Koroner Bt Anjiyografi Nasıl Çekilir?

koroner bt anjiyografi nasıl çekilir bt anjiyo sonuçları inceleyen doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Koroner bt anjiyografi nasıl çekilir? sorusu, işlemi ilk defa yaptıracaklar ve kapalı alan korkusu bulunanlar için tedirgin edici durumlardan biridir. Koroner bt anjiyografi operasyonu hakkında merak edilenler, detaylarıyla birlikte makalemizde sizlerle.

Koroner Bt Anjiyografi Nedir?

Koroner bt anjiyografi tedavisi, kalbe kan sağlayan damarların görüntülenmesinde fayda sağlayan teknolojidir. Göğüs ve kalp ağrısı semptomlarının teşhisinde, hastalıkların tam tanısının konulmasında sıklıkla faydalanılmaktadır. Bt koroner anjiyografi işleminde x-ray ışınları kullanılarak, kalp damarlarının üç boyutlu görüntüsü alınmaktadır. Dakikalar içerisinde damarların çoklu görüntülenmesi sağlanarak, birden fazla açıdan fotoğraflanması sağlanmaktadır. Bt koroner anjiyografi prosedürü, hızlı tanı ve sonuç alınması sayesinde oldukça faydalı olmaktadır.

Bt koroner anjiyografi sayesinde sebebi bilinmeyen ağrıların teşhisi ve kalp hastalıklarının tanısı sunulabilmektedir. Kasık ve el bileğinden anjiyo işlemi sayesinde koroner arterlerin görüntülenebilmesi sağlanır. Anjiyo sonrası ağrı olmaması ve iyileşme süresinin kısalığı sayesinde gerekli durumlarda bt anjiyo işleminden sıklıkla faydalanılmaktadır. Koroner bt anjiyografi nasıl çekilir? sorusunun detayları için bir sonraki başlığımızı inceleyebilirsiniz.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner Bt Anjiyografi Neden Yapılır?

Koroner bt anjiyografi işlemi, kalp hastalığı riskini olması veya sebebi bilinmeyen ağrıların tespitinde kullanılabilir. Koroner arter hastalığının kontrolünde kullanıldığı gibi diğer semptomların tanısında da koroner bt anjiyografi işleminden yararlanabilir. Bt koroner anjiyografi operasyonu yapılabilecek durumlar arasında;

  • göğüs bölgesinde nedeni bilinmeyen ağrılar
  • ailede kalp hastalığı geçmişi olması
  • kalp hastalığı belirtileri
  • nefes almada zorluk
  • düzensiz kalp ritimleri
  • kan pıhtılaşması şüphesi

Bahsedilen durumların varlığında koroner ct anjiyo uygulaması kullanılabilir. Göğüs hastalıkları veya kardiyoloji uzmanı ile yapılacak görüşmeler sonrasında ct anjiyografi işlemi gerekli görüldüğü halde uygulanması önerilebilir.

Koroner Bt Anjiyografi Nasıl Çekilir?

Koroner anjiyo bt uygulaması, daha önce bu uygulamayı yaptırmayan kişiler açısından merak edilen durumlardan biridir. Operasyon öncesinde yapılacak olan hazırlık, koroner arterlerin daha net görüntülenmesine ve sanal anjiyo uygulamasının doğruluk oranının artmasını sağlayacaktır.

Koroner Bt Anjiyografi Öncesi Hazırlık;

Sanal anjiyo işlemi için operasyon günü belirlendiğinde, öncesinde sağlık ekipleri tarafından uyulması gerekenler tarafınıza bildirilecektir. Bunlar arasında;

İlaç Kontrolleri: Doktorunuz rutin kullandığınız ilaçları bilmek isteyebilir ve duruma göre 12 saat öncesinde farklı ilaç almamanızı uygun görebilir. Reçete edilmesi durumunda steroid edilen ilaçlar kullanılarak, operasyona hazırlık sağlanmalıdır. Bunların dışında doktorunuzdan habersiz ilaç kullanmamanız, sanal anjiyo doğruluk oranı açısından oldukça önemlidir.

Yiyecek ve İçecek: Genellikle uygulama öncesi yiyecek ve içeceklerin dört saat öncesinde sınırlandırılması gerekmektedir. Anjiyo öncesi dört saat kadar hiçbir şey yememek ve su dışında bir şey içmemeniz prosedür gereği önemlidir. Özellikle kafeinli içeceklerin tüketilmesi, kalp ritminizi etkileyeceği için kalp atışlarının hızı artabilir ve kalbin net resimlerinin çekilmesine mani olabilir. Benzeri durumların önüne geçmek adına yiyecek ve içecek alımını uygun şekilde sınırlandırmaya özen göstermelisiniz.

