Krup hastalığı geçiren çocuk

Krup Hastalığı: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Krup Hastalığı Nedir?

Nefes almayı engelleyen krup hastalığı, üst solunum yolunun bir enfeksiyonudur. Gırtlak, nefes borusu ve bronş tüplerinin etrafındaki şişmenin sonucu meydana gelen öksürük, bu hastalığın en belirgin semptomlarından biridir. Genellikle küçük çocuklarda görülen bu hastalık, sonbahar sonu, kış ve bahar aylarında ortaya çıkar. Peki krup hastalığı nedir? Krup hastalığı belirtileri? ve Krup hastalığı tedavisi nasıl olmalıdır? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Krup Hastalığı Belirtileri

 • Ağlama ve öksürmenin dışında endişe ve ajitasyon ile beraber yüksek sesle havlama şeklinde öksürük
 • Boğuk ses
 • Ateş
 • Gürültülü ya da zahmeti nefes alma
 • Burun akıntısı gibi semptomlar krup hastalığı belirtileri arasındadır.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

 • Hem nefes alırken hem de verirken, gürültülü ve tiz nefes sesleri çıkarması
 • Ağlamıyorken veya ajitasyon yapmıyorken, tiz solunum sesleri çıkarması
 • Salya akması ve yutma güçlüğü çekmesi
 • Endişeli ve heyecanlı ya da yorgun ve kayıtsız görünmesi
 • Normalden daha hızlı nefes alması
 • Nefes almak için mücadele etmesi
 • Burun, ağız ya da tırnak etrafında mavi veya grimsi bir cilt meydana gelmesi gibi durumlarda doktora gitmeniz gerekmektedir.

Krup Hastalığı Neden Olur?

Çoğunlukla viral bir enfeksiyon, parainfluenza virüsü, neden olur. Çocuğunuz öksürdüğünde veya hapşırdığında enfekte solunum damlacıklarını soluyarak bir virüse yakalanabilirler. Bu damlacıklarda yer alan virüs parçacıkları, oyuncaklarda ya da diğer yüzeylerde yaşayabilme potansiyeline sahiptirler. Çocuğunuz ise, kirlenmiş bir yüzeye dokunduktan sonra elini gözüne, burnuna ya da ağzına dokundurursa rahatlıkla bir enfeksiyon kapabilir.

Krup Hastalığı Kimlerde Daha Çok Görülür?

Bu hastalık için en riskli grup 6 ay 3 yaş grubudur. Bu grupta bulunan bebeklerde krup hastalığı daha şiddetli semptomlar gösterebilir. Çünkü bebeklerin hava yolu dardır ve enfeksiyona bağlı olarak meydana gelen şişlik, hava yolunun tıkanmasına neden olur.

Krup Tanısı

Doktora gittiğinizde, hastada ne gibi belirtilerin olduğu, ne zaman devam ettiği ve hangi durumlarda şiddetlenip azaldığı sorulur. Hasta hikayesi ve fizik muayene tanı için gayet yeterlidir. Hastanın solunum esnasındaki hareketleri izlenir, göğsü steteskopla dinlenir ve hastaya boğaz muayenesi yapılır. Gerekli görüldüğü takdirde akciğer grafisi gibi çeşitli görüntüleme tekniklerine de başvurulabilir.

Krup Tedavisi

Viral bir enfeksiyon olduğundan dolayı etkene göre bir tedavisi yoktur ancak bazı uygulama yöntemleri ile çocuklar rahatlatılabilir. Örneğin nemli hava ve buhar verilebilir. Eğer evde buhar makinesi yoksa, banyoda sıcak suyu açabilir ve kapıyı kapatabilirsiniz. Burada oluşan buhar, çocuğun içeride 5 – 10 dakika kalmasına yetecektir. Serin gecelerde pencereye açarak dışarının havasını solumak da rahatlatıcıdır. Ateşi varsa, ateş düşürücüler kullanılabilir. Aynı zamanda dik pozisyonda oturması daha rahat nefes almasını sağlayacaktır. Bunun dışında bol sıvı tüketilmesi de gerekmektedir.

Krup Hastalığı Nasıl Geçer?

 • Sık sık eller yıkanmalı
 • Çocuklar hasta olan herkesten uzak tutulmalı
 • Dirseğinin içine doğru öksürmesi ya da hapşırması teşvik edilmeli
 • Bu hastalığa yakalanan çocuklar en az 3 gün okul ya da kreş gibi kalabalık ortamlarda bulunmamalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Krup tekrarlar mı?

Bu hastalığa neden olan birçok sayıda virüs olduğu için tekrarlayabilir. Ancak bir çocuk çok sık aralıklar ile bu hastalığı geçiriyorsa, bu durumun alerji ya da reflüden kaynaklı olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

Krup hastalığına ne iyi gelir?

Hafif düzeyde seyreden vakalar olduğundan dolayı çoğunlukla 20 – 30 dakikalık bir soğuk buhar uygulaması, bol sıvı tüketimi ve ağrı kesici tüketmek yeterlidir.

Krup hastalığı bulaşıcı mıdır?

Evet, bulaşıcıdır ve enfekte olmuş çocuklar tarafından hapşırma ya da öksürük yoluyla bulaşır.

Yetişkinlerde krup hastalığı görülür mü?

Daha çok çocuklarda ve ergenlik dönemlerinde görülür. Yetişkinlerde oldukça nadir meydana gelir.

 

Avicenna Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktorları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.