sırtına hacamat yapılan erkek hasta

Hacamat Tedavisi: Nedir? Nasıl Yapılır?

Hacamat tedavisi, insanlığın çok uzun yıllardır uyguladığı alternatif tıp yöntemlerinden biridir. Türkçe ’de ‘’yaş kupa tedavisi’’ olarak bilinen uygulamanın; yararları, etkileri, nasıl yapıldığı hakkında detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Hacamat Nedir?

Kupa tedavisi, hacamat noktalarında özel kaplarla uygulanan alternatif tedavi yöntemidir. Kupaların kapatıldığı bölgelerde emme kuvveti uygulanarak, vücutta biriken toksik maddelerin dışarı atılması sağlanır.

Günümüzde sırt ağrılarının tedavisi ve kan yenileme adına kullanılan hacamat tedavisi, aslında çok eski çağlardan günümüze gelen bir uygulamadır. Çin ve Orta Doğu’da aktif olarak kullanılan teknik, Avrupa ülkelerinde de giderek yaygın hale gelmiştir.

Hacamat Nasıl Yapılır ?

Hacamat tedavisi, sertifikalı uzmanlar tarafından uygulanması gereken önemli bir işlemdir. Öncelikle işlemi yaptıracak kişi yüzüstü yatar şekilde uzanarak, rahat edebileceği pozisyonu alır. Hacamat uygulaması yapılacak olan bölge yüzeyi temizlenerek işlem için ön hazırlık yapılır. Uygulama yapılacak olan bölgede, tek kullanımlık steril kesici aletlerle ufak kesiler oluşturulur. Bu kesiler rastgele yapılmadığı gibi yapacak kişiler kesi noktalarını bilmeli ve doğru uygulamalıdır.

Doğru şekilde paralel kesilerin atıldığı bölgeye kupalar kapatılarak, emme gücü kullanılmaya başlanır. Cilt üzerindeki kesilerden sızan kanlar, vücuttaki toksik maddelerin zararlı kanların çıkmasını sağlar. Kupanın içinde çok fazla kan dolması işlemin daha iyi yapıldığı anlamına gelmemektedir. Kesilerinde doğru yapılması durumunda az miktarda kan çıkacaktır ve bu yeterli olacaktır.

Kupalara fazla kan dolması uygulamanın faydası ile ilişkili değildir. Kan yoluyla bulaşabilecek hastalıklar düşünüldüğünde hastane ortamında hacamat yaptırmak, steril açıdan daha güvenli olacaktır. Güvenliğinden emin olmadığınız yerlerde yapılan hacamatlar, vücudumuzdaki 12 ana meridyen ve enerji akışına dikkat edilmeden yapılabilir. Dikkat edilmeden uygulanan işlemden gerekli fayda sağlanamayabilir.

Hacamat Hangi Bölgelere Uygulanır?

Kupa tedavisi vücudun bazı bölgeleri dışında her yere uygulanabilir. Kupa tedavisinde en faydalı sonuçları;

  • sırt kürekleri
  • iki kulak arası
  • göğüs kafesi ortası

gibi hacamat noktaları seçildiğinde en başarılı sonuçlar alınmaktadır. Hacamat yapılmayan bölgeler arasında ise başın tepe noktası bulunmaktadır. Bu bölge dışında vücudun kalan tüm bölgelerinde hacamat tedavisi uygulanabilir.

Hacamat Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Hacamat, üzerinde sayısız araştırma yapılan bir konudur. Bilimsel araştırmalar sonucunda, hastalıkların tedavisinde kullanılan uygulamalara ek olarak alternatif tıp yöntemlerinin de faydalı olduğu belirlenmiştir. Kupa tedavisi birçok hastalığın belirtilerinin azaltılmasında etkili olmaktadır. Hacamatın iyi geldiği hastalıklar arasında;

kupa çekme yöntemi kullanılan hastalıklar arasında yer almaktadır. Doktorunuzun uygulayacağı tedavi yöntemlerine ek olarak hacamat tedavisini araştırabilirsiniz.

Kimler Hacamat Yaptırmamalı?

Hacamat uygulamaları faydaları olduğu gibi bazı hastalıklara sahip olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Aşağıda yer alan hastalıklar sizde mevcut ise fizik tedavi uzmanınıza danışarak işlemi yaptırmadan önce onay almanız tavsiye edilmektedir.

  • Kanama bozuklukları (hemofili)
  • Derin ven trombozu
  • Felç geçmişi
  • Egzama
  • Sedef
  • Epilepsi

hastalıklarına sahip olmanız durumunda işlemin yapılması uygun olmayabilir. Özellikle derideki cilt bozuklukları, hacamat sonrası kötüleşebilir ve istenilen sonucu kötü etkileyebilir.

Hacamat Günleri Nelerdir?

Hacamat, bilimsel olarak kanıtlanan faydaları olduğu gibi birçok dini önder tarafından tavsiye edilmiştir. Hz. Muhammet (SAV) tarafından önerilen tedavi yöntemlerinden biri hacamat, diğeri ise sülük tedavisidir. Sünnet hacamatı olarak görülen, işlemin yapılmasının uygun görüldüğü hacamat takvimi vardır.

‘’ Hacamat günleri nelerdir ? ‘’ diye merak ediyorsanız; Pazartesi, Salı ve Perşembe olarak belirlenmiştir. Özellikle her hicri ayın 17, 19 ve 21. günleri uygulanması uygun görülmüştür. Hacamat mevsimi olarak bilinen dönem ise ilkbahar zamanına denk gelmektedir. Bu dönem, hacamatın sıklıkla yapıldığı dönemlerden biridir. Bahsedilen günler dışında hacamat yaptırmanız yanlış değildir. Özellikle acil tedavi gerektiren durumlarda, bahsedilen günleri beklemeden tedavi olmanız önerilir.

Hacamat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kupa tedavisi sayesinde vücudunuzdaki toksin maddelerden arınmanız sağlanır. Kupa tedavisi öncesinde 2 gün ve hacamat tedavisi sonrasında 1 gün hayvansal gıdalar tüketilmemelidir. Islak yani kanla hacamat tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız, uygulama öncesi veya esnasında dua okuyarak, şifa istenebilir. Bunların dışında uygulama öncesi ve sonrası çok dikkatli olunması gereken bir durum yoktur.

Sonuç

Geçmişten günümüze gelen, din önderlerinin önerdiği en önemli uygulamalardan biri hacamattır. Tıbbi desteklere alternatif olarak uygulanabilecek ve ağrıların azaltılmasını sağlayacak kupa tedavisi, kesiler yapılarak uygulandığı için önemli detaylara sahiptir. Fizik tedavi uzmanları tarafından steril bir ortamda yapılması gereken hacamatın faydalı olabilmesi için, işin ehli kişilerce yapılması önemlidir. Kupa tedavisi yaptırmak istiyorsanız, aşağıda yer alan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hacamat işlemi ne kadar sürer?

Hacamat süresi yapılan bölgeye göre değişiklik gösterebilir ancak ortalama 35 – 45 dakika aralığında tamamlanabilir.

Hacamat sonrası vücutta iz kalır mı?

Kupa tedavisi esnasında vücutta kupa izleri oluşabilir ancak bu geçici bir durumdur. Uygulamanın uzman kişilerce yapılması izleri minimum seviyede tutar.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorlarımız

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.