecinde çeşitli sağlık rehberi paylaşımları yapılabiliyor. Koronavirüs sürecinde psikoloji açısından en doğru sağlık rehberi paylaşımı ise, hiç kuşkusuz alanında uzman psikologlardan geliyor. Uzman Klinik Psikolog Beril Talu Covid-19 sürecini yakından ele alarak, önemli bir psikoloji sağlık rehberi hazırladı.

Sağlık Rehberi

Hala bazı yerlerde duyduğumuz bir ifade “Bu normal bir grip. Bana bir şey olmaz. Gencim/kronik hastalığım yok”. Fakat maalesef bu kadar küçümsenecek bir virüs değil. Covid-19 sebebi ile dünyada çok sayıda insanı kaybettik. Corona virüsü ağır ve normal bir gripten çok daha fazlası ve farklısı… Bu salgını ciddiye almalıyız. Konulan yasaklara uyarak, sorumlulukları yerine getirerek, tebdirli davranarak kendimize ve dünyaya destek olabiliriz. Bu süreç içerisinde istifçilikten kaçınmamız gerekiyor. Marketlere doluşmak sağlığımızı tehlikeye attığı gibi yeterinden fazla almayarak, kendi dışımızdaki insanları da düşünmemiz gerekiyor. Eczanelere giderek fazladan ilaç stoklamak, maske almakta buna dahil. Nihayetinde hepimiz aynı gemideyiz, birbirimizi düşünmeliyiz. Bu süreçte psikoloji oldukça önemli ve iyi psikologların sağlık rehberi çalışmalarını yakından takip etmek gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü gibi güvenilir kaynaklardan gelen bilgiler doğru ve güvenilir bilgilerdir. Ayrıca bu konuda uzmanlaşmış (Enfeksiyon Uzmanları, Göğüs Hastalıkları Uzmanı gibi) hekimlerin görüşleri bizler için kıymetlidir. Tüm gün internette ve televizyonda virüs ile ilgili haberleri takip etmek sizi olumsuz etkileyecektir. Lütfen bu süreyi 30 dakika ile sınırlandırın. Bu virüsle ilgili bilir kişilerce doğrulanmamış hiçbir bilgiye itibar etmeyin, yakınlarınız ile paylaşmayın. Unutmayın en doğru bilgi her zaman sağlık bakanlığı tarafından verilen bilgidir. Bu konuda Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Rehberi takip edilebilecek en doğru kaynaktır.

Psikoloji

Evde kendinize gün içi rutinler oluşturun. Sabah uyanma ve akşam yatma saatlerinizi belirleyin. Bu saatlere sadık kalmaya çalışın. Pijamalarınızı çıkartın ve ev kıyafeti giyin. Kahvaltıdan sonra eğer evinizden çalışmaya devam ediyorsanız işinizin başına geçin, normal mesainiz nasıl devam ediyorsa bu şekilde çalışmanıza devam edin. Öğlen yemeği saatinde öğlen yemeğinizi ara öğünlerinizi atlamayın. Belki küçük kahve molalarınızı arkadaşlarınız ile veremiyor olabilirsiniz ama, buna da arkadaşlarınızda görüntülü olarak konuşarak yeni bir şekil kazandırın. Bu tarz küçük değişikliklerle koronavirüs sürecinde günlük yaşamınıza devam edebilirsiz. Hem de psikoloji açısından en doğru ve sağlıklı şekilde…

Koronavirüs Sürecinde Üretici Olmak

Koronavirüs sürecinde üretici olmak sizi zorluyor olabilir. Yani bir hobi edinmek, kitap okumak veya egzersiz yapmak. Kendinizi zorlamayın. Günlük rutininizi oluşturduğunuzda boş kalan vakitlere etkinlikleri yerleştirebilirsiniz. Hedeflerinizi küçük tutun. “Bugün kitap okuyacağım” yerine “15 dakika vaktim var burada kitap okumayı hedefliyorum” diyerek kitabı elinize alın. Eğer bu etkinlik hoşunuza gittiyse 15 dakika sonra kitabınızı okumaya devam edebilirsiniz. Önemli olan harekete geçmek! Online olarak gidebileceğiniz müzeler, sergiler ve konserleri takip edebilirsiniz. Aileniz ve sevdikleriniz ile yine online olarak görüşebilirsiniz.

Psikolog

Evde kalmak zorunda kaldığınız koronavirüs sürecinde insanlardan, ailenizden, günlük yaptığınız etkinliklerden soyutlanmış hissetmeniz çok normal, bu duyguyu herkes tüm dünya yaşıyor. Lütfen bunu unutmayın. Eğer bununla başa çıkamayacak gibi hissediyor, sürekli olarak mutsuzluk hali, isteksizlik, keyif alamama, kaygı ile ilgili baş etmede zorlanıyorsanız bir uzmandan online olarak destek alabileceğinizi unutmayın. İyi bir psikolog ile gerçekleştireceğiniz online görüşme, size oldukça iyi gelebilecektir. Öte yandan virüsün tüm yönleriyle ele alan ve önemli bir sağlık rehberi oluşturan Korona Virüsü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey – “Son Dakika” yazımızı da okuyabilirsiniz.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.