Kişisel Eşyalar: X ışını kullanılan görüntüleme cihazlarına, takı ve metal eşyalarda girilmesi, görüntülerin netliğini etkileyecektir. Sonuçların düzgün çıkmaması durumunda bt taraması tekrar edilmek zorunda kalacağı için operasyon günü üzerinizde takı ve metal eşya olmamasına dikkat etmeniz önerilir. Aynı zamanda operasyon esnasında hastane önlüğü giyeceğiniz için rahat giyip çıkarılabilir kıyafetler tercih etmeniz de oldukça önemlidir.

Koroner Bt Anjiyografi İşlem Esnasında;

Uygulamaya başlandığında teknisyenler kolunuza bir IV kanül yerleştirilerek, kontrast boya maddesini buradan içeri enjekte edecektir. Boyanın enjekte edilmesiyle beraber kan damarlarının görüntülerde çok daha parlak ve net çıkacaktır. Üç boyutlu görüntüleme işlemi esnasında yapılacak olan çekimler, kan damarlarının her açıdan görünmesini sağlayacaktır.

Bt koroner anjiyografi operasyonu başladığında bt tarama cihazı yatağının tarama makinasına girip çıkmasıyla beraber, görüntüler çekilmeye başlayacaktır. Çekim esnasında bt cihazından tıkırtılar geldiğini duyabilirsiniz. Bu sesler bazen rahatsız edici olabilir ancak çekimler yapılırken çekilen görüntüler nedeniyle gelen sesler normaldir. Bt koroner anjiyografi çekimleri tamamlandığında, içeride bulunan teknisyenler odaya girerek, sizi dinlenme alanına alacaktır.

Koroner Bt Anjiyografi Çekim Protokolleri Sonrası;

Bt anjiyo işlemi tamamlandıktan sonra iyileşme süreci oldukça kısadır. Birkaç saat gözetim altında tutulup, bt koroner anjiyografi sonrası yan etkiler gözlemlenmesi ile birlikte günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. İşlem sonrası kanülün takıldığı bölgeye fazla baskı uygulamamanız ve yorucu aktivitelerden kaçınmanız yeterlidir. Bt koroner anjiyografi uygulaması sonrasında boyayı vücudumuzdan atmak için bol su içmeniz önerilmektedir. Uygulama sonrası önerilenleri yapmanız durumunda kısa süre sonra normal aktivitelerinize geri dönmemiz mümkün.

Koroner Bt Anjiyografi Sonuçları Ne Zaman Çıkar ?

Bt koroner anjiyografi görüntüleri, anjiyo testi olduktan kısa süre sonrasında hazır olmaktadır. Raporlanma süresi bulunan uygulama bir süre sonra hazırlanıp, doktora iletilecektir. Raporların incelenmesi, tanının konulması ve tedaviyle ilgili görüşülmesi aynı gün içerisinde sağlanabilir. Doktor, yoğunluğa bağlı olarak görüntüler üzerine bilgilendirme yapmak adına farklı bir güne randevu oluşturmanızı isteyebilir. Bilgisayarlı tomografi görüntülerinin net olması durumunda bt tomografi sonuçları aynı gün içerisinde veya bir sonraki randevusunda tarafınıza iletilecektir.

Sonuç

Koroner bt anjiyografi uygulaması, kalp hastalıklarının tanısı ve sebebi bilinmeyen göğüs ağrılarının tanımlanmasında oldukça etkilidir. Göğüs bölgesindeki ağrıların şiddeti ve semptomların varlığı sonucunda kardiyoloji veya göğüs hastalıkları uzmanı ile görüşülerek, duruma teşhis konulması istenebilir. Gerekli görüldüğü durumlarda bt koroner tomografi uygulaması yapılarak, kalp ve kalp damarlarındaki rahatsızlığın tanısı sağlanabilmektedir. Dilerseniz, bt koroner anjiyografi uygulaması için aşağıda yer alan Radyoloji uzmanı doktorlarımıza randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografi neden yapılır?

Bilgisayarlı kalp anjiyosu işlemi; ailede kalp hastalığı geçmişi bulunması, kalp ve göğüs bölgesinde sebebi bulunamayan ağrı, kalsiyum birikmesi, kalp damarlarının daralması gibi birçok etken nedeniyle meydana gelebilmektedir.

Koroner ct anjiyo öncesi ne yenmelidir?

Bt anjiyo operasyonu öncesinde en az 4 saat açlık gerekmektedir. Operasyon öncesi sadece su tüketilmesi, kafeinli içecek tüketiminden kaçınılması önerilir. Farklı yiyeceklerin denenmesi veya kafein içeren içeceklerin tüketilmesi durumunda kalp ritminde değişiklikler meydana gelmektedir.

Koroner bt anjiyografi yan etkileri nelerdir?

Koroner bt anjiyografi yan etkileri arasında, operasyon esnasında enjekte edilen kontrast boyanın deri altına geçmesi bulunmaktadır. Deri altına geçen veya alerjik reaksiyona neden olabilen kontrast madde sonrasında bazı deri kaşıntıları ile karşılaşılabilir. Alerjik reaksiyon etkisi dışında sanal anjiyo güvenilir, az riskli bir uygulamadır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