Hip dips sorunu olan kadın

Hip Dips: Nedir & Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalça bölgesi, kadınların güzelliği ve vücut orantısı bakımından en önemli gördüğü bölgelerden birisidir. Kalçaların şekli, büyüklüğü ve diğer vücut bölgeleri ile orantısı gibi konulardan sürekli şikayet edilir. Bu gibi sorunların dışında kalça yanlarında boşluklar olması da büyük problemlerden biridir. Bu kalça yanlarındaki boşluklara ise hip dips denir. Giysi giyerken ya da mayo – bikini giyerken hip dips sorunu sıkıntı yaşatabilir. Özellikle son zamanlarda bu problem kadınları daha fazla rahatsız etmektedir. Peki hip dips nedir? Hip dips nasıl geçer? Konu ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hip Dips Nedir?

Kalçanın başlangıcında yapısal bir problem olarak bir çöküntü meydana gelir. Kalçada keman görüntüsü yaratan bu deformite, kalça estetiğini bozar. Bu sorun bir hastalık değil yapısal bir sorun olarak karşımıza çıkar ve tamamen kalça ekleminin yapısı ile alakalıdır.

Hip Dips Neden OIur?

Kalça ekleminde iliak kemik denilen büyük bir kemik bulunur. Bu kemiğin başlangıcının hemen altındaki bölgede, deri kemiğe fazla yapışır ve o esnada çukura neden olur. Böylelikle hip dips ortaya çıkar.

Hip Dips Nasıl Anlaşılır?

Yaratılıştan kaynaklı oluşan bu sorun, görsel bir problemdir ve herhangi bir hastalıktan kaynaklanmaz. Kişilerin kalça yanlarındaki boşluklarda çukur oluşmasından dolayı kalça bölgesinde güzel bir geçiş olmaz. Normalde kadın figüründe bel ince ve kalça yuvarlak bir görüntüye sahiptir. Ancak bölgede meydana gelen bu çöküntü, kişilerin bu görüntüye sahip olmasını engeller. Bu durumda çoğu kişi bu görüntüden hoşlanmayarak kendini beğenmemektedir.

Hip Dips Tedavisi

Birçok farklı tedavi yöntemi ile bu sorunun çözülmesi sağlanır. İlk olarak o bölgedeki kasların egzersiz ile büyütülerek doldurulması ve etrafındaki yağlanmanın azaltılarak çukur görüntünün saklanmaya çalışılması gerekir. Bu gibi yöntemlerle olumlu sonuçlar elde edilir ancak tamamen kalıcı bir sonuç elde edilmez. Çünkü anatomik bir durum olduğu için, bu esnadan sonrasında artık plastik cerrahiye ihtiyaç duyulur. Bu gibi durumlarda yağ enjeksiyonu uygulanabilir.

Hip Dips Ameliyatı

Vücut şekillendirme operasyonlarında yağ enjeksiyonu sıklıkla başvurulan tedavi yöntemlerindendir. Yağ hücreleri, çeşitli bölgelerdeki kontür problemlerini düzeltmek için kullanılır. Kalça bölgesindeki çukurun üst ve alt alanındaki yağlı bölgelerden yağ alınır. Eğer buradan yeterli miktarda yağ alınmazsa, belden yağ alınabilir. Kadınlarda trokanterik yağlanma denilen üst bacağın kenarındaki bölgeden yağ hücresi alınır ve ortadaki çukur doldurulur. Bu sayede kalça bölgesindeki oluşan çukur görüntüsü ortadan kalkar ve daha yuvarlak düzgün bir geçiş sağlanır.

Eğer kişinin bel ya da basen bölgesinde yeterli miktarda yağ bulunmazsa, karın veya başka bir bölgeden de yağ alınarak bu işlem gerçekleşebilir. Hip dips tedavisinde uygulanan yağ enjeksiyonu lokal anestezi ile yapılır ancak çoğu durumda genel anesteziye de başvurulabilir. Ortalama 2 saat süren bir operasyondur ve hastanede en az bir gün kalmak yeterlidir. Bir aya kadar o bölgeyi kavraması ve hücrelerin düzgün bir şekilde yerleşmesi için korseler giyilmelidir. Genel olarak operasyondan sonra 4 – 5 gün dinlenmek gerekmektedir.

Spor gibi fiziksel aktivitelere 1 ay ara verilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Büyük oranda kalıcı olan bu işlem, bazen çukurun aşırı derin olmasından dolayı belli bir miktar daha yağ enjeksiyonu yapılmasına gerek duyulur. Sonuç olarak kalça yanlarında meydana gelen çukurlaşma, kişiyi rahatsız eder ve ya egzersizle ya da estetik cerrahi yöntemiyle bu problemin çözülmesi sağlanır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hip dip düzelir mi? 

Hip dips yok etme durumu yukarıda da bahsettiğimiz gibi hem egzersiz hem de estetik cerrahi yöntem ile yok edilerek düzeltilebilir.

Hip dips genetik midir?

Evet, bir hastalıktan değil genetikten kaynaklı ortaya çıkar.

Hip dips neden olur?

Kalça kemiklerinin genişliği gibi iskelet şeklinden ya da kas ve yağın kalça ve kalça etrafına dağıldığı yerlerden kaynaklanır.

 

Avicenna Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü Doktorları

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.